12 koraka za bolji san
Prema poslednjim istraživanja stanja zdravlja stanovnika Srbije, 32,9 odsto anketiranih izjavilo je da se protiv nesanice bori uzimanjem tableta za spavanje. Ima li leka za budne noći, pitanje je koje muči svakoga ko bi sve dao za dobar i okrepljujući san. Za ovu stolećima znanu muku, koja je morila i mnoge istorijske ličnosti, poput Napoleona ili Staljina, medicina nema efikasno rešenje. Ali se zato „šareni” časopisi, ali i ozbiljni dnevni listova, ovom temom redovno bave.
Preporuke u vidu 12 koraka za bolji san nedavno je objavio britanski list „Gardijan”, uz podatak da nesanica pogađa jednu od tri osobe na nivou svetske populacije. Listu (eventualno) korisnih saveta sastavio je prof. Ričard Vajsman sa Univerziteta u Hertfordširu.
U Srbiji ne postoje podaci koliko je osoba koje muči nesanica, ali po poslednjim rezultatima istraživanja zdravlja stanovništva 32,9 odsto građana je izjavilo da je uzimalo sredstva za spavanje. Najviše ih je u starosnoj dobi između 55 i 64 godine (14 odsto), ali i 2,3 odsto mlađih od 23 godine.
Nesanica može da bude i problem sam za sebe, ali i simptom demencije, depresije, shizofrenije ili paničnih napada. Zato treba potražiti stručnu pomoć. Procenjujem da u Srbiji najmanje 20 odsto ljudi pati od nesanice i to sigurno ima veze sa egzistencijalnim problemima koje „vrtimo” po glavi kada uveče legnemo u krevet.
12 koraka za dobar noćni san
Izbegavajte plavu svetlost ekrana
Kada su oči izložene plavoj svetlosti televizijskog ili kompjuterskog ekrana, tableta ili smart telefona, mozak proizvodi manje melatonina, hormona zaduženog za kvalitetan noćni san. Dva sata pre odlaska na počinak pokušajte da ne koristite ove uređaje ili barem smanjite osvetljenost ekrana.
Kupanje pre spavanja
Tuširanje ili kupanje prvo podigne pa spusti temperaturu tela, što organizmu šalje signal da ste spremni za spavanje
Zaboravite na alkohol
Zabluda je da male količine alkohola pomažu da se brže utone u san. Naprotiv, pićence može biti uzrok hrkanja koje remeti spavanje.
Pravilo 90 minuta
Mozak tokom noći prolazi kroz nekoliko ciklusa. Svaki od njih traje 90 minuta, a najbolji osećaj se postiže kada se probudimo pri kraju ciklusa. Dakle, ukoliko želite da se probudite u 8 ujutru trebalo bi zaspati oko 23, najkasnije pola sata pred ponoć.
Zamorite um
Iako naučnici još uvek procenjuju efikasnost starog saveta da brojite ovce, ipak se slažu da se brže utone u san ako je mozak umoran. Pokušajte da brojite unazad od 100, ili da po azbuci ređate države ili voćke
Spisak poslova „za sutra”
Ako vam nabrajanje obaveza koje vas čekaju sutra mori mozak pred spavanje, preporuka je da kraj uzglavlja držite blokče u koje ćete zapisati poslove za naredni dan
Čarobno zevanje
Glumite zevanje: nekima uspeva da na taj način prevare svoje telo, uz sugestiju da se oči jedva drže otvorenim, a telo postaje sve teže.
Sitne samoprevare
Pokušajte na silu da ostanete budni i da držite oči otvorene (ali nije dozvoljeno gledati TV ili čitati), pa će vam se prispavati. Mala noćna muzika
Izaberite omiljenu tihu muziku, koja će vas asocirati da je vreme za krevet i san. Vremenom će mozak povezivati tu muziku sa spavanjem.
Ne vredi samo ležati
Ako smo tokom noći budni više od 20 minuta, bolje je ustati, nego se prevrtati po postelji. Možete da slažete pazl ili da popunjavate moderne bojanke za odrasle. Igrice na kompjuteru ne dolaze u obzir.
I ležanje bez sna je odmor
Bdenje u krevetu i preturanje problema po glavi dovodi do anksioznosti, a san nestaje u takvom duhovnom viru. Uteha je i da je opušteno ležanje u krevetu odmor.
Spavanje „na parče”
Mnoge osobe spavaju četiri, pa uz jednočasovnu pauzu još četiri sata. Ima naučnika koji veruju da je i ovakvo segmentirano spavanje dobro za stanje uma ako nema boljeg sna.
Izvor list „Gardijan”