Sabor trubača: Poseta značajno manja (VIDEO)
Ovogodišnji sabor trubača bleda je senka nekadašnjih, bar kada je poseta u pitanju. Nekada petkom niste mogli da se krećete centrom dok je situacija ove godine znatno drugačija, što potvrdjuju i snimci koje smo načinili negde oko 18 časova.
Meštani Guče kažu da je poseldica to što o Saboru više ništa ne odlučuju ljudi iz Dragačeva, a ni država nije uložila u samu varošicu, ni metar trotoara.
– Sabor je nešto što je pronelo ime Srbije, Dragačeva u svet, naše nešto autentično. Pogledajte kako izgleda Guča, koliko je sređena odnosno nesređena. Ne možete pošteno ni da dođete do nje dobrim putem. Da nije bilo Karića ko zna da li bi bilo i spomenika trunaču u centru varpšice. Lokalni medijski kriminalc iz Čačka danima izveštava kako su sve sobe rasprodate, skupo, plaši policijom da je sve hermetički zatvoreno i minira naš da bi živeo njegov sabor. E to je napredna Srbija – samo su neki od komentara.
Organizatori kažu da očekuju da će subota i nedelja biti udarni dani i da će Sabor ipak posetiti oko 400.000 posetilaca. Čini se da je posetilaca do sada najviše iz inostranstva, a najbrojniji su gosti iz Francuske, Nemačke, Severne Makedonije, Hrvatske, Republike Srpske…
Tokom tri saborska dana osim zvuka trube, biće i izložbi narodnih zanata, predstavljanja knjige i publikacije o Dragačevu. Otvorena je „Ulica starih zanata“ i najavljena su takmičenja za najlepšu narodnu nošnju, za najbolju zdravicu i tradicionalna „Dragačevska svadba“. U pratećem programu nastupiće i pevačke grupe, solisti na starim instrumentima, kao i kulturno-umetnička društva.
Večeras na glavnoj pozornici na stadionu od 21.00 nastupaju pobednici 62. Dragačevskog sabora trubača, potom Dejan Petrović Big Bend i na kraju Ekrem Mamutović, dok finalno takmičenje trubačkih orkestara Srbije počinje u 18 časova.
Cene usluga su na nivou prošlogodišnjih tako da se praseće pečenje prodaje za 2.500, a jagnjeće 3.000 dinara po kilogramu. Pljeskavice su od 400, gurmanska je 550 plus 150 dinara za lepinju.
Dimljena vešalica se prodaje za 620, bela za 550, a kobasica je 450 dinara. Ko želi da se zasladi za palačinke treba da izdvoji od 250 do 300 dinara, a za osveženje pod šatrama se krigla piva naplaćuje 400, koliko su i sokovi ili čaša vina, dok je porcija kiselog kupusa je 750 dinara.
Ako mislite na lokalnog ”msdijskog”kriminalca,tzv.slkara(tako se kaze u Kostunicima u Pucijasima)ili svadbarskog snimatelja,Kupusijada u Mrcajevcima je Diznilend za cemanijadu u Pranjanima,koja je ukradena iz Moravaca i nasilno udenuta u Pranjane!Vec duze vreme u Pranjanima radi hemijsko ciscenje ne prljave odece vec prljavih novcanica-novca!?Ocekuje se 4.cemanijada sa sviranjem,igranjem i pucanjem u trecem cinu!! Kako se reklamira kao 5.jubilarna cemanijada,u doba korone ona nije odrzana vec je odrzan parastos od otvaranja,naravno sa obiljem jela i pica kako to dolikuje!!
Guca „radi“ nocu. Najveća posećenost je u subotu i nedelju. Tako je godinama unazad.
Samo napred sa ovim cenama. I smeštaja, i hrane i pića. 400 dinara piće, pa vi niste normalni!