Istorija EL: Evropa upoznala Obradovića još 1979.
Da je Željko Obradović rođeni vođa videlo se još u njegovim košarkaškim počecima, kada je kao kapiten predvodio ekipu čačanskog Borca do juniorske titule prvaka Jugoslavije, na završnom turniru na kojem je proglašen za najboljeg i igrača i strelca…
Neko će možda reći da priča o čačanskoj košarci nema mnogo veze sa Evroligom, međutim, Željko Obradović će sam sigurno prvi naglasiti da je njegov pobednički put trasiran upravo na terenima pored Morave, zahvaljujući njegovim uzorima i trenerima.
Da nije bilo velikog Radmila Mišovića, ne bi bilo još većeg Dragana Kićanovića; da nije bilo njih dvojice, verovatno danas ne bismo govorili o Željku Obradoviću kao najuspešnijem treneru Evrolige svih vremena.
Dok Partizanove pristalice slave veliki uspeh svog kluba – plasman u četvrtfinale Evrolige – otkrićemo neke manje poznate stvari o Obradoviću, vezane za njegove košarkaške početke. Kako je ušao u svet ove igre, ko su mu bili prvi idoli, kako je još kao vrlo mlad igrač gradio svoju košarkašku filozofiju… Sve ti detalji bili su temelj grandioznog mozaika koji ga danas čini najuspešnijim klupskim trenerom Evrope. Za ovu priču važno je to što je rođen (1960) u gradu košarke Čačku u kojem je imao na koga da se ugleda u vreme kad se košarka u Jugoslaviji borila za svoje mesto pod Suncem (fudbal je dugo bio neprikosnoven).
„Prvi kontakt s loptom imao sam u drugom razredu osnovne škole“, seća se Obradović. „Kad su nas uveli u fiskulturnu salu, to je za nas bilo čudo. Dali su nam razne lopte i onda udri… To je trenutak koji nikada neću da zaboravim. Probali smo sve vrste lopti, ali se meni nekako za ruke zalepila ta košarkaška. Već u sedmom razredu bio sam kapiten.“
Kad je Obradović imao šest godina (1966), Borac se posle 12 sezona vratio u najviši rang Prvenstva Jugoslavije, a onda se pojavio Radmilo Mišović kao nova mašina za koševe, nasledivši na tronu strelaca domaće lige Radivoja Koraća.
Takav osećaj za koš i tako meku ruku verovatno niko nikada nije imao u evropskoj košarci, ni pre, ni posle njega.
„Otac me je vodio na Borčeve utakmice i to je za mene bio praznik. Radmilo je bio u ono vreme sedam puta najbolji strelac lige, način na koji je igrao je neponovljiv. Imali smo svog uzora. Svi smo jednog dana hteli da budemo kao Radmilo, ali mu niko od nas nije ni blizu prišao“, kaže Obradović, koji je ušao u prvi tim Borca upravo one godine (1978) kada je Mišović predavao svoju kapitensku traku posle oproštajne utakmice koja je okupila najveće jugoslovenske asove u Čačku, dok je iznad grada leteo mali avion sa porukom „Hvala ti Radmilo”!
Obradović je kao pionir proveo mesec dana u čačanskom Železničaru, u koji je otišao na poziv trenera Miloša Bohinjca. Iako je odmah prešao u Borac, zauvek je ostao vezan za Želov betonski teren, pored železničke stanice, kraj kojeg je i danas ista kafanica u kojoj se vode vatreni košarkaški razgovori. Na tom igralištu je dobio nadimak ŽOC, što je skraćenica od Željko Obradović Cepač! Njegovi šutevi su bili tako savršeni da su „cepali mrežicu” pri prolasku kroz obruč!
