2 u 1 i 3 u 1 nisu baš zdravi
Sadrže svašta, a kafe najmanje.
Reč je o instant napicima poput popularnih „2 u 1″i „3 u 1“. Verovatno ćemo pogrešiti ako ih uopšte nazovemo kafom, jer sadržaj ove biljke u njima je minimalan, a pri tom zrno je termički obrađeno, te je većina pozitivnih svojstava izgubljena.
Kao jedan od najproblematičnijih sastojaka je akrilamid, zbog koga je Svetska zdravstvena organizacija kafu stavila na listu kancerogenih namirnica, ali je, kako su objasnili, kafa skinuta sa ove liste zbog nepostojanja dovoljno dokaza o potencijalnoj povezanosti između konzumiranja kafe i pojave raka.
Međutim, sa tim se nije složila Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC), koja je objavila izveštaj u kome se navodi da konzumiranje bilo kakvih „vrelih napitaka“ povećava rizik od stvaranja kancera. A spornog akrilamida ima dvostruko više u instant, nego u običnim kafama. To je pokazala analiza koju je uradio američki Nacionalni centar za biotehnologiju. U uporednoj analizi korišćeno je ukupno 42 uzorka kafe. Od toga je 28 uzoraka mlevene pržene kafe, zatim 11 instant kafa i 3 zamene za kafu.
Po prvi put, 2002. godine pojavili su se naučni izveštaji o akrilamidu kao neurotoksičnoj i kancerogenoj supstanci i to od strane Švedske Nacionalne agencije za hranu u saradnji sa naučnicima sa Univerziteta u Stokholmu. Tada je utvrđeno da je namirnica sa najvećim procentom akrilamida upravo kafa, zbog čega je i dospela na listu Svetske zdravstvene organizacije kao kancerogena namirnica, ali kao što smo već pojasnili, skinuta je jer, prema njihovom mišljenju, nije bilo dovoljno naučnih dokaza.
Tehnolog Jasna Mastilović sa Naučnog instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu kaže da je jedno opsežno istraživanje o prisustvo akrilamida u kafi pokazalo da su instant kafe najopasnije po zdravlje.
– Akrilamid je sam po sebi kancerogen i trebalo bi ga, koliko god je to moguće, izbegavati! On se sintetiše prženjem, pa ukoliko se nađe u bilo kojoj namirnici koju pijemo ili jedemo, ona postaje opasna. Zato treba voditi računa o količini unosa kafe i svih ostalih namirnica koje sadrže ovaj sastojak, a to su čips, prženi pomfrit, krekeri, prženi lešnici, kikiriki i bademi – ističe Mastilovićeva.
Potrošački savetnik