За ново село
Тренд депопулације у Србији који последњих деценија разара српска села није мимоишао ни чачански крај. Због тога Двери у свом програму велику пажњу посвећују управо ревитализацији и развоју села.
О томе је на конференцији за медије говорио Мирко Живковић, члан Локалног изборног штаба Двери у Чачку и рекао следеће:
Поразне су чињенице да је у 2019. години на територији града Чачка рођено 987 беба, а да је умрло 1.604 особе и да се, у истом периоду, из Чачка одјавило 1782 особе (незванично је тај број много већи).
Свесни смо да су нам, као последице некомпетенције, небриге или погрешне политике претходних власти, многа села опустела, да су многа сеоска огњишта угашена, да су у многим домаћинствима остали само стари, а млади се последњих деценија исељавају у велике градове или у иностранство.
Такође, свесни смо чињенице да без комунално и инфраструктурно уређеног села, саобраћајно повезаног са великим градским срединама, еколошки заштићеног, са свим погодностима које захтева један нормалан, савремен живот у селу, не можемо очекивати било какво интересовање људи за останак и опстанак у нашим селима.
Спремни смо, да као будућа власт у граду Чачку, кренемо у ревитализацију наших села и побољшање услова живота у њима, са циљем стварања повољног амбијента за пристојан живот и бављење пољопривредном производњом.
Полазну претпоставку за акциони план развој чачанских села чинио би пресек тренутног стања: демографско стање становништва у селима нашег краја, шта се производи у пољопривреди, инфраструктурна, комунална и саобраћајна опремљеност, информационе технологије, пошта, школа, амбуланта, црква, вртић…
Свако село треба да има уређене јавне површине и просторе, који у урбанистичком смислу могу бити и део идентита конкретног села, добре и безбедне путеве за повезивање са околином и најближим градским срединама.
Комунално и инфраструктурно уређено села мора бити приоритет сваке будуће власти. Не сме се дозволити да у двадесет првом веку села немају здраву пијаћу воду, канализацију, потпуно регулисан проблем комуналног отпада или атмосферске канализације, интернет…
Равномернији развој села, ревитализација руралних подручја и побољшање услова живота на селу, са циљем стварања повољног амбијента за повратак и подстицање становништва да се интензивније бави пољопривредном производњом подразумева и да се сваком становнику сеоских подручја омогући да на веома брз и једноставан начин обавља своје административне потребе у месној канцеларији у свом селу, да су му шалтери банака или пошта на лицу места, да се лако и брзо задовоље основне породичне потребе за посете продавницама, или пласирање сопствених пољопривредних производа у њима, као и формирање микро-пијаца на приступачним местима дуж магистралних путева или излазака са аутопута.
Сматрамо да је веома битна разноврсна понуда културних, спортских и забавних садржаја за све генерације. У том смислу планирамо савремене месне канцеларије са стално запосленим административним радницима и увек доступним интернетом, реконструкцију постојећих и изградњу нових домова културе, са библиотеком и читаоницом, канцеларијом за младе, простором за одржавање трибина, књижевних вечери, предавања, музичких концерата и пројекцију филмова.
Помагали би сеоска културна удружења и организације. Неговали би фолколор, традицију и обичаје нашег краја. Стимулисали би женско предузетништво и етно-занатство. Такође, веома је битно омогућити приступачнију здравствену заштиту осавремењавањем постојећих или подизањем нових сеоских амбуланти и апотека. Планирамо реконструкцију или адаптацију сеоских школа и опремање савременим училима и стварање пријатног амбијента за нашу децу, као и изградњу вртића у селима где је то најпотребније.
У циљу заштите животне средине планирамо побољшање услуга прикупљања и одвожења комуналног отпада повећањем броја контејнера и рециклажних платоа, већи број екипа за транспорт и депоновање отпада, санацију дивљих депонија, комунални и еколошки надзор.
Активно би се приступило пројекту гасификације сеоског подручја и гашењу индивидуалних котларница на чврсто гориво где год је то могуће да би и емисија штетних материја била што мања.
Такође, намеравамо да помажемо ревитализацију запуштених имања да не постају депоније, али да не буду ни места са обиљем коровских биљака које производе бројне алергене и наносе штету здрављу локалног становништва.
То би, између осталог, постигли мерама откупа напуштених домаћинстава и земљишта и додељивањем младим брачним паровима који желе да се настане на селу и започну пољопривредну производњу. Мерама комасације би у договору са пољопривредницима планирали пољопривредну производњу, изградњу и рестаурацију пољских путева, иригационих система, шумских појасева, као и заштиту животне средине.
Системске мере које предлажемо су следеће:
- Формираћемо Центар за развој села и пољопривреде и издвојити већи буџет за пољопривреду
- Обезбедићемо агрономе који ће давати бесплатне савете за свако пољопривредно газдинство
- Програм откупа пољопривредних производа преко новог ПИК-а Чачак
- „Чачански шпајиз” – супермаркет само са чачанским производима
- Уређење јавних површина у центрима свих села
- Веће улагање у сеоске амбуланте и школе
- Подршка отварању и одржавању сеоских вртића
- Реновирање запуштених домова културе и културна понуда у сваком селу
- Посебна подршка производњи здраве органске хране, женском предузетништву и етно-занатству на селу
- Посебна помоћ домаћим трговинским и прехрамбено-прерађивачким фирмама са већим бројем локалних добављача
- Подршка породичном повратку на село, нарочито младим брачним паровима.
__________________________________________________________________