Dada i Slavko ubijeni na Vaskrs
Славко Ћурувија, новинар и власник Дневног телеграфа, убијен је на Васкрс пре 19 година.
Ћурувија је ликвидиран 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања, у тренутку када је са супругом Бранком Прпом улазио у хаустор зграде у Светогорској улици у центру Београда.
Пред Специјалним судом води се поступак против начелника Ресора државне безбедности Радомира Марковићaа, начелника Београдског центра ДБ Милана Радоњић, инспектора Ратка Ромића и припадника тог ресора Мирослава Курака.
Извор: Курир
Навршава се 24 године од смрти Даде Вујасиновић
Удружење новинара Србије (УНС) подсећа да се данас навршава 24 године од смрти новинарке „Дуге“ Радиславе Даде Вујасиновић. Како је УНС-у речено у Вишем јавном тужилаштву, поводом смрти Радиславе Даде Вујасиновић и даље је у току предистражни поступак.
– Тек када се оконча предистражни поступак тужилац ће бити у могућности да оцени и процени да ли се и у чијим радњама стичу обележја бића неког кривичног дела за које се гоњење предузима по службеној дужности, те на који начин и у ком правцу ће бити усмерено евентуално даље вођење поступка. Статус овог предмета и даље је отворен и активан и није донета одлука у било ком правцу, али се активно ради на утврђивању свих релевантних чињеница и околности догађаја – речено је УНС-у у Вишем јавном тужилаштву.
Холандски форензички институт у Хагу којем је Министарство правде септембра 2015. године проследило доказни материјал, није утврдио узрок и начин смрти новинарке.
Закључак извештаја достављеног Вишем јавном тужилаштву јула 2016. године је да „повреде које је критичном приликом задобила покојна Радислава Дада Вујасиновић могу бити резултат убиства, самоубиства или несрећног случаја”.
Председник Комисије за истраживање убистава новинара Веран Матић за УНС каже да је „захваљујући раду Комисије, пронађен доказни материјал (2013.), за који се годинама веровало да је уништен током бомбардовања 1999. године и да је Комисија посредовала да сви докази буду предати на супервештачење у један од најкредибилнијих форензичких института на свету – Холандски форензички институт (Netherlands Forensic Institute – NFI)“.
– Све док Тужилаштво не буде спремно да затвори поступак, то неће учинити ни Комисија. У међувремену, позивамо све који имају нека сазнања, доказе, или информације које би могле допринети истрази, да их доставе Комисији или поменутом тужилаштву, како би могли бити проверени – рекао је Матић.
Како додаје, Тужилаштво и Комисија су у контакту, а после резултата супервештачења које је обављено у Холандском форензичком институту и потом објављено, Комисија није обавештена о другим активностима Тужилаштва“.
– Комисија веома поштује независност Тужилаштва и не меша се у његов рад, већ очекује адекватне резултате – рекао је Матић.
Радислава Дада Вујасиновић пронађена је мртва 9. априла 1994. године у свом стану у Трећем булевару 118 у Новом Београду. У записнику који је сачињен после обављене обдукције наведено је да је умрла дан раније, у 1.30 сати.
Званична верзија догађаја тада била је да је Дада Вујасиновић извршила самоубиство, пуцњем у груди из ловачке пушке. Истрага је до сада обнављана неколико пута.
Породица Даде Вујасиновић је ангажовала и приватног балистичара Зорана Јовановића који је утврдио да је на фотељи осим Дадине, била још једна крвна група. Његов налаз достављен је Тужилаштву у децембру 1994. године, али је одбијен.
Балистичар Владимир Костић 2008. године обавио је низ вештачења. Он је предао суду свој налаз у коме се наводи и да су у телу Даде Вујасиновић пронађена два филцана чепа, што би значило да је себе усмртила са две патроне из ловачке пушке, односно, да је у себе морала да пуца два пута, што није могуће.
Након тога, Окружни јавни тужилац у Београду у јануару 2009. године, преквалификовао је случај у убиство уместо самоубиства и покренуо преткривични поступак.
Холандски форензички институт у Хагу утврдио је у свом извештају да је у телу Даде Вујасиновић пронађен један филцани чеп, а не два, како је тврдио балистичар Владимир Костић.
Иначе, вештачење Владимира Костића рађено је 2008. године, у време када није био пронађен доказни материјал из истраге смрти Даде Вујасиновић и када се веровало да је он уништен у НАТО бомбардовању полицијског објекта. Костић је практично вештачио вештачења, односно стручне налазе других вештака, а не сам доказни материјал.
Тек на инсистирање Комисије за истраживање убистава новинара, доказни материјал је пронађен и утврђено је да се он налазио у орману полицајца који је преминуо.
– Комисија се не меша у рад Тужилаштва, али узимајући у обзир да је случај био пасивизиран, једини начин да се отвори истрага био је да се посумња у убиство, што је тужитељка и учинила. Колико смо разумели, основ за то су биле сумње изнете у вештачење приватног вештака које су супервештачењем разјашњене – рекао је Веран Матић УНС-у.
Извор: УНС
_____________________________________________________