Jugoton istočno od raja
U Tehničkom muzeju u Zagrebu održana je press konferencija povodom skorog otvorenja izložbe „Jugoton – istočno od raja (1947. – 1991.)“ u Muzeju nauke i tehnike, u Beogradu.
Izložbu autora Sanje Bachrach Krištofić i Marija Krištofića, posvećenu Jugotonu, prvoj i najvećoj muzičkoj izdavačkoj kući s prostora bivše Jugoslavije, prošle godine u Tehničkom muzeju u Zagrebu, videlo je oko tri hiljade ljudi. Interesovanje koje je ovaj događaj probudio svojim vizuelnim, istorijskim i tehnološkim eksponatima bio je veći od očekivanog, čemu je dokaz i preseljenje u Muzej nauke i tehnike, u Beogradu. Osim izložbe, Tehnički muzej planira ponedeljkom da organizuje i prateće programe, razgovore s gostima, okrugli sto, promocije, te video projekcije.
Koautorka izložbe Sanja Bachrach Krištofić istakla je zadovoljstvo jer su uz partnere, Tehnički muzej Zagreb i diskografsku kuću Croatia Records, uspeli da zainteresuju javnost za pop kulturu, te izazovu regionalni interes.
Izložba je sastavljena od gotovo 200 omota ploča, raritetnih singlica, nacrta prema kojima je arhitekta Igor Skopin radio zgrade Jugotona i Jadran filma, tehnologije, kontakt kopije prvih snimaka, prve ploče Bijelog dugmeta, niza ekskluzivnih fotografija, dokumenata i prikaza onoga što je Jugoton predstavljao od 1947. do 1991. godine. Zahvaljujući čelnim ljudima Croatia Recordsa, Tehnički muzej u Zagrebu poseduje i raritetnu zbirku mašina za proizvodnju ploča i audiokaseta, a ovo je prvi put da će upravo ta važna zbirka biti predstavljena posetiocima u Beogradu.
O važnosti donacije i ostalih eksponata u vlasništvu Croatia Recordsa govorio je Želimir Babogredac, direktor te diskografske kuće, koji je istakao da se iniciranjem dolaska većeg broja srpskih novinara na zagrebačko otvorenje izložbe stvorila jedna pozitivna medijska kampanja. To je doprinelo brzoj odluci Ministarstva kulture u Beogradu da se ista prikaže i njihovim posetiocima.
Obe izložbe prate i dva važna diskografska izdanja – „Original EP Collection 1 i 2“. Prva kolekcija objedinila je grupe i autore pretežno „zagrebačkog okruga“, one koji su „iz prve ruke“ nastupima obeležili detinjstvo koautora izložbe održane u Tehničkom muzeju i kolekcionara ploča Marija Krištofića.
Drugo izdanje za nadolazeću beogradsku izložbu, govori o pop kulturi Jugotona, a posvećeno je grupama regije s naglaskom na beogradske pop-rock bandove istog vremenskog razdoblja.
Izdanja obe kolekcije više su nego slična, i muzički i likovno. Prisutno je mnogo prepeva stranih originala koje je publika tada često čula i pre izvornih pesama, te ih zapamtila upravo po izvođenjima koja se nalaze na spomenutim kolekcijama. Pored zvuka, tu je i slika koja odiše zapadnom kulturom, modom i stilom – najčešće fotografije članova grupe u tada toliko željenom koloru.
Fotografija: Krume Ivanovski
____________________________________________________