Žene sa sela žive teško
Žene su te koje vode računa o gazdinstvima, poljoprivrednoj proizvodnji i garant su očuvanja sela, izjavila je danas u Ježevici kod Čačka predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, povodom Međunarodnog dana seoskih žena.
On je poručila da žene sa sela žive teško, ali da nisu zaboravljene, i da su Vlada Srbije, Koordinaciono telo, lokalne samouprave i udruženja žena tu da stvaraju bolje uslove za život žena, kao i muškaraca.
“Moja poruka ženama danas je da se udružuju i budu zajedno, jer na taj način možemo da im obezbedimo novac za projekte. Samo 12 odsto žena su vlasnice gazdinstava, tri od četiri žene rade za smeštaj i hranu, a 60 odsto njih nema pravo na penziju. I zato smo tu da stvorimo uslove da budu zdrave, da dobiju penzije i da imaju bolje, jednake uslove za život”, rekla je ona.
Mihajlović je dodala i da će zajedno sa udruženjima uputiti inicijativu Ministarstvu finansija i Ministarstvu poljoprivrede za izmenu dva zakona, koja će omogućiti ženama penziono i zdravstveno osiguranje, ali i podsticaje za ranjive kategorije, a to jesu žene sa sela.
“Takođe, radimo i na obezbeđenju bolje infrastrukture, kako bi žene i njihove porodice ostale da žive na selu. A lokalne samouprave upućujemo na to da prilikom planiranja budžeta vode računa i obezbede sredstva i podsticaje i za delatnosti kojima se bave žene”, istakla je je Mihajlović.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović podsetio je da četvrtinu svetske populacije čine žene na selu, a samo dva odsto poseda se vodi na njih, što govori o tome koliko su ugrožene.
“Ove žene čuvaju tradiciju, ali se bore za svoj i opstanak svoje dece i porodica. Naš zadatak je da im pomognemo i da ulažemo u infrastrukturu, ali i da pomognemo udruženjima kao bitnim organizatorima plasmana njihovih proizvoda”, naglasio je on.
Todorović je izjavio da je važno i da se osnaže mlade majke, da se izgradi vrtić u Zablaću i da majke sa sela mogu da ostave decu u predškolskim ustanovama, te da imaju vremena za posao u udruženjima i gazdinstvima.
“Cilj je da žene na selu imaju isti status kao žene u gradu, da budu jednako poštovane”, rekao je on.
Predsednica udruženja “Amity” Nadežda Satarić, navela je da su seoske žene dobre majke, domaćice i supruge, ali i vredne radnice na njivi i u toru.
“Žene iz seoskih sredina su među najpogođenijim pandemijom, opterećene su još više kućnim poslovima, brigom o deci koja su kod kuće, ali i o starijim članovima domaćinstva, uz sve druge poslove u koje rade u poljoprivredi”, istakla je ona.
Satarić je uputila apel muškarcima da u većoj meri pomažu ženama u obavljanju kućnih poslova, jer i one ravnopravno rade u polju i na njivi.
Obezbedite nam pristojna primanja,zdravstvo,penzije…..Nista nemamo od vasih prica u prazno!
Nije „teško nama“ nego teško tebi sa takvom glavom!
Dosadi ovaj Milan fotograf, samo se utrpava da bude u prvom planu , opsednut fotografijama, naviklo to , lepe slike mogao bi i neki dinar da zaradi.
Kakvo lupetanje.Muskarci treba da pomazu zenama.
Kakvo lupetanje samo da bi se nesto reklo.
Problem sela nije samo problem,zena koje zive na selu to je problem uopste Srbije.
Zasto postoji parlament,zasto postoje ministarstva,zasto postoje politicke stranke.
Postoje bas zbog problema Srpskog sela.
Poslanici ne bi trebalo samo u parlamentu da dižu ruke ili da ostrašćeno zastupaju interese stranaka,nego da kad izborima dodju na vlast da ponude programe bolje od konkurencije,kad dobiju mandat,da vremenskom periodu mandata sprovedu,predizborni projekat.Ako uspeju za vreme mandata.
To znaci sad na posao,i kontrolisati i promovisati delove projekata,dali su uspeli da se implementiraju u praksi,na terenu.
DA JE RECENO,DA JE ZBOG TRANZICIJE,ZBOG GUBITKA POSLA MUSKARACA SAV TERET SE PREBACIO NA ZENU,TO MOGU DA RAZUMEM.
JER SE ODAVNO ZNA U SVETU,DA PADOM BERLINSKOG ZIDA,KAO I GLOBALNA TRGOVINA,PROIZVODNJA I KONKURENCIJA,KAO I UČESTALOST PRIRODNIH NEPOGODA,SVE TO UTICE NA PORODICU I ODNOSE U NJOJ.
JEDINO SRBIJI NIKAD,NIKAD GLOBALIZAM,PRIRODNE NEPOGODE,KAO I ZAOSTALOST I U
ERI INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA,Srbi bi mnogo bolje opstali da nisu posle 1945 godine,pod prinudom oterani sa vekovnih ognjišta.
