Ničije dete osvojio nagradu u Kairu
Ničije dete, debitantski igrani film scenariste i reditelja Vuka Ršumovića, u produkciji Miše Mogorovića, osvojio je glavnu nagradu za najbolji film – Shadi Abd El Salam Award for the Best Film, u okviru selekcije Međunarodna nedelja kritike u Kairu.
Nagradu su (nedelja, 16. novembar) u ime Vuka Ršumovića, koji nije bio u mogućnosti prisustvuje ceremoniji zatvaranja, primili predstavinci Ambasade Repullike Srbije u Egiptu.
Film je prikazan u četvrtak 13. novembra (uz reprizu 14. novembra), a nakom premijerne projekcije Vuk Ršumović je razgovarao sa prisutnom publikom.
Selekcija Međunarodna nedelja kritike održana je od 10. do 16. novembra u okviru 36. izdanja Cairo International Film Festivala (9-18. novembar) kao zaseban program, a pored filma ‘Ničije dete‘, prikazano je još 6 debitantskih (i drugih po redu) igranih i dokumentarnih ostvarenja iz celog sveta.
Međunarodnu nedelja kritike u Kairu (Cairo International Film Critics Week – CIFCW) organizuje Egipatsko udruženje filmskih kritičara (Egyptian Film Critics Association – EFCA), koje je član FIPRESCI. Za ovogodišnje, prvo izdanje, prijavljeno je prema rečima organizatora čak 520 filmova iz celog sveta, od kojih je 7 prikazano konkurišući za dve nagrade: Shadi Abd El Salam Award for the best film i Fathy Farag Award for the best artistic contribution.
Sajt Međunarodne nedelje kritike u Kairu – http://cairofilmcriticsweek.com/
Nagrada Shadi Abd El Salam Award for the Best Film još jedno je u nizu priznanja koje je film ‘Ničije dete’ osvojio u protekla dva i po meseca: krajem oktobra je dobio HT Nagradu publike za najbolji dugometražni fiilm na 12. Zagreb Film Festivalu, a na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je film imao 4. septembra svetsku premijeru, osvojio je Nagradu publike (RaroVideo audience award), koja se dodeljuje za najbolji film prikazan u selekciji „Nedelja međunarodne filmske kritike“. U pitanju jedina nagrada koju zvanično dodeljuje „Nedelja međunarodne filmske kritike“. Pored glavne, film je u Veneciji osvojio još dve nagrade, koje dodeljuju kritičari: nagradu FIPRESCI za najbolji film koja uključuje sve zvanične i paralelne programe na Filmskom festivalu u Veneciji izuzev glavnog (dodeljuje je Međunarodno udruženje filmskih kritičara iz celog sveta), kao i nagradu za najbolji scenario u okviru selekcije „Nedelja međunarodne filmske kritike“ (Fedeora Award for Best Script) koju je film dobio od strane Federacije filmskih kritičara iz Evrope i mediteranskih zemalja – FEDEORA. Priznanja koja je osvojio film „Ničije dete“ u Veneciji najveći je uspeh srpske kinematografije u ovom veku.
Takođe, mladi Denis Murić, koji glumi glavnu ulogu u filmu, osvojio je Child Protection Special Mention Award na Abu Dhabi Film Festivalu, koji je održan od 23. oktobra do 1. novembra.
„Ničije dete“ će premijerno u Srbiji biti prikazan na predstojećem FEST-u.
Trailer za film možete pogledati na sledećoj adresi – http://vimeo.com/110450957
Film „Ničije dete“ je baziran na fascinantnoj istinitoj priči o divljem dečaku (u filmu ga igra Denis Murić) koga su sredinom osamdesetih godina prošlog veka lovci pronašli među vukovima u šumi u planinama Bosne i Hercegovine, nakon čega je poslat u Beograd u dom za nezbrinutu decu da se socializuje. Suprotno predviđanjima, dečak, koji nasumično dobija ime Haris, počinje ubrzano da se razvija i sklapa prijateljstva. Počnije rat u Bosni i Hercegovini, a u dom stiže pismo od lokalnih bosanskih vlasti kojim se zahteva Harisov brzi povratak…
U filmu igraju deca Denis Murić, Pavle Čemerikić, Isidora Janković i glumci Miloš Timotijević, Tihomir Stanić, Borka Tomović, Goran Šušljik, Zinaida Dedakin, Branka Šelić, Mihailo Laptošević, Draginja Voganjac, Marija Opsenica, Ljuba Todorović i Bora Nenić.
Scenario i režija – Vuk Ršumović.
Direktor fotografije je Damjan Radovanović kome je ovo takođe prvi igrani film.
Film je realizovan u produkciji Miroslava Mogorovića iz kuće Art & Popcorn iz Beograda, koproducenti su Radio-televizija Srbije, Baboon Production iz Srbije, Kinorama iz Hrvatske.
„Ničije dete“ su podržali Filmski centar Srbije, Grad Beograd i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.