„Znalo se: šutiraš do besvesti, dok ti ne natekne podlaktica“, kaže Obradović o danima kada je počinjao kao đak Osnovne škole „Ratko Mitrović”. „Basket u kraju mi je bio jednako važan kao treninzi u Borcu, jer trebalo je biti najbolji u kraju, što nije bilo nimalo lako. Vratiš se kao dokazan igrač na Želove terene i tamo te na basketu oderu neka tri klinca, pa čekaš dva sata na red da ponovo igraš… Najvažnija stvar kada si na terenu, ma gde bio na njemu, jeste da se okreneš i da pogledaš koš. Kad imaš loptu, da veruješ da možeš da šutneš i da ćeš da ga daš… Ne možeš da uradiš ništa bez velikog broja ponavljanja i ukoliko ne veruješ u sebe, a samopouzdanje dolazi iz velikog broja ponavljanja. Nije važno ako promašiš prve dve, ili tri lopte. Sa istom verom nastavljaš da šutiraš ako si šutirao 0-10 ili 10-10 (u to nas je uverio i Naneli protiv Panatinaikosa – prim. aut).
Da je ponavljanje važnih elemenata igre ključ uspeha, naučio je od trenera Aleksandra Nikolića koji je, mimo svih očekivanja, seo na klupu Borca odmah po povratku sa Svetskog prvenstva u Manili 1978, na kojem je Jugoslavija ubedljivo stigla do zlatne medalje. Obradović je pre toga morao da savlada još lekcija na putu ka prvom timu Borca… Ono što je u Čačku započeo Mišović, nastavio je Dragan Kićanović, nova zvezda čačanske i jugoslovenske košarke početkom sedamdesetih godina prošlog veka.
„Glavni razlog zašto sam se opredelio za košarku bilo je Evropsko prvenstvo u Barseloni 1973, kada je Jugoslavija prvi put postala evropski šampion. Kića je tada bio veoma važan igrač za reprezentaciju, iako je imao samo 20 godina. U Čačku je bila velika euforija posle osvajanja zlatne medalje, slavilo se na ulicama, što je nas najmlađe još više uvuklo u svet košarke. Kad je bilo loše vreme igrali smo i po snegu, jedno vreme čak i u potkrovlju nezavršene kuće mog druga Mačka. Prošao sam sve kategorije u Borcu od pionira do prvog tima. Bili smo treći na kadetskom prvenstvu Jugoslavije, a onda i prvaci zemlje kao juniori. A onda je u Borac došao da radi profesor Aleksandar Nikolić. Iako sam bio proglašen i za najboljeg strelca i igrača tog juniorskog turnira, počeo je da mi menja neke stvari. Počeo je da mi objašnjava kako treba da igra moderan plejmejker. Bio sam iznenađen, ali ta saradnja sa Profesorom mi je mnogo pomogla da postanem bolji igrač, da budem još više u funkciji ekipe i da napravim karijeru na koju sam ponosan.“
Sa trenerom Nikolićem, Borac sa kao peti u prvenstvu plasirao za evropski Kup Koraća, tako da je Obradović u sezoni 1979/80. igrao evropske utakmice sa 19 godina. Debitovao je 27. novembra 1979, u revanš-meču prvog kola, u Čačku, protiv CEP-a iz Flerusa (Belgija), kada je postigao osam poena, a njegov tim pobedio sa 111:85.
Najbolju partiju prikazao je u poslednjem kolu, takođe u dvorani kraj Morave: u februaru 1980, malo pre svog 20. rođendana, postigao je 24 poena protiv ekipe ASPO iz Tura koja je dva meseca kasnije osvojila svoju drugu titulu prvaka Francuske. Čačani su tom pobedom (114:96) završili takmičenje u drugom krugu u kojem je učestvovalo 16 ekipa, a na toj utakmici se proslavio Rajko Maravić sa 46 poena. U domaćem sastavu bila su još trojica budućih igrača Partizana: Goran Grbović (danas direktor „Štark arene”), Vladimir Androić (Obradovićev kum i njegov dugogodišnji pomoćnik) i Marko Ivanović (danas direktor Borca).
