Vozom od Čačka do Užica
Iako se u poslednje vreme uočava porast broja putnika koji putuju vozom iz Čačka, to je i dalje daleko od broja koji je ovim prevoznim sredstvom putovao do devedesetih godina. Mali broj polazaka, kvalitet usluge i ukidanje direktnih vozova za Bar, Beograd, Stalać i Kragujevac uticao je da se veliki broj građana preorjentiše na drugi vid prevoza, kao što je autobuski, iako je drastično skuplji.
Zbog toga smo odlučili da izdvojimo jedan dan za putovanje vozom, i to do Užica. Nažalost, iz Čačka nema direktnog voza, već smo prinuđeni da presedamo u Požegi. Kako nam kaže službenica na železničkoj stanici, do Požege saobraćaju samo četiri voza dnevno, a samo sa jednim ostvaruje se dobra veza za voz do Užica. To je polazak u 11:30 iz Čačka. Na peron železničke stanice stigli smo na vreme, ali nas je dočekalo obaveštenje da voz kasni 15 minuta. Kažu da je to retkost, jer na pruzi Kraljevo – Požega vozovi saobraćaju strogo na vreme.
To nam potvrđuju i putnici koje smo zatekli na peronu. Od dvadesetak putnika, većina njih putuje do Trbušana i Prijevora, jer je železnička karta, kako kažu, duplo jeftinija nego autobuska.
Voz sa samo jednim vagonom stigao je u 11:45. Da je vreme stalo za našu železnicu svedoči i godina proizvodnje vagona na samom ulazu – 1978. Kondukter kaže da su vagoni do sada više puta reparirani, što možemo zaključiti i po tome što su sedišta različitih boja.
– Vagoni jesu malo dotrajali ali još uvek odlično greju. To je pravila naša Goša, kaže nam kondukter.
Kaže nam da železnicom najviše putuju đaci i studenti i da je najveća gužva petkom i nedeljom veče.
– Nema putnika kao ranije. Železnica je propala zajedno sa državom. Trebaće dosta vremena da se železnica podigne na noge. Preduslov je da imate stručne ljude u upravi železnice, što sada nije slučaj. Evo, sad nemate direktan voz ni za jedan veći grad već morate da presedate nekoliko puta. Kada dođete u Požegu morate da čekate nekoliko sati na vezu. To odbija putnike, kaže kondukter.
Pruga između Čačka i Požege je u dobrom stanju i na njoj je dozvoljena brzina oko 80 km/h. Do Trbušana se stiže za samo pet minuta a Prijevora za osam.
Stanice Trbušani i Ovčar banja nemaju otpravnike niti bilo ko radi u njima i zbog toga su se našle na meti vandala. Posebno je nastradala stanica Ovčar Banja gde su skoro sve staklene površine polupane.
Posle tačno 35 minuta putovanja, stigli smo u Požegu. Brzi voz za Bar koji je trebalo da dođe u 12:30 kasni 10 minuta, što je kažu, sasvim podnošljivo.
Za razliku od vagona iz Čačka, četiri vagona brzog voza su znatno moderniji. Dva vagona pripadaju Željeznicama Crne Gore a druga dva našim. Vagoni su klimatizovani, uredni, čisti, uključujući i toalete. Takođe nema gužvi, a bilo je dosta i praznih kupea. Par starijih putnika koji putuju do Prijepolja kažu da je nekada na ovom vozu bilo i do 15-20 vagona i da su vozovi bili puni putnika. Danas je i četiri mnogo.
Na relaciji Požega – Užice voz ne staje nigde i za 20 minuta stigli smo do odredišta, tačno u 13 časova.
Sunčan dan izmamio je Užičane na ulice, a kafići pored Đetinje i na Gradskom trgu bili su prepuni.
Osim šetnje centralnim ulicama, savetujemo vam da prođete i obalama Đetinje koje su uređene poslednjih godina, gde se nalazi i hidrocentrala koja je napravljena 1900. godine. Savetujemo i odlazak do čuvenog Šuljage na komplet lepinju.
Povratak je u 16:20. Vozom.
Karta
Cena vozne karte do Požege za putnički voz je 160 dinara, a do Užica 256 dinara. Železnice Srbije odobravaju popust od 30 odsto svim građanima koji kupe odgovarajuću povlasticu. Povlastica za mlade do 26 godina i penzionere staje 400 dinara, dok svi ostali povlasticu plaćaju 800 dinara.
Ово је новинарство , истраживање и сл.
Лепо сте сведочили, само можемо да закључимо да је јавашлук у Железницама Србије!
Погледајте демолиране станице, разбијена стакла на објектима, ругло и нико не реагује!
Шта је са одличним руским возовима , којису комфорни и модерни!?
—-
И једна лепа слика Ужица и лепо уређено корито реке Ђетиње, лепа калдрма на обали реке,стазе, све лепо уређено,….а обале Мораве у сред Чачака су за тугу!?
Nije javasluk u ZS vec u drustvu i nadleznom ministarstvu koje ,,diriguje,, gde idu pare, nalaze ukidanje radnih mesta (nijedna stanica koja pripada Cacku nema cuvara)…, zamenite stakla, sutradan ih ponovo polupaju, a to je vec pitanje za policiju, a ne za ZS… Tako je bilo oduvek, tako je i sada. Nije zeleznica unistila drzavu, vec drzava zeleznicu.
Zaboravih… Ko je autor clanka?
LOSE SU FUGNE NA KALDRMI.
Divan tekst. Pozdrav autoru.
Pa nisu zeleznicari razbili stakla na stanicama. Popravi se sve ali to traje par dana a onda se sve polomi ponovo. A krivce nikako da uhvate. Pogledajte stanicu u Cacku. Cista uredna lepo se odrzava …
Obala Djetinje cista i uredna a nasa jadna Morava davi se u flasama i kesama
Možda je kasno za komentar ali juče sam bio u Čačku posle nekih 11 godina. Cena povratne vozne karte iz Valjeva sa popustom je 608 dinara. Putovanje sa presedanjem u Požegi i pauzama po 2 sata u odlasku i povratku se oduži a jedina kombinacija otići do Čačka i vratiti se istog dana je krenuti iz Valjeva vozom u 9h. Jedino što se promenilo na bolje od 2015. su vozovi sa klimom tako da putovanje nije zamorno a opet je dosta jeftino. Mislim da je Čačak pre bio dosta napredniji i uređeniji od Valjeva ali železnička stanica ipak dobro izgleda i to bolje nego u drugim gradovima. Užice su lep grad u koji se nažalost ništa ne ulaže pa čak i klupe sa naslonom kojih mislim da u celom gradu nema više od 20 su veoma dotrajale i spremne za zamenu.