Zbog podela u užičkoj opoziciji, neće biti vanredne sednice o deponiji Duboko
Užička opozicija, tek što je zauzela mesta u lokalnoj skupštini, nakon izbora u junu ove godine, pokazala je da je opterećena podelama. Nije u stanju da se dogovori o sazivanju vanredne sednice gradske skupštine o stanju na deponiji Duboko, iako za to ima dovoljan broj odbornika od kojih građani očekuju da rešavaju njihove probleme.
Dok naprednjačka vladajuća koalicija izbegava tu temu, dva opoziciona tabora se dopisuju, jedni druge pozivaju na dogovor i optužuju za ucene.
Od 67 odbornika, opozicija ima 30, a vladajuća koalicija oko SNS 37 predstavnika. Za sazivanje vanredne sednice potrebi su potpisi 23 odbornika, ali opozicione stranke, iako bi to mogle, nisu u stanju da isposluju vanredno zasedanje.
Grupa građana Sloga, koja ima 10 odbornika, pozvala je ostatak opozicionog bloka (DS, SRCE, ZLF, NDSS-NLS, NPS, SRCE, UA-UOL) da podrži njihov zahtev za održavanje takve sednice, uz insistiranje da se na njij raspravlja i o izborima u mesnim zajednicama, koji nisu održani još od 2013. godine.
Ostatak opozicije, sa svojih 20 odbornika, uzvratio je, takođe, javnim pozivom Slogi da podrži njihov zahtev za održavanje takve sednice, ali bez rasprave o izborima u mesnim zajednicama. I, na tome se sve završilo.
Dogovor nije moguć
Željko Bacotić, predsednik odbora DS, kaže za OzonPress da „dogovor nije bio moguć, ni posle nekoliko sastanaka predstavnika svih opozicionih stranaka“.
Sloga je, kaže, „uslovljava ostatak opozicije zahtevom da na istoj sednici, osim stanja na deponiji i odgovornosti onih koji su za to krivi, bude i rasprava o izborima za mesne zajednice“.
Na jednom od sastanaka, svedoči, „predstavnicima Sloge je rečeno da će izbori za mesne zajednice doći na red i da je, trenutno, najvažnije da se reši akutni problem deponije Duboko“ i poručuje da bi „opozicija, vanrednom sednicom o deponiji, podržala aktiviste udruženja „Da (ne) dišemo Dukoko“, koji su je blokirali“.
– Međutim, na poslednjem sastanku, i pored toga što smo skoro formulisali zahtev, Sloga je insistirala na tome da na toj sednici bude i rasprava o izborima u mesnim zajednicama. Šta je to nego ucena? Molili smo ih da prioritet bude stanje na deponiji i odgovornost nadležnih, ali oni su govorili da su ti izbori za za njih veoma važni – kaže naš sagovornik.
Predstavicima Sloge, navodi, „rečeno je i to da će ostatak opozicije podržati njihov zahtev o izborima, ali tako da on bude na nekoj drugoj sednici, jer je stanje na deponiji, trenutno, najveći problem grada“.
Svih dvadeset odbornika ostatka opozicije, podseća, potpisalo je zahtev za sazivanje vanredne sednice o stanju na deponiji, ali to nije dovoljno jer nedostaju tri 23 potpisa.
– Trenutno smo u pat-poziciji i zatečeni smo stavom Sloge – ocenjuje Bacotić. Na pitanje da li se time užička opozicija raspala, kaže da će to „vreme pokazati“.
Vladan Sinđić, kopredsednik odbora Zeleno-levog fronta (ZLF), potrvrđuje za naš portal Bacotićeve reči i navodi da „odbornici Sloge blokiraju održavanje sednice, jer odbijaju da potpišu zahtev za njeno sazivanje, ukoliko na noj ne bude rasprave o izborima u mesnim zajednicama“.
Ističe da ti izbori „nemaju nikakve veze sa stanjem na deponiji“ i smatra da je pravo vreme da se u skupštini raspravalja o deponiji, jer će od 17. septembra početi javna rasprava o nacrtu Regionalnog plana upravljanja otpadom, za koji je rekao da je „katastrofalan“.
https://uzice.rs/javni-uvid-i-javna-rasprava-o-nacrtu-regionalnog-plana-upravljanja-otpadom/
– Postupanjem Sloge, mislim da je onemogućeno zajedničko delovanje opozicije. Svi u opoziciji podržavamo to da se pokrene problem izbora u mesnim zajednicama, ali da to bude na nekoj drugoj sednici. Međutim, Sloga nas ucenjuju tim zahtevom, iako smo se, na dva sastanka, dogovorili da se ti izbori razdvoje od rasprave o deponiji Duboko – ocenjuje Sinđić.
Dogovor moguć, ali…
Marko Radojičić, predsednik odborničke grupe Sloga, tvrdi za Ozonpress da je ta grupa građana „pokrenula ideju o sazivanju vanredne sednice“ u čiji dnevni red bi bila i rasprava o izborima u mesnim zajednicama.
– Reakcija ostatka opozicije je bila takva da oni nas, saopštenjem, pozivaju na isto to, samo bez rasprave o izborima u mesnim zajednicama. Mislim da se igraju sa nama, ali spremni smo da potpišemo taj zahtev, ako oni prihvate naš predlog – kaže Radojičić.
Odbacuje optužbe da Sloga ucenjuje ostatak opozicije. Tvrdi da je Sloga pokrenula ideju o vanrednoj sednici, da se se „ostatak opozicije oglasio saopštenjem posle njihovog saopštenja“ i kaže da „ne razume zašto su izbori za mesne zajednice toliki problem“.
– Da li izbori za mesne zajednice umanjuju probleme na deponiji – pita se Radojičić.
Na pitanje da li bio moguć kompromis tako da se na jednoj sednici raspravlja o deponiji, a na drugoj o izborima, kaže da je „sve moguće, ali da treba pregovarati“.
– Oni pokušavaju nas da ucene zahtevom da se odreknemo rasprave o izborima u mesnim zajednicama – kaže Radojićić.Negira da su razlozi za podele sujete i pokušaj Sloge da se, kao pojedinačno najbrojnija opoziciona stranka u skupštini, nametne kao predvodnica užičke opozicije.
– Mi smo grupa građana i nismo politički iskusni da bismo se prihvatili nečeg takvog – tvrdi Radojičić i kaže da „Sloga ne menja stavove tako lako“.
Na tezu o tome da je užička opozicija ostavila na cedilu građane koji protestima i blokadama ukazuju na probleme u funkcionisanju deponije, uzroke i posledice požara od 3. maja, kaže da „Sloga ne može govoriti u ime cele opozicije“.
– Mi sarađujemo sa udruženjem „Da (ne) dišemo Duboko“ po pitanjima o kojima možemo da sarađujemo, ali nismo za blokade. Naše metode su pravna sredstva. Podržavamo ih, ali oni se ograđuju od pomoći političara – ističe Radojičić.
Nemoć opozicije
U udruženju „Da (ne) davimo Duboko“, čiji aktivisti od 18. avgusta organizuju danonoćnu blokadu deponije i sprečavaju kamione iz okolnih lokalnih samouprava, ali ne iz Užica, da na njoj odlažu otpad, kažu da „opozicija dokazuje da nije u stanju da inicira vanredno skupštinsko zasedanja“.
– Nikoga ne primoravamo da radi ono što ne oseća da je potrebno da uradi, ali očigledno je da opozicija nije u stanju da inicira vanrednu sednicu skupštine o stanju na deponiji. Sloga uslovljava to raspravom o izborima u mesnim zajednicama, ali ti izbori, trenutno, nama nisu prioritet – kaže za OzonPress Branko Nikolić iz tog udruženja.
Objašnjava da su građani bili prinuđeni da se sami organizuju i blokiraju deponiju, tražeći da se ona zatvori, jer ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu, na šta institucije ne reaguju, i navodi da bi taj problem „opozicija mogla da institucionalizuje na vanrednoj sednici skupštine“.
– Nikome ne branimo da nam se pridruži, ali bez stranačkih obeležja. Nijedna državna institucija ne reaguje na naše zahteve ili tvrde da nisu nadležne, a Skupština grada bi mogla to da pokrene, jer deponija nema dozvolu za rad i već dve godine je obično smetlište – poručio je Nikolić.
_______________________________________________________