GLAS NARODA: Da li se o nasilju u školama ćuti? (VIDEO)
Poslednjih nekoliko nedelja, kako saznajemo, u čak četiri škole u Čačku dogodili su se incidenti između učenika, o čemu su obavešteni policija i tužilaštvo. Javnost – sporadično. Jer su se zvaničnim saopštenjima o tome oglasile samo dve škole.
Podsetimo, radi se o tri slučaja u osnovnim školama u kojima se, na svu sreću, sve završilo na pretnjama i bujnoj mašti osnovaca, dok je jedan ozbiljniji incident bio u Mašinsko – saobraćajnoj školi, u kojoj su snage odmerili srednjoškolci na velikom odmoru. Epilog – lake telesne povrede, zbrinjavanje u Urgento – prijemnoj službi i kućno lečenje. A o ozbiljnjijim sankcijama odlučiće škola, nadležne službe i tužilaštvo.
Da li ovakvih slučajeva ima više? Da li se o tome govori ili se sve završi smirivanjem situacije u roditeljskim viber grupama?
U novom izdanju „Glasa naroda“ pitali smo Čačane: Da li se o nasilju u školama ćuti?
Izvor: Epicentar press
___________________________________________________
Kao roditelj, svedok sam da se u jednoj gradskoj skoli godinama zataskava nasilje, koje moze da dovede ili dovodi do ozbiljnih telesnih povreda. Naime, kaznjavaju se ukorima, sikaniranjem nastavnika neke gluposti i sale. Cilj je, verovatno, da samo “neko“ bude kaznjen, a pravi krivci, da ne kazem nasilnici, da prodju sa opomenama.
Ugasite Pinx za pocetak !
Nije nasilje samo kada neko dobije batine, ima tu i omalovažavanja, ignorisanja i drugog verbalnog maltretiranja. Moje dete ide u srednju Ekonomsku školu tamo toga ima koliko hoćete, gde profesori samo kažu ne zanima me ili oseća se negativna energija i to je sve na žalost
Naravno da se ćuti.Ko preživi,pričaće
To što se nasilje manifestuje među mladima i decom, nikako nepodrazumeva da tamo i nastaje. Navešću vrlo banalno poređenje: kada nam se pojave otoci ispod očiju to je siptom lošeg rada bubrega, a ne neke očne ili facijalne bolesti i to gotovo svako sa elementarnim medicinskim obrazovanjem zna. U situaciji kada primeti osobu sa takvim problemom: reći će joj: „Vidi, valjalo bi da proveriš rad bubrega! „, a ne: „Maži talog od kafe ispod očiju i proćiće!“takav savet možete očekivati od Milana Tarota i sličnih pojava. Problem nasilja u društvu, kao simptom duboke socijalne patologije, a koji se između ostalog ogleda i u veoma povećanom stepenu nasilja u školama, ali i u priličnom broju drugih društvenih sektora rešava se sistemski, a ne simptomatski i za to postoje strućnjaci iz oblasti sociologije i psihologije, koji uopšte nisu toliko nestručni koliko su neuvaženi. Nasilje se ne zataškava, jer nekog mrzi da radi posao iz svoje nadležnosti, več zato što sistem u kome živimo nije održiv i ne može da se izbori sa delimičnim refleksijama nasilja koje vrši prema građanima. Ljudski resursi kojima su povereni na sprovođenje novi zakoni o zaštiti od nasilja su mahom odrasli vaspitavani batinama i zahvali zbog istih, te je a priori nasilje: iracionalno očekivanje od takvih struktura da usvojene zakone adekvatno sprovode. Namečenu prosvetu treba pustiti da se sama oporavlja, a uzročnike nasilja potražiti u kriminalnim strukturama javotužilačkog i pravosudnog sistema. Molim i drugi put