Zagrebački rektor: Vratiti ćirilicu u škole
Ideja koju je rektor Univerziteta u Zagrebu Damir Boras podelio sa Jutarnjim listom, a po kojoj bi u osnovne škole trebalo da se vrati učenje ćirilice, nestale iz programa početkom devedesetih, za mnoge je iznenađujuća. Ipak, o njoj se na Univerzitetu, a primarno na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, već duže vreme raspravlja u kontekstu problema nastalih sa postavljanjem ćiriličnih ploča u Vukovaru.
Podsetimo da je prva netrpeljivost između Beograda i Zagreba devedesetih počela ratom tadašnje TV Beograd i TV Zagreb upravo oko ćirilice i latinice. Naime, TV Zagreb je početkom devedesetih prestala sa preuzimanjem emisija koje su bile titlovane ćirilicom a TV Beograd latinicom, a to je označilo i raspad jedinstvene JRT. Šta se sve desilo kasnije svi smo svedoci. Evo šta piše Jutarnji list.
Dva razloga ‘za’
– Mislim da bi učenje ćirilice trebalo vratiti u škole, kao što bi trebalo glagoljicu ponuditi kao izborni predmet. To su starohrvatska pisma i bilo bi lepo nanovo da ih vidimo u nastavi – kaže zagrebački rektor, uveren da će u stručnoj javnosti mnogi misliti isto.
Davor Dukić, redovni profesor Odseka za kroatistiku – Katedre za stariju hrvatsku književnost, navodi dva razloga zbog kojih bi bilo dobro učiti ćirilicu.
– Na ćirilici imamo niz starih tekstova, a poznavanje tog pisma pomaže u učenju ruskog jezika. Drugi je razlog to što se u nama susednim zemljama koristi i ćirilica i latinica, a savladavanjem osnova ćirilice u osnovnoj školi naši učenici bi dobili mogućnost da čitaju stručnu literaturu na ćirilici – kaže Dukić.
Slaže se s tezom da danas, da je ćirilica ostala u hrvatskom obrazovnom sistemu, ne bi u toj meri imali teškoća sa uvođenjem ćiriličnih ploča u Vukovaru.
– Kada nešto bolje poznajete, manje od toga zazirete – kaže Davor Dukić.
Bivši dekan Filozofskog fakulteta (s početka devedesetih), akademik Josip Bratulić, stav o ćirilici u školama opravdava na sledeći način:
– Nijedno znanje čoveka ne opterećuje da bi ga osiromašilo. U mozgu prostora ima, a znati pisma je vrlo dobro – onaj ko ne zna pisma, ne zna ni jezike.
Svestan da u dnevnopolitičkom kontekstu ovo pitanje može da bude dočekano na nož, nudi rešenje. – Problem je što ćirilici treba skinuti političku auru. Kako? Vrlo jednostavno – nazovimo je hrvatskom ćirilicom – predlaže akademik Bratulić.
Dok se neki s čuđenjem pitaju je li ovo neki oblik naknadne pameti, Željko Jozić, direktor Hrvatskog instituta za jezik, se pita kako se dogodilo da se u školama ćirilica prestala da uči ako se jezikoslovci danas slažu da bi je trebalo vratiti u škole?
Višestruka isplativost
Jozić objašnjava kako je jasno da su ćirilica i glagoljica stara hrvatska pisma, a da su Hrvati bili tropismena nacija i pisali glagoljicom, ćirilicom i latinicom. Činjenica jeste, nastavlja Jozić, i da su hrvatska ćirilica, tzv. bosančica, i glagoljica danas vrlo zanemarena pisma iako su njima pisani neki od najvažnijih dokumenata hrvatske istorije.
A stručnjak za jezike s Odseka za lingvistiku, akademik Ranko Matasović, iako nema izgrađeno mišljenje o potrebi uvođenja ćirilice u škole, smatra da bi u njima trebalo znatno više učiti – ruski.
– To je jezik koji se lako uči i višestruko isplati. Učenje ruskog, doduše, povezano je s poznavanjem ćirilice, a i činjenica jeste da su i glagoljica i ćirilica deo hrvatske nacionalne baštine – kaže akademik Matasović, uveren da su deca, posebno u osnovnim školama, preopterećena mnogim sadržajima, pa je pitanje gde naći prostor za učenje glagoljice i ćirilice.
– Na visini izbornih predmeta sve je moguće – kao izborni, mogao bi se učiti i kineski, ali je sve stvar stručne analize kurikuluma – kaže Marasović.
Jutarnji list
još jedan dokaz koliko smo povezani. Ne čuje se glas razuma. Ratovali dzabe zbog budala
hvala rode na takvoj povezanosti,dzaba i tebi i njima,nije Jasenovac davno bio,a oluja je bila juce….nema potrebe da se vise povezujemo,da ne bi bio Jasenovac i sutra- daleko im lepa nji’ova,nikada vise sa njima! nikada!!!
Baš tako…
Мислим да крштавање у Хрватска ћирилица ће тек довести до усијања ствари а не до како рече скидања политичке ауре.
Ако је баш запело до дугорочног ширег смиривања тензија мислим да треба прво нахранити људе, сит човек је увек расположенији а ми смо гладни већ деценијама.
За шта ја лично нисам уопште докле год се правично не расуди шта се све ту збило.