Na finalnom turniru Prvenstva Jugoslavije za juniore, proleća 1979. u Čačku, Borac je u borbi za prvo mesto savladao ekipu ljubljanske Olimpije sa 85:77, a Obradović je kao kapiten primio pehar od delegata KSJ-a Vladislava Antića. Proglašen je i za najboljeg strelca turnira (128 poena) i za najboljeg igrača.
Kada je ušao u prvi tim Borca i osetio snagu asova jugoslovenske lige, počeo je da se zanima za NBA. Uoči prelaska u Partizan (1984) prvi put je gledao neke utakmice iz najbolje lige sveta:
„Imao sam rođake u Americi koji su slali prve video kasete koje smo gledali. Tu smo mogli da vidimo čuvene utakmice Boston Seltiksa i Lejkersa. Nama je to izgledalo kao neki drugi sport, bilo je potpuno nestvarno šta ti ljudi rade…“
Za razliku od svog idola Radmila Mišovića, koji je zbog nostalgije za Čačkom dva puta pobegao iz Partizana, Obradović se u njemu zadržao i iskazao kao jedan od velikana tog kluba. U Beograd je stigao tako što je trener crno-belih Zoran Moka Slavnić, sugerisao direktoru kluba Draganu Kićanoviću, da bi „bilo dobro da dovede onog njegovog Čačanina”.
Dve godine pre toga (1982) Partizan je sa Slavnićem i Dalipagićem bio treći u Evropi, to je ponovio i 1988. sa Divcem, Đorđevićem, Paspaljem, Savovićem, Grbovićem, Obradovićem i ostalima; a već 1992, sa Obradovićem – kao debitantom na klupi – stigla je prva titula Kupa šampiona (Evrolige). U njegovoj prvoj trenerskoj sezoni savetnik mu je bio niko drugi do profesor Nikolić.
Posle svog prvog mandata na klupi crno-belih, vodio je Huventud (prvak Evrope 1994), Real (1995), Beneton (Kup Saporte 1998), a onda se skrasio u Grčkoj. Za 13 godina, duže no što je iko proveo na klupi nekog grčkog kluba, osvojio je 23 trofeja: pet Evroliga (2000, 2002, 2007, 2009, 2011), 11 prvenstava i sedam kupova. „Zeleni” su s njim postali jedan od tri najuspešnija evropska kluba svih vremena.
U Fenerbahčeu se zadržao sedam godina (2013-20), takođe najduže od svih stručnjaka u modernoj eri tog kluba. Njima je doneo istorijsku, prvu titulu Evrolige (2017) i 10 domaćih trofeja: četiri prvenstva, po tri kupa i super kupa. Dok velika većina košarkaških stručnjaka ne uspeva da ostvari kontinuitet u bilo kojoj sredini, on je proveo 20 godina u dva tako velika i ambiciozna kluba.
Stare „superge” od Mišovića
Jedna od najvrednijih stvari koje je Željko Obradović dobio kao igrač mlađih selekcija Borca, bile su stare, izlizane „superge” (patike), koje mu je dao Radmilo Mišović. Taj model patika, italijanskog proizvođača (Superga je planina kraj Torina, poznata i po avionskoj nesreći u kojoj je nastradao čuveni tim FK Torino 1949), nosili su mnogi igrači „srebrne generacije jugoslovenske košarkaške reprezentacije” (Korać, Daneu, Đerđa, Đurić, R. Radović, Gordić, M. Nikolić…).
Sportklub, FOTO: KK Borac Čačak
Da mu nije bilo trenera Slobodana Janjusevića Janja,nebi ni dosao dovde dokle je dosao
E baš si ga lupio za Janja. Željkov uspeh je zasnovan na njegovom usavršavanju i velikom velikom radu i samo radu. On je učio radio učio radio.
