Talasi dobrog raspoloženja
У оквиру овогодишњих „Летњих дана културе“ у Чачку, дана 13. јула са почетком у 20 часова у простору баште Дома културе реализован је аудио-визуелни програм „Таласи доброг расположења: вече амбијенталне и електроакустичне музике“. Техничку реализацију програма су помогли Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ и Међуопштински историјски архив у Чачку.
Програм је извео трио „Симбиосис“ у саставу Дејан Визант, Мирко Дрманац и Владимир Ковачевић. Чланови групе су имали више заједничких наступа али су се овом приликом окупили око нове музичке концепције која је премијерно приказана у програму „Таласи доброг расположења“.
Посетиоци су имали прилику да чују ауторске композиције Дејана Византа али и музичке обраде неких класичних популарних композиција (Fragile, Love Song, Lily was here, Clocks). Програм је замишљен као алтернативни приступ музичком извођењу у смислу ширења соничног простора и брисања границе између музичких жанрова посебно између електронског њу ејџ звука и фјужн џеза употребом виртуелних студијских инструмената и компјутерске визуализације.
Мирко Дрманац и Дејан Визант су у оквиру прошлогодишњих „Летњих дана културе“ реализовали програм „Вече Ex Yu Rock поезије“ који је био музичко путовање у прошлост југословенске рок музике. Овогодишњи програм „Таласи доброг расположења“ представља путовање у будућност светске музике. Основна карактеристика програма је да нису коришћени класични музички инструменти. Са изузетком пратње на акустичном кахуну цео програм је изведен коришћењем тзв. VST (Virtual Studio Tehnology) инструмената који звук генеришу потпуно у дигиталном домену и којима се управља преко миди (Musical Instrument Digital Interface) контролера. Из тог разлога на сцени је било три рачунара од којих су два вршила процесуирање звука а један анализу звука и визуелизацију. Коришћење рачунара „уживо“ у музичком извођењу није уобичајено, са изузетком ди-џејева који их углавом користе за пуштање већ снимљених музичких секвенци. Овај програм је инспирисан радом ствараоца који рачунаре користе за непосредну музичку продукцију пред публиком као што је чувени норвешки џез пијаниста и композиор Буги Веселтофт. Квалитет звука и могућности виртуелних инструмената далеко превазилазе класичне музичке инструменте и у будућности ће се све више користити приликом јавних наступа. У том погледу програм „Таласи доброг расположења“ је потпуно иновативан и пионирски подухват у нашој средини.
Музичку концепцију програма је осмислио Дејан Визант који је изводио џез импровизације на клавиру, Мирко Дрманац је задужен за пратњу и ефекте док је Владимир Ковачевић давао ритмичну динамику на акустичном кахуну.
Програм је видело око 50 посетилаца који су веома позитивно оценили овај музички догађај.
bio sam,smorili su.nista bez zivih instrumenata(bubanj,bas,gitara,sax)…
gosn x,mozda vam se zanr ne dopada i to je ok,po mom skromnom misljenju ovo je nesto zaista vrlo inspirativno,imao sam tu cast da cujem nesto ovako lepo,a cisto sumnjam da ste i bili prisutni,bar navedite ime gradjanine X
Kakva divna muzika,svetski nema šta.Nadam se da ću imati još prilike da čujem ovako nešto u našem gradu.
Šteta što neki ljudi nemaju sluha za ovakvu vrstu muzike,pa misle da je sva suština bitisanje iste u živim instrumentima,a verovatno se njihova nepismenost ogleda u tome da umesto potpisa stavljaju „krstić“ (X).Odličan nastup i nešto sasvim drugačije,konačnooooo.
Extra 🙂