Šampionu Guče 10.000 evra
Skupština opštine Lučani je januarskom odlukom o Dragačevskom saboru trubača u Guči promenila ustrojstvo najveće narodne priredbe u Srbiji, a zatim je imenovan novi saborski odbor koji je usvojio pravilnik o sponzorstvu i prihvatio se posla oko izrade pravila takmičenja. Odlukom je osnovan Savet Sabora, kao savetodavni forum na čijem čelu je predsednica opštine Lučani Vesna Stambolić, dok je organizacija priredbe i dalje u rukama Saborskog odbora.
Do sada je na čelu Saborskog odbora bila predsednica opštine, a prošlog ponedeljka članovi su jednoglasno za novog predsednika izabrali Slobodana Jolovića, načelnika Moravičkog okruga, dok je za njegovog zamenika, i istovremeno predsednika Izvršnog odbora Saborskog odbora, imenovan Milivoje Dolović.
Opštinskom odlukom nalaže se raskidanje svih dosadašnjih ugovora u vezi sa Saborom, o ustupanju ekskluzivnih licencnih prava i sponzorstvima, pa će se pristupiti zaključivanju novih. Tek usvojenim dokumentom o sponzorstvima, davaoci sredstava razvrstani su u pet kategorija. To su generalni sponzor, koji u održavanju priredbe učestvuje sa najmanje 100.000 evra godišnje, zatim strateški partner (od 50.000 do 80.000), prijatelj Sabora (od 30.000 do 50.000), sponzor (od 10.000 do 30.000) i mali sponzor (od 3.000 do 10.000 evra).
U takmičarskom delu Sabora i dalje će važiti neke već ustaljene norme. U finalu učestvuje 16 orkestara sa po osam do deset muzičara koji će, koristeći isključivo tradicionalne duvačke instrumente – flighornu, tenor, bas, zatim bubanj i po pravilu mali doboš – imati šest minuta da bi odsvirali izvornu narodnu pesmu i narodno kolo ili čoček. Posle predtakmičenja, sastav orkestra može se promeniti samo uz lekarsko uverenje i saglasnost uprave Sabora.
Međutim, već na ovogodišnjem finalu biće i velikih novosti.
Tako je odlučeno da se izmeni pravilo, iako važi duže od pola veka, po kom trostruki pobednici u Guči dobijaju zvanje majstora trube i više ne mogu da se takmiče na Saboru. Oni će i dalje dobijati majstorsko zvanje, ali su im otvorena vrata da se vrate na takmičarsku scenu pod istim uslovima kao i svi ostali trubači. Oni moraju učestvovati na nekom od pet predtakmičenja – u Boljevcu, Kovačici, Surdulici, Kotraži i na Zlatiboru, pa ako zasluže eto ih u finalu.
Tako se, teoretski, stvara prilika da u finalu, već sledećeg avgusta, sviraju i Boban Marković, Dejan Petrović, Dejan Lazarević, Veljko Ostojić, Elvis Ajdinović, Ekrem Mamutović i Dejan Jevđić.
Ova izmena sigurno će podići takmičarsku vrednost i neizvesnost Sabora, a nacrtom novog pravilnika o nadmetanju predviđeno je da svake pete godine najbolji trubač sa pet prethodnih sabora, ukoliko je učestvovao u finalu svakoga, dobije nagradu od 10.000 evra.
Isti pravilnik predviđa da Takmičarski odbor Sabora, na čijem je čelu Slobodan Veljović, direktor Centra za kulturu i sport u Guči, a čine ga još predstavnici predtakmičarskih centara, može kazniti majstora trube, zbog kršenja pravila. Najblaža kazna je ukor (ukoliko majstor naredne godine ne učestvuje na predtakmičenju), zatim diskvalifikacija (ako postavlja posebne uslove organizatoru) i, na kraju, oduzimanje zvanja majstora trube (ukoliko tri godine uzastopno neopravdano izostane sa predtakmičenja).
Politika