Kako su Čačani razvijali košarku u Beogradu
Двострука победа Борца над Партизаном у овогодишњем првенству АБА лиге актуелизовала је бројна питања међу љубитељима кошарке. Једно од њих је: да ли је ово први пут да Борац добије обе утакмице у једном првенству. Одговор је једноставан: није. Партизан је лежао Борцу, па су Чачани више пута побеђивали у Београду. У првенству 1968/69. године у Београду је победио резултатом 84:79 уз 37 кошева Мишовића, а у Чачку убедљивије – 76:64, а Радмило је убацио 33 поена. Иначе, од свих југословенских тимова Радмило је највише кошева убацивао Партизану: 688 на 22 првенствене утакмице (просечно 31,3 по утакмици). Од тих 22 Борац је добио половину утакмица.
Друго питање је знатно комплексније: колико су Чачани допринели развоју кошарке у главном граду, пре свих Партизана. Позната је ствар да су бројни чачански асови каријеру настављали у кошаркашким великанима из Београда. Знатно више Чачана играло је у Партизану, али ни Звезда није била имуна на кошаркашке мајсторе са Мораве.
Све је почело давне 1954. године када су из Борца у Партизан прешла браћа Ђурићи – Звонко звани Бумби и Милорад–Микета. Познато је да у то време преласци из клуба у клуб нису били могући без сагласности матичног клуба. Борац својим играчима није правио проблеме, јер су они увелико били студенти у главном граду. Треба се присетити да је Борац те године играо Прву лигу, а да је Звонко Ђурић био други стрелац првенства (иза легендарног Бориса Кристанчића). Те преласке др Зоран Антоновић Цоко, хроничар и велики познавалац чачанске кошарке, овако види:
– Браћа Ђурићи су прешли у Партизан још крајем 1954. године, тако да су у Вијаређо, почетком 1955, ишли као гости Борца, а чланови Партизана. Они су били деца палог борца, значи без оца, а рођени ујак им је био Милорад Достанић, судија Врховног уставног суда. Пошто су студирали, они су без икаквог проблема отишли. Нашао сам веродостојан податак да су обојица играли за Партизан у првенству 1963. године. Можда и још неку годину, али то не могу да проверим. Ако узмемо ово као последњу годину, играли су од 1955. до 1963, значи пуних девет година, што је каријера за свако поштовање. Звонко–Бумби је био старији, мирнији и одмеренији и није нешто много био ангажован у Партизану касније. Милорад–Микета је безмало до краја живота био ангажован у Партизану, а помало и у Савезу. Он није био нека значајна личност, мада је у „свакој чорби био мирођија“. Многи су говорили да је био „брат близанац“ Аца Пуша Стефановића из периода после тренерства. Мислим да он није значајно утицао на преласке из Чачка. Он се више вртео око свега тога, као и Ацо Пуш око Борца касније.
После Ђурића више од једне деценије није било прелазака из Борца у Партизан. Али, то не значи да није било иницијативе. Наиме, највећа чачанска звезда Радмило Мишовић био је на мети Партизана. После завршеног првенства, средином октобра 1963, на позив људи из Партизана, Радмило одлази у Београд. Тамо је тренирао и играо пријатељске утакмице. Међутим, није могао без Чачка, Мораве и голубова, па се средином децембра исте године вратио у матични клуб. Њему је боравак у Партизану више личио на изгнанство. Упркос носталгији двадестогодишњег младића, није дочекан раширених руку од стране тадашњег репрезентативца Мишка Бојовића, као ни Жутића и Милојевића, који су у њему одмах осетили конкуренцију. Била је то фатална грешка Партизанових звезда. После нешто више од два месеца боравка у Београду Радмило се вратио својој кући.
Следећи играч који је из Борца прешао у Партизан био је центар Јосип Фарчић. Антоновић то објашњава:
– Јоле Фарчић је био принуђен да крајем 1967. године пређе са службом у Београд, а у следећем акту и у Партизан, јер му је омогућено напредовање у служби – фактички прескочио је војну академију и од подофицира догурао до официра – капетана.
Нешто касније, у Партизан прелази веома перспективни центар Драган Ђукић. Ипак, кључни прелазак за оба клуба догодио се 1973. године када је Драган Кићановић, тада двадесетогодишњак, други стрелац претходног првенства државе (иза Шолмана) и актуелни репрезентативац, на волшебан начин из матичног Железничара (у претходној сезони играо за Борац као позајмљени играч) без исписнице прешао у Жеравицин Партизан. Значај овог преласка не може се посматрати само са аспекта Кићановог играња за београдски клуб, мада је он несумњив. Треба се подсетити да је Партизан прву титулу првака државе освојио 1976. године, када је Кићан први пут био најбољи стрелац првенства, а Борац испао из лиге после неуспелих квалификација у Србобрану (те године и Кићанов Желе је играо квалификације за Прву лигу – неуспешно).
Већина каснијих прелазака везани су за Кићаново функционерско ангажовање у Партизану. Наводимо имена играча који су носили дресеве Борца па Партизана са страхом да не прескочимо некога: Горан Грбовић, Жељко Обрадовић, Владе Андроић, Марко Ивановић, Мирослав Радошевић, Бранко Милисављевић, Александар Рашић, Урош Трипковић, Марко Јошило, Никола Пешаковић, Никола Радичевић. Какви играчи! Више од половине њих носило је дрес са државним грбом. Посебно је занимљиво да су се Миро Радошевић и Зец Милисављевић као рођени Ужичани афирмисали у Борцу и као најбољи стрелци првенства (Мире 1997, а Зека 2000. године) отишли у Партизан, с тим што је Радошевић у то време био и државни репрезентативац (прваци Европе 1997). На питање ко је најзаслужнији за тај егзодус чачанских кошаркашких звезда у Партизан, Антоновић каже:
– Колико ја знам најзначајнија личност у свим тим преласцима био је Сиске Чоловић, адвокат, годинама секретар Партизана, а у једном периоду и Кошаркашког савеза Југославије. Касније је то био Кићановић, од 1983, па до 1991. године, а потом дуго времена Тодорић.
– Списак Чачана који су играли у Звезди знатно је мањи, али није занемарљив. Први ас који је дошао на Мали Калемегдан био је горостасни Радивоје Живковић, а потом су срећу у црвено-белом дресу у Београду окушали: Саво Ковачевић, Зоран Стефановић, Дејан Томић, Никола Јовановић, Игор Ђалетић, Бојан Радетић, браћа близанци Тадија и Страхиња Драгићевић, Бранко Јоровић, Марко Мариновић – Малина (актуелни тренер Борца), Ђорђе Мајсторовић, Никола Радичевић (последња двојица су носили сва три дреса). Напомињем да нису сви рођени Чачани, али су играли у Борцу – каже др Антоновић.
Нису из Чачка у Београд ишли само играчи, било је и тренера (сада два Чачанина седе на клупи Партизана), кондиционих тренера, спортских лекара и функционера. Треба рећи да је било и прелазака у обрнутом смеру, али неупоредиво мање. У Чачак су долазили неафирмисани играчи (Харис Бркић, Михајловски, Влада Петровић, Бобан Коцић) или ислужени (Јадран Вујачић).
Као закључак навешћемо мишљење Цока Антоновића о томе зашто је Партизан био успешнији у превођењу Чачана у Београд:
– Партизан је испољио много више еластичности, вредноће и адаптабилности клуба у свему, па и у довођењу играча са стране, самим тим и из Чачка. Што рекао Лаза Лечић – играчи су као курве, иду ономе ко да више пара и где ће им бити лепше и боље и ко ће их још боље продати. Ако сам ишта мрзео последњих деценија, то су Партизан и Звезда, јер су уништитељи српског спорта и кошарке. Толику саможивост одавно нисам видео.
Светислав Љ. Марковић
_________________________________________________________________________________________
Poslednje dve rečeice su najbolje, apsolutna istina. Zvezda i Partizan su uništitelji srpskog sporta i košarke. Da li ima drzava u svetu gde se u košarci i fudbalu poslednjih 25 god. smenjuju dva kluba kao prvaci drzave. To nema ni u Africi. Niko drugi ne sme da bude prvak. Ako izgube utakmicu to je vandredno stanje u drzavi.
Titovi blizanci su uništitelji srpskog sporta. Ja to pričam godinama. A ovi likovi koji pišu ove nebuloze kao da Čačak navija za jednog ili drugog titovog blizanca, to su idioti…
Ima, npr Spanija, Hrvatska, Nemacka, Francuska, Rusija, Litvanija, Grcka, itd itd. Kako ne shvatate da to tako ide. Samo pare mogu da promene to, i privatizacija.
Kada bi dosao neko da hoce da kupi Borac, da ulozi 5mil €, pa da vidite kako bi Vorac bio u top4 u Aba ligi.
Ovako, nema nista od toga. Menadzment los, krade se dosta i napretka nema.
Prodajte Borac pa cete da vidite kako moze, ako nadjete nekog da to hoce da kupi.
Kako braca Pavicevic sa Mornarom rade posao. Zato sto imaju pare, prosto je.
Čačak crno beli grad.
Tako je profesore, kod njih su pare tj. drzava im daje ubedljivo najvise i nemaju milosti da pokupe i upropaste mlade igrace i klubove iz unutrasnjosti po svaku cenu. Ali stize sve na naplatu, sad i Zvezda i Partizan su unistili bazu nase kosarke, nekad se igrala Evroliga sa dva stranca a sad sa dva domaca igraca. Stranci igraju za sebe i licnu statistiku, budu sezonu maksimalno i cao!
Dobro G-dine Antonovicu ako su oni unistitelji,sta je sa nasim unistiteljima?.Sto nepomenuste koliko je dece te godine kada su „uzicani“dosli otislo iz Borca.Vidim i tepas im ,a igrali po godinu dana u Partizanu,Prvo je otisao Dejan Mijatovic-Dzoli ,a za ostale da ne nabrajam i bili su bolji igraci od te tvoje dvojice.Nego u Cacku je tako bolji su oni koji dodju sa strane nego nasa deca.
trebalo je pomenuti i trenere evo ja ču mlađe poput: MIjatovića, Matovića, Rajakovića , Jovanovića… a voleo bih da me neko dopuni i sa starijima, čisto da pokažemo koliko je Čačak najkošarkaškiji grad u Evropi
Sto ne napisete da je Partizan 6o stih ispadao iz savezne lige pa ga preko leta vrate preko nekih turnira. Kad su ukrali Kicana onda je krenulo.