Da li je solarijum ubica?
U želji da imaju preplanuli ten i čokoladnu boju i pre nego što se sunce za to pobrine, mnogi se opredeljuju za solarijume, gde mogu unapred da nabace boju. Međutim, zbog vrlo štetnih posledica koje može da ima „sunčanje“ u veštačkim uslovima, neke zemlje su ga već zakonom zabranile, ili ograničile za mlađe od 18 godina.
Kada je u pitanju Srbija, u Ministarstvu zdravlja kažu da su do sada dobili nekoliko inicijativa za rešavanje pitanja solarijuma i uslova pod kojima se oni mogu primenjivati, i da je u toku rad na stavljanju ove oblasti u zakonske okvire.
– Korišćenje solarijuma u nezi kože i tamnjenju se ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina, a u većini zemalja Evropske unije je zakonom zabranjeno, zbog štetnih efekata koji prouzrokuju: ubrzano starenje kože, gubitak vlage, porast solarnih keratosa, baso i spino celularnih karcinoma, kao i češća pojava malignih melanoma – kaže dr Radivoj Rokvić, dermatovenerolog Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
– Kako je tržište Srbije preplavljeno polovnim solarnim lampama slabije zaštite i kvaliteta, to je još veći rizik odlaska u solarijume. Za preplanuli ten postoje sprejevi, losioni i mleka za samopotamnjivanje, kao i kapsule beta karotena – kaže dr Rokvić.
Brazil, Južni Novi Vels i Australija su uveli potpunu zabranu primene solarijuma u svojim državama od januara 2014. godine, dok je u većini evropskih zemalja i Australiji korišćenje solarijuma zabranjeno za mlađe od 18 godina, a za starije uz potpisani informisani pristanak.
– Svetska zdravstvena organizacija je 2009. godine proglasila solarijume klasom I karcinogena, a meta analiza iz 2014. godine u SAD utvrdila je da je više od 400.000 slučajeva raka kože u SAD povezano sa upotrebom solarijuma i od tog broja čak 6.000 melanoma. Posebno je rizik vezan za mlađu populaciju, gde korišćenje solarijuma dovodi do značajne akumulacije oštećenja od UV zračenja – kaže dr Snežana Živković Perišić, epidemiolog Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Melanom kože je tokom 2012.godine u Srbiji bio deseti najčešći maligni tumor u obolevanju i dvanaesti u umiranju kod osoba oba pola. Prema podacima Registra za rak tokom 2012. godine, u Srbiji je registrovano 648 novoobolelih osoba od melanoma (338 muškaraca i 310 žena), a tokom te godine od melanoma su umrle 273 osobe (157 muškaraca i 116 žena).
Najčešći oblik maligniteta
Maligni tumori kože su najčešći oblik maligniteta u obolevanju i najređi u umiranju. Prema podacima Registra za rak Republike Srbije tokom 2012. godine, registrovano je 4.388 novoobolelih osoba od svih malignih tumora kože (2.249 muškaraca i 2.139 žena). Prema istom izvoru tokom 2012. godine, umrle su 173 osobe od raka kože (86 muškaraca i 87 žena). Najmaligniji tumor kože je melanom kože, pre svega u pogledu mortaliteta.
OSOBE S VISOKIM RIZIKOM ZA NASTANAK MELANOMA:
Populacija odraslih
1. Sa >50 mladeža i/ili >20 mladeža na gornjim ekstremitetima (isključujući one manje od 2 mm)
2. Sa jednim atipičnim mladežom ili s više njih
3. Sa više od 50 mladeža od kojih su neki atipični, s porodičnom anamnezom o melanomu (tzv. sindrom familijarnog atipičnog nevusa, ranije sindrom displastičnog mladeža)
4. Sa ličnom anamnezom o uklonjenom melanomu
5. Starije od 50 godina s teškim solarnim oštećenjem kože i anamnezom o uklonjenom malignom tumoru kože
6. Sa transplantiranim organima
Populacija mlađa od 18. godina:
1. Mlađi od 15 godina s džinovskim kongenitalnim mladežima (dijametra većeg od 10 cm)
2. S novim mladežima koji brzo rastu, pigmentovani i nepigmentovani (ružičaste boje)
*Izvor: Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“
MERE PREVENCIJE ZA OPŠTU POPULACIJU U SRBIJI
1. Potpuna zabrana upotrebe solarijuma kod osoba mlađih od 18 godina
2. Izbegavati nepotrebno izlaganje kože sunčevim zracima u periodu od 10 do 17 časova
3. Nositi zaštitnu odeću, šešir i naočare za sunce koje su nepropustljive za UV zračenje
4. Nanositi preparate za zaštitu od sunca s visokim faktorom zaštite (SPF 50+) koji štite i od UVA i UVB spektra (UVA oznaka)
5. Neophodan je samopregled kože jednom mesečno
6. Pregledati kožu partnera i članova porodice jednom mesečno
7. Odlazak kod dermatologa jednom godišnje neophodan kod osoba sa srednjim i visokim rizikom za nastanak kancera kože
8. Neophodna je nadoknada vitamina D putem hrane i suplemenata kod osoba kojima je savetovana rigorozna zaštita od sunca
24