Dobre i loše strane najavljenih investicija u Ovčar Banji
Činilo se, do pre neku godinu, da su od Ovčar Banje digle ruke i opština Lučani i Grad Čačak, dve lokalne samouprave na čijoj terororiji se nalazi Ovčar Banja. A onda su lokalna vlast u Čačku i Vlada Republike Srbije počeli da najavljuju velike investicije za banju i celu Ovčarsko-kablarsku klisuru.
I tako je, malo po malo, pokrenut dijalog o Ovčarsko-Kablarskoj klisuri sa posebnim osvrtom na brojne nedorečene i sumnjive investicione projekte, a ceo dijalog može se svesti na jednostavno pitanje: Da li je cilj gradske vlasti razvoj klisure ili je ona izvor korupcije i pokriće za brojne malverzacije i izvlačenje novca.
Suprotno evidentnom stanju na terenu premijerka Srbije istakla je da su brojne zamerke stručne javnosti zapravo paušalne ocene i da institucije reaguju adekvatno u slučajevima zagađenja prirodne sredine. Negiranje zagađenosti klisure i voda (reke Morave i jezera Međuvršje) pobuđuje osnovanu sumnju u dobre namere jer se, kao osnovni projekat, konstatno nameće tema izgradnje RH centra i Vidikovca na Kablaru.
O ovome i drugim aktuelnim ekološkim temama u OK Klisuri, u video podcastu projekta „Ovčarsko-kablarska klisura zaštićeno prirodno dobro ili izvor korupcije“, razgovarali smo sa profesorom Agronomskog fakulteta u Čačku Duškom Brkovićem.
Podcast je deo projekta „Ovčarsko-kablarska klisura zaštićeno prirodno dobro ili izvor korupcije“. Projekat se realizuje je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.
_____________________________________________________________
SNS i Rio Tinto Mars iz Srbije.
Kuci to mozete da radite