E izlupa ga sad za sve pare. Ti si znao? Jesi ali malo sutra. Svi znamo istoriju Željka,kako je otišao iz Čačka i gde,ko mu sredio itd itd itd.
Čačanska zavist, sredio mu neko. Ajde ne lupetaj. Željko je sve postigao svojim velikim radom i učenjem, i stalno učenjem i usavršavanjem. Dosta više sa tim čačanskim pričama, Željko je najuspešniji trener Evrope i tačka. A vi zavidni brljajte po čačanskoj prašini i pričajte šlagere.
Dali je moguce,
da se moj rodni grad toliko srozao!
Na pola milijsrde stanovnika,na kontibentu gde jos vlada razvijenost ljutske civilizacije,gde je neko postigne rezultate,kao nas sugradjanin i poreklom iz Dragaceva,veliko
ZELJKO OBRADOVIC,samo znamo da seremo,nista drugo nego da seremo.
Tacno je da,je odgajan u kolevci RADMILA MISOVICA,DRAGANA KICANOVICA,gde su „BEBI SISTERKE bili i CONJA i da sce ne navodim,kao i svim radnicima Cacanske idustrije,od kojih para je,Cacanski sport,proslavijo
i CACAK pozicjonirao na
karti Evrope i Sveta.Mnogo uspomena ostace u vecnom pamcenju,na primer ono kad Kican u pauzi pred utakmicu,negde sakriven sa trenerom pazljivo slusa i razradjuje taktiku a u isto vreme konzumira semenke,kao i Radmila koji fanaticno,kad jos nije bila pokrivena hala
Borca,na tvrdoj podlozi,keti na
preko 30 stepeni ,fanaticno sam od kosa do kosa vozi loptu i sutira bez koske,nepije vofu ali jedino ga osvezava bure sa strane da ohkadi gologlavu,glavu.
Kao i disciplnovanu igra telom Drobnjaka ispod kosa,i smesni,prosti na izgled kosevi o tablu,ali ko god bi tako shvatijo,ne bi pogresijo,ali nikada njegov mentalitet nije popustao,on je to shvatao kao da je namrtvoj strazi.Spominjete i Arsica,Pamtim,kada se oformio i stabilizovao tim Borca,sve od dece kaldrnasa,pojavio se Arsic.
Nazalost Cacanska kosarka,je nekada bila toliko bogata zahvaljujuci i jos jednom klubu
Zeleznicaru.
Nisam ja neki poznavalac kosarke,ali stalno mi je u glavi,kako fukcjonise mozak,i kakve sve napore i stresove je izlozen kod Obradovica.
Da iz mesec u mesec iz godibe u gofinu dajes rezultate i to sve u zadnjim minutama,ne greska u zadnjim sekundama.
Dali smo svesni koliko znaci svakom nama po na osob rezultati,Radmila,Kicana,Zeljka,
Borca,Zeleznicara,Pa i Mladosti.
Kada sam nudijo svoje usluge po drugim grsdovima,i neko se prevari da spomene Cacak,ja jedva docekam,da
Ih ukanalim Cackom.
Da jesmo.mi cacani malo drcni,ali zamislite,Beograd,Nis,Novi Sad,Kragujevac,dta bi oni bili,da su imali Radmila,Kicanovica,Obradovica.
To je bio moj poslovni MARKETING,i zahvaljujuci tim imenima sam nametnu da prihvate da igraju u moju korist.
Ubijem ih o prici kako se nekad u Cacku igrala kosarka,kad smo svi cucali ispod kosa,koji nisu i koji su znali da igraju kosarke.
Sve ovo dt pricam znaju da je tacno moje generacije.
Kad je Borac rszbalijo,bosnu u sred Darajeva tafa sam ja bio u vojsci,castijo sam celu bateriju,od tada su me drugacije gledali.
Danas me je sramota sto se vise u skolama iuooste ne poklanja paznha prema kosarci.
Lepo je za muzej,sporta.
Ali postina treba da pude u buducnodti pokrovitelj,neke vrste Cacanske lige,ne svakodinje,nesro posebno,VAS DA BUDE POSEBNO U ODNOSU NA DRUGE GRADOVE SRBIHE,PO CEMU BI BIO PREPOZNATLJIV,SAMO MI JE TO KRIVO I VELIKA
ZELJA.
Ako bi BOG dao,da Obradovic kad postigbe cilj sa Partizanom,zavrsi svoju karijeru
u BORCU to bi
Cacak bio izbrediran,da se beda ni zamisliti.
Narode nemoj mnogo da serete,pronenite jelovnik,svakom od nas je ucrtana sudbina,zasto onda serete.
Protka Cacak.
Sredio mu da bude najbolji u Evropi i jedan od najboljih na svetu! Što taj neko nije sredio tebi, kada si upućen, i znaš ljude?
Dragan Kićanović je rekao jednom za Dula Vujoševića, da ga kritikuju ljudi koji imaju bolje rezulčtate od njega! Tako je i za Željka!
Potpis ti sve govori,ovde se piše kako je otišao u Bg,posle saobraćajke kad je stradao ko je stradao? I ko je sredio kućni pritvor itd. Posle toga i trenerska karijera kapa dole a ljudska strana tanka baš. Tako da sve super ALI…….
Sećam se Željka kao kapitena školskog tima OŠ Ratko Mitrović. To je trebalo gledati da koliko žara i želje je Željko u to vreme pokazivao. Željko se nervirao, vikao, borio se i tada smo svi osećali da će on uspeti u košarci. Ja sam tada igrao za drugu školu. Posle toga sam učio sa Željkom u srednjoj školi. I tada smo svi znali da će biti od njega neko bitan i veliki u košarci. I Žoc je postao stvarno najbolji. Žoc je toliko sebe izgradio a sve velikim, velikim dadom, učenjem i prevelikom željom da bude najbolji. I najbolji je.
Да,велемајстор Арсић Жељко испод њега неколико места
STO VISE OVAKVIH TEKSTOVA,STO SE TICE ZELJKA KAO IGRACA,BOLJI JE BIO ANDROIC,A ARSO JE ODMAH POSLE RADMILA I KICANA.KAO TRENER KAPA DOLE
Pozdrav i za Androjica,Arsa,Radmila,Kicana i sve ostale uspesne sportiste.Željko je na Poligonu kod Skole(Ratko Mitrovic)svo slobodno vreme igrao.Kosta domar nas je jurio sa direktorom Sinisom Azanjcem i nisu davali da se igra Basket. Dolazili su tu na basket Supa,Pekan (pokojni),Pevac,Miso Perisic,Cokula,Rade Jovkovac,Mele Talijan,Trska i mnogi drugi.Igrao se ludacki dobar Basket ali ali ali Zrljko je igrao sa svima njima i odlican bio.Normalan covek vozio Oca Voja Ficu Druzio se sa Vidakom Djanom pokojnim Misicom Kulinom sedeo kod Gurmana na muzici.Igrao sa Grbom i dorom ekipom Borca.Kican ga odveo u Partizan da nije valjao nebi ga prihvatio Pesic i ekipa.Bravo Žoc ljubomorni ljudiMajstor je kapa dole kad dodje u Cacak kod Biske sedi svrati kod Krljanca poruci njrgovim komsijama Pice ne Folira se da ima pare i da gleda ljude podcenjivacki.BRAVO MAJSTORE POZDRAV IZ SIBIRA
KAD POMENU ARSA…. KAKAV JE TO VELEMAJSTOR BIO.
Tačno. Uživao sam gledajući Arsove pogodke u onom ogromnom luku kada baci na koš. Ali po meni ipak je Kićanović bio za sve njih najkompletniji igrač. Ovi svi drugi su igrali ili lošije odbranu ili napad ili su imali slabiji šut od njega.