Besplatan sport za mlade u Sokolani
Bavljenje mladih sportom u Srbiji nikada nije bilo teže. Do devedestih godina u školama je postojao veliki broj sekcija koji su učenici mogli da pohađaju besplatno, dok je danas situacija sasvim drugačija. Lokalne samouprave prioritet u finansiranju daju profesionalnom sportu dok su rekreativci, pa tako i mladi, prepušteni sebi i tome koliko i da li uopšte imaju novca za bavljenje sportom.
Situacija bi konačno mogla da se promeni ukoliko Gradsko veće na narednoj sednici usvoji predlog većnika Nemanje Trnavca da se obezbedi 326.000 dinara kako bi mladi mogli besplatno da se bave sportom u Sokolani do kraja godine.
– Tražio sam da se godišnje da izdvoji oko 900.000 dinara kako bi se deca bavila besplatno sportom, pre svega atletikom i gimnastikom. Stalno se iz budžetske rezerve izdvaja novac za neke stvari a mislim da deca treba da budu prioritet. Sa decom bi radila dva profesora 12 meseci. Rukovodstvo SRC Mladost je osvežilo prostorije, nabavljene su neke nove sprave, a naš cilj je da ovaj dom povrati stari sjaj, rekao je Trnavac.
Načelnik Gradske uprave za finansije Zoran Todosijević rekao je da podnosilac projekta treba da bude SRC Mladost i da nije problem da se iz budžetske rezerve obezbedi novac.
Bogati trgovci grada Čačka započeli su 1912. godine izgradnju Sokolskog doma. Objekat je završen 1925. godine kada je poklonjen gradu. Od tada pa do kraja osamdesetih godina u njemu su Čačani vežbali ginnastiku, borilačke sportove, dizali tegove. Raspadom bivše države i Sportskog društva Partizan, u čijem sastavu je bio 2013. godine kada je lokalna samouprava rešila da ponovo preuzme objekat koji je bio dat na upravljanje Ekonomskoj školi 2004. godine. Kako je tada rekao Nemanja Trnavac, namera je da ovaj objekat vrati stari sjaj i da se stavi na raspolaganje mladima i sportskim udruženjima i to kao centar za gimnastiku.
Ljudi, radi li ko šta sem ovog Trnavca? Ili je on neki čudak ili stvarno sve ovo hoće da postigne.Svuda ga ima. Kada stiže sve? Kao inspektor Trtović kz Bumeranga i sve u slobodno vreme.
Prazne priče. Kome je besplatno kada će da se plate dva profesora da rade sa njima. Nije besplatno za Grad Čačak. A sa druge strane 100 ljudi u Čačku najmanje radi besplatno sa decom u klubovima zato što vole sport i zato što je to za njih društveno koristan rad. Zašto taj Trnavac i drugi profesori kao nekad njihove kolege ne dođu posle posla uveče u Sokolanu i besplatno ne drže treninge deci,a ne da plati grad. Gde je njihova humanost i korist društvu?