MI NISMO KOLONIJALNI NAROD
(Kao Španci,Englezi,Francuzi,i td,i td).SRBI NISU NI INDUSTRIJSKI NAROD,kao Italijani i Nemci.
Srbi po poreklu pripadaju seljačkim narodima Evrope.
Mi nismo ni velika sila u kontinuitetu kao Turska,A nismo ni po tradiciji geografskoj,naučnoj,istorijskoj,vojnoj kao Rusija.
Rusija je uvek posebna i ostace posebna,jer je to i njena sudbina.
Nas narod,nije narod koji moze dugo da pliva,Kad bi nekim slucajem se nasao na brodu,postao bi lak plen,podvodnog morskog životinjskog sveta.Mi nismo imali srece da iskoristimo sansu 1918 da izadjemo i mi na more.
Rece bivsi presednik vlade 1932 Milan Stojadinović.
Kod naseg naroda je omražen.
Medjutim i presednik sadasnje vlade Ana Brnabic,je spomenula da je malo danas poznato da je jedan od najstrucnijih ekonomskih strucnjaka sa ovih prostora Stojadinović.
STOJADINOVIĆ JE REKAO DA JE SRBIJA MNOGO POSELJACENA ZEMLJA I DA SRBIJA TREBA DA IMA IZLAZ NA MORE.
Sve ovo sto je dosad uloženo novca u poljoprivredu je be smisleno,prema rezultatima koji treba da se ostvare u buducnosti.
Zasto je takav stav?Jednostavno u Srbiji ne postoji volja,ni kod pojedinaca ni drzave da sve sto se radi,radi na strateski nacin.
A ma sta da se radi i ako nemate strategiju,nemate buducnost.
Sve ove sadasnje zadruge su samo zabrinutost koja je nastala sa posetom umirucih sela po Srbiji.
Nisu bas nase zene naivne i nesposobne.
Kada bi se uspostavile zadruge,kao u Meksiku,Čileu,Svajcarskoj,Italiji,Austriji,Poljskoj.
A OVO DA BI SE RAZUMELO NEKA MINISTARSTVO ZA POLJOPRIVREDU,POCNE DA KOPA PO STATUTU I FUNKCIONISANJU,ZADRUGA U KRALJEVINI SRBIJI,I JUGOSLAVIJI,I SA MALO MARKETINGA I KOMUNIKACIONIM TEHNOLOGIJAMA,SVE BI DOSLO NA SVOJE MESTO.
OVAKO PRETI DA SRPSKO SELO ZA SVA VREMENA NEKO OD STRANACA KUPI-DEDOVINU SRBA I TADA ĆE SIGURNO DOBAR DEO NARODA,RAZOČARAN SVOJIM SIROMASTVOM I NEMOĆI JEDINO NADJE lUTEHU NA KONOPCU ZA VEŠANJE.
Protka Cacak.
sada kada si im napisao sitnu knjigu,ima da te poslušaju koliko odmah
Puna usta priče Milun se razume u procente kakav stručnjak! Zaposlite vi žene da imaju sigurnost da mogu da radjaju, ženu ste iz opštine sa privremenih poslova otpustili kad je ostala trudna sramota Milune !!!
Zoka se ponovila a uskoro ce da stigne i nov dvosoban stancic u Parizu. Za svaki slucaj ako nastane bezanija.
Ti si došla da im se rugaš
Zoka je dosla da proseta cipele i torbu koje vrede kao dva seoska domacinstva…tako je to kad se zivi u zlatnom dobu sns_a
I ova ce svita nekada biti juce.
Ovo mu isto dodje kao da je hitler otisao u logor i rekao logorasima: vi zivite tesko….
Žene sa sela zive radeći mukotrpno Radni od ujutro do mraka tezak je to zivot biti supruga majka domaćica i raditi na polju .Tu nama vremena za kafic šetnju uzivanje po turistickim mestima .Nego raditi što brže da se stigne sa poslom
Poštovana gospodo,što komentarišete ovaj članak,garantovano pola od Vas nije zaradilo ni za kiselu vodu.Ovde nisu bitni ni Zorana ni Milun,ovde su bitne ove žene što su spremile ovu manifestaciju,što su izložili što mukotrpno rade svaki dan.Ako je ovo način da se pokrene pitanje njihovoj statusa,bolje bi bilo da ste podržali a ne samo da komentarišete nešto što je nebitno.Nemojte podcenjivati ničiji rad,trud i borbu za ostvarenje boljeg statusa.Niko nije pohvalio ove žene,zato što su vam misli kakav vam je život
Kakve su Vam misli takav Vam je život.Ovde nisu bitni političari već ove žene koje se bore za svoj status.Ja sam žena sa sela i znam kako je biti bez lične zarade.Znamo mi šta treba da radimo i koliko,savetnici nam ne trebaju.Kako niko ne primeti šta smo spremile i kako uredile selo,najvažnije vam je koliko je Zorana platila gaće.
Ене и Зока не носи маску, а они око њих забрађени.