Alarmantni podaci
Kada se govori o zloupotrebi psihoaktivnih supstanci, duvana, alkohola, narkotika… alarmantno zvuči podatak do koga su stručnjaci došli radeći istraživanje na prostoru nekoliko država (Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora) nastalih iz bivše SFRJ a koji se odnosi na rasprostranjenost alkohola među srednjoškolcima. Rezultati ovog istraživanja ukazuju i upozoravaju na činjenicu da je 81 odsto srednjoškolaca u Srbiji i Crnoj Gori, odnosno 76 odsto u Bosni i Hercegovini do svoje sedamanaeste godine probalo alkohol.
Tom prilikom 73 odsto srednjoškolaca anketiranih u Srbiji, 60 odsto u Bosni i Hercegovini i 55 odsto u Crnoj gori je navelo konzumiranje alkohola kao najčešču aktivnost koju upražnjavaju priliko izlazaka i druženja navodi se u komparativno istraživanju koje je sprovela Specijalna bolnica lečenje bolesti zavisnosti Vita iz Novog Sada, a koje je sprovedeno na uzorku od 914 srednjoškolaca prosečne starosti 17 godina iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Prevashodni cilj ovog jedinstvenog istraživanja bio je utvrđivanje nivoa prisutnosti rizičnih oblika ponašanja mladih u regionu u okviru četiri fenomena: zloupotrebe alkohola, duvana, narkotika i kockanja. Na osnovu ovog istraživanja pokazalo se da kada je reč o zloupotrebi psihoaktivnih supstanci preovlađuju duvan i alkohol posle čega sledi zloupotreba narkotika i na kraju kocka. Ono što posebno zabrinjava je činjenica da su rizični oblici ponašanja izraženiji kod srednjoškolaca u Srbiji, nego što je to slučaj sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom. Činjenica da su rizični oblici ponašanja među srpskim adolescentima u porastu u odnosu na ostale zemlje u regionu, podstako je Gradski savet za bezbednost da naruči istraživanje koje su među čačanskim srednjoškolcima radile sociološkinja Rada Karanac i psihološkinja Katarina Dunjić Mandić, na osnovu čega bi se mogla proceniti situacija u našem gradu kada je reč o bezbednosti i rizičnim oblicima ponašanja kod mladih.
– Osim pitanja koja su se odnosila na bezbednost i bezbedonosnu situaciju u gradu ovim istraživanjem je obuhvaćena i tema zloupotrebe psihoaktivnih supstanci kao što su duvan, alkohol i narkotici. Uzorak za istraživanje koje je sprovedeno u Čačku je iznosio 10,3 odsto odnosno 756 učenika sedmih i osmih razreda i učenici od prvog do četvrtog razreda čačanskih srednjih škola, što je zaista reprezentativan uzorak u odnosu na temu koju smo obradile kroz istraživanje. Na osnovu odgovora koje smo dobili prilikom ovog istraživanja može se izvesti zaključak da je alkohol rasprostranjen među mladim Čačanima, što na drugoj strani nedvosmisleno ukazuje na potrebu efikasne prevencije koja bi za cilj imala smanjenje broja mladih koji u sve većoj meri konzumiraju alkohol – kaže Rada Karanac.
Na osnovu ovog istraživanja kojim je obuhvaćen reprezentativan uzorak ispitanika, a koje je sprovedeno u našem gradu, po prvi put se došlo do relevantnih podataka zasnovanih na činjenicama a ne na subjektivnim procenama kako se to vrlo često radi kod nas.
– Od anketiranih učenika alkohol ne pije 43, 3 odsto, dok alkohol retko upotrebljava 35 odsto ispitanika. Ono što posebno zabrinjava je podatak da je najveći broj anketiranih učenika prvi put je probao alkohol u uzrastu od 14. godina, a zatim sledi uzrast ode 13 i uzrast od petnaest godina. Neki od anketiranih, mali broj, su se izjasnili da su alkohol probali sa dvanaest godina, ali imamo i njih 23 odsto koji nikada nisu probali alkohol. Naravno ovde treba imati u vidu i to da je veliki deo mladih prvi put probao alkohol, kome se inače na Balkanu pridaju i lekovita svojstva, u situacijama kada su bili bolesni. Međutim nikako ne treba izgubiti iz vida da je čak 30 odsto ispitanih izjavilo da je više od deset puta bilo pijano, što ukazuje na nužnost prevencije. Za razliku od rezultata koje je radilo Ministarstvo zdravlja na teritoriji Srbije ovi rezultati koje smo mi dobile u Čačku su nešto povoljniji – navodi rezultatate istraživanja Rada Karanac.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________