Milorad postao Iron man!
Na triatlonu u Kopenhagenu, Čačanin Milorad Obradović je prošao 3.8 kilometara plivanja, 180 kilometara vožnje bicikla i 42 kilometra trčanja za 12 sati i 32 minuta
Isplivaš 3.800 m, izvoziš na biciklu 180 km i istrčiš 42.195 m, za manje od 15 sati i 45min i postaneš “Iron man” ili čovek od čelika. Triatlon – Ironman se smatra najtezim jednodnevnim sportom na planeti.
Na ideju da se organizuje jedno ovakvo takmičenje došli su američki marinci, stacionirani na Havajima, koji su slobodno vreme u bazi na Havajima koristili vredno trenirajući. Kako nisu mogli da se dogovore ko je od njih najbolje spreman a bili su odlični u različim disciplinama, rešili su da snage odmere u plivanju, vožnji biciklom i trčanju maratona. Prvo takmičenje održano je baš na Havajima, kasnije je ovaj triatlon, sa tim distancama postao jako popularan i prilično komercijalizovan.
— Nakon godinu dana pripreme i neverovatne posvećenosti obistinio se veliki san. Kada sam prvi put čuo za ovu trku u detinjstvu, mislio sam da je takav vid atletskih sposobnosti namenjen samo za neke izuzetne i specijalne ljude. Ali danas se ne bih složio sa tim jer je ova trka dokaz da ta specijalnost i izuzetnost leže u svakom čoveku. Samo je pitanje da li smo zaista spremni da poželimo snove koje prevazilaze naša ograničenja, mentalna ili fizička. A zvuči tako lako, jer zapravo to radimo lako i često. Ali poželeti iz sve snage i staviti svoje telo i psihu na test izdržljivosti u dnevnoj rutini je izazov za svakog pojedinca. Nema izgovora za svet koji vam se ne dopada, svet leži u vašim rukama— rekao je za OzonPress Milorad Obradović, koji se posebno zahvalio svim ljudima koji su bili sa njim na ovom neverovatnom putovanju.
— Ovo je individualni sport ali kroz cilj ne prolazite sami, već su tu svi ljudi koje volite i koji su vas podržavali na tom putu. Pre svega sam zahvalan mom bratu Dejanu Obradoviću koji je sve vreme bio uz mene i u najtežim trenucima mi dao snagu i podršku sve do kraja trke. Trku sam takođe prešao zajedno i sa mojim roditeljima, prijateljima, kolegama sa posla i svim drugim dragim ljudima koji su se interesovali i pomagali mi u ostvarenju ovog cilja — rekao nam je Milorad.
Na ovogodišnjoj trci učestvovalo je 2.700 takmičara. Kako nam je rekao Milorad, pauze za vreme trke ne postoje, ali postoji tranziciona zona gde se takmičari presvlače prema novoj sportskoj disciplini. Tu takmičari uglavnom konzumiraju ugljene hidrate što više mogu, kao i tokom trke kako bi održali energiju. Ove godine poseban izazov je bila jaka kiša i vetar koji uzimaju puno energije.
Inače, triatlon je najbrže rastući rekreativni sport na svetu, prema broju učesnika, a tako je i kod nas. Kraća distanca, sprint triatlon, idealna je za spremnije rekreativce i idealna za početak bavljenja ovim popularnim sportom.
Svaka čast, poštovanje za ovog dečka. Ima ogromnu širinu, kamo sreće da imamo više ovakvih sugradjana.
BRAVO,BRAVO MILORADE!!!