Unifajt košarka u Čačku
Čačak je danas bio domaćin Prvenstva Srbije u unifajt košarci. Učestvovali su takmičari iz 10 gradova, a domaćin je bila Škola za osnovno i srednje obrazovanje 1. novembar.
Unifajt sport se u Srbiji razvija 11 godina, a timove čine deca se hendikepom i deca iz redovne populacije.
Turnir je odžan u hali Borac na krilima uspeha naše reprezentacije na Svetskoj olimpijadi koja je održana u Los Anđelesu a gde su naši sportisti osvojili čak 17 medalja.
Od 12 unifajt ekipa, u Čačak je danas došlo 10 ekipa. Takmičenje se zbog nedostatka novca održava u jednom danu, a svake godine ide se u drugi grad.
Među današnjim učesnicima našli su se Stefan Paunić iz Beograda i Ivan Živkov iz Zrenjanina.
– Druženje sa decom koja imajuhendikep započeo sam pre pet godina i to zahvaljujući ujaku koji im je profesor u školi. Da nije bilo njega ne bih znao da postoji ovakva vrsta sporta i druženja sa njima. Volim da se družim sa njima, pomažem im, saznao sam dosta o njima i lepo se slažemo. Sve smo bolji, kaže Stefan.
Ivan aktivno trenira nekoliko sportova već četiri godine. Najveći uspeh postigao je u stonom tenisu ove godine na Olimpijadi gde je osvojio zlatnu medalju.
– Turniri nam znače mnogo kako bi podigli našu formu ali pre svega da bi se družili. Treniram već četiri godine. Igram sve: fudbal, košarku, odbojku, stoni tenis. Ove godine sam bio na Specijalnoj olimpijadi gde sam osvojio prvo i drugo mesto u stonom tenisu. Pozivam sve vršnjake da nam se pridruže i da se bolje upoznamo, rekao nam je Živkov.
Direktor Sportske olimpijade Srbije Aleksandar Stanojević, kaže da je sport jedan od najvažnijih elemenata socijalizacije dece sa hendikepom. Zbog toga je važno, kaže Stanojević, da se održava kontinuitet u radu sportskih klubova.
– Stalno imamo takmičenja u skoro svim spor Konkretno u košarci, ovo je jedanaesto prvenstvo. Broj učesnika je zadovoljavajući s obzirom na trenutnu materijalnu situaciju u kojoj se nalaze naši klubovi. Svake godine se radujemo što možemo da doprinesemo što boljoj socijalizaciji naše dece i što je država prepoznala ono što radimo. Svake godine dobijemo desetak stipendija od Ministarsva omladine i sporta, što je veoma važno za njih jer dolaze iz siromašnih porodica. Nama je važan kontinuitet u radu, da deca treniraju, da se takmiče i da se što više dece priključi. Sport je jedna od najvaććnijih stvari u odrastanju dece, kaže direktor Sportske olimpijade Srbije.
Sledeći mesec biće održan turnir u ženskoj košarci u Kruševcu, dok će se nacionalne sportske igre održati u Pirotu.
Bravo Đondra
Podrzavam!
bas lep potez za ovu decu