Da li osoba može dva puta da se zarazi koronavirusom?
Jedno od najvažnijih pitanja od pojave koronavirusa bilo je da li se jedna osoba može zaraziti novim virusom dva puta i šta, kada se osoba jednom zarazi, to znači za njen imunitet.
Definitivan odgovor još nije poznat, ali stručnjaci kažu da je mala verovatnoća da dođe do ponovne zaraze.
Glavni naučni savetnik britanske vlade Patrik Valens i glavni medicinski savetnik Borisa Džonsona, profesor Kris Viti, pokušali su da uvere javnost da će oni koji su jednom imali virus razviti imunitet, odnosno da je teško da drugi put budu zaraženi.
Ovo pitanje je postalo aktuelno nakon što su japanske vlasti saopštile da je žena koja je imala virus nakon izlečenja ponovo bila pozitivna. Naučnici su neprijatno bili iznenađeni vestima.
Kada su pitali Valensa kako je moguće da je žena u Japanu dva puta bila zaražena istim virusom, odgovorio je da neki ljudi dobiju zaraznu bolest dva puta, ali da je to retka pojava. Dodao je i da nije bilo dokaza koji bi ukazali na to da će se to dogoditi sa koronavirusom.
Profesor Viti je objasnio da kod bolesti, čak i ako nema dugoročnog imuniteta, obično postoji neki kratkoročni imunitet.
Profesor Mark Haris, stručnjak za virusologiju na Univerzitetu Lids, rekao je da je ponovna infekcija u tom slučaju „malo verovatna“, ali je dodao i da „u naučnoj literaturi postoje dokazi o trajnim infekcijama koronavirusima životinja, uglavnom kod šišmiša“.
Profesor Džon Koen, profesor infektivnih bolesti na Brajtonu i Medicinskom fakultetu u Saseksu, rekao je da odgovor jednostavno još uvek ne znamo jer nemamo test antitela na infekciju.
„Uskoro bismo mogli da dobijemo odgovor. Vrlo je verovatno, na osnovu drugih virusnih infekcija, da, nakon što se osoba zarazila, uglavnom postaje imuna i neće se ponovo zaraziti, