Zašto se razvaljenom EPS-u dodatno obara vrednost u procesu transformacije iz JP u AD
Tako to funkcioniše u Srbiji nakon uvođenja višestranačja posle raspada Jugoslavije. Svaka vlast, a naročito ova sadašnja naprednjačka, postavljala je svoje kadrovike na čelna mesta javnih preduzeća. O tome da li su partijski postavljeni direktori stručni i sposobni da rukovode velikim preduzećima i sistemima kakav je EPS, nije se vodilo računa.
Takva kadrovska politika u vreme aktuelne vlasti transformisala se u otvoreno pljačkanje društvene i državne imovine. Kreiran je sistem u kome su najuspešniji privrednici i poslovni ljudi oni koji imaju posla sa i od države, a na rukovodna mesta u državna preduzeća od lokalnog do republičkog nivoa postavljani podobni i poslušni.
Kada takav „stručnjak“ sroza poslovanje i obezvredi vrednost firme stiže zvanično tumačenje da „mi Srbi ne umemo da vodimo poslovanja i da nam je potrebno transformisanje državnih preduzeća u privatno-javno partnerstvo ili prodaja preduzeća strancima„.
Evo kako to izgleda na primeru velikog sistema EPS-a, objašnjavaju iz Tima za energetiku Pokreta SRCE.
Već više od decenije režim SNS rastače jednu od najvrednijih srpskih kompanija u vlasništvu države Srbije – Elektroprivredu Srbije. Dovedena je do nivoa kliničke smrti, a sada joj se još dodatno knjigovodstveno obara vrednost u procesu transformacije iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
EPS je obogaljena kompanija, dovedenu na ivicu provalije. Dug EPS-a ka dobavljačima trenutno je uporediv sa budžetom Republike Srbije. Dobavljačima nisu plaćene fakture još iz drugog kvartala prethodne godine.
Vrednost EPS je decenijama unazad bila više od 10 milijardi EUR, čak i 2012. godine kada je SNS preuzeo vlast. Sada ta vlast, oličena u ministrima sumnjivih diploma vrednost najvrednije kompanije u vlasništvu države Republike Srbije zvanično procenjuje na 3 milijarde EUR.
Odluka režima da EPS transformiše iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo propraćena je nepodudarnim obrazloženjima različitih režimskih autoriteta šta je pravi cilj transformacije. Ministarka energetike ističe da cilj transformacije nije privatizacija, ali ipak istovremeno ne isključuje mogućnost da država dokapitalizuje EPS. Predsednik u samo jednom od svojih javnih učestali nastupa kaže da je cilj da se EPS kotira na Londonskoj berzi, ali i da će Republika Srbija uvek imati većinski kontrolni paket.
Građanima Srbije i zaposlenima u EPS režim duguje odgovor na bar dva pitanja, poručuju iz Tima za energetiku Pokreta SRCE, a to su:
- Gde su isparile skoro tri četvrtine vrednosti kompanije EPS za ovih 10 godina vladavine SNS?
- Šta je stvarni cilj transformacije EPS iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo?
_______________________________________________________________________________________
Prodaja sa milionskim provizijama, to je cilj…
Tražili ste gledajte!Glasliste za SNS izvolte……
Cilj je da globalisti ostvare kontrolu na energetskim sektorom u Srbiji. Isto se desava i sa vodosnabdevanjem. Proizvodnja hrane i agrarni sektor su dobrim delom pod kontrolom globalista.
Na taj nacin, novi vlasnik moze da formira cene energije, vode i hrane kako god hoce i time direktno utice na egzistenciju gradjana Srbije.
Milionske provizije kojima se nadaju ovi „domaci“ su samo sredstvo da ih privole potpisivanju stetnih ugovora.
Na redu je Posta.
Sacuvasmo se i od osmanlija i od nacista,od ovih mesanaca-necemo.
srbiju vodi ustaska vlada ane sa krka koja je izvukla pare iz epsa i napravila gubitak eps oko 11 milijardi evra,srbijagas je u gubitku 8 milijardi evra(a plata direktora je znate 35.000evra mesecno),telekom je u gubitku 4,5 milijardi evra,a fra je sa ukradenih 25miliona evra i gubitkom od 5 miliona evra bankrrotirala.nisu fra,eps,srbijagas,telekom bankrotirali.bankrotirala je nakaradna politika nedostojnog i samo izabradog vrhovnika av njegovih trabanata,i celog politicko-kriminalnog lopovskog sistema,koji ustavni sud ako ga ima treba da raspusti zabrani i raspise gradanske izbore po ustavu rs.kralj 1928 uveo obznanu i zabranio visepartijski sistem,sto ga je zivota kostalo u marseju. pol.stranke svake godine iz budeta ukradu od 3-5milijardi evra.sve su bez tapije rasprodali,pa je ostao eps,telekom,fra,….da uzmu pozamasne provizije i da nam se na javnom servisu keze.vlasnici javnih preduzeca su gradani a ne stranke.gradani nisu strankama dali punomocje ni tapiju na vlasnistvo,da prodaju drzavnu zemlju, javna ,drzavna, preduzeca kojim stranke nisu sposobne da gazuju,ni kadrovski ni tehnicki. politicke stranke izvesti pred lice pravde da drzavi i gradanima plate stetu koju su ucininili,pogotovu lidere(mesije)koje svesno krse zakon i ustav.oni su ekonomske ubice,privrede i drzave koja nije njihova ,jer u njoj nemaju poreklo.na vlast su dovedeni od stranih sluzbi,blokadom medija,neustavnim izborima,pri tom vrseci zlocin protiv covecnosti, stvarajuci bedu i robove,kojim je ugrozena sloboda,dostojanstvo i vladavina prava.iz siromastva covek se postenim radom izvuce,iz bede koja traje 35 nemoze se izvuci nikada,jer je to put ka potpunom unistenju tj,genocidu koje nad gradanima i drzavom vrsi sadasnja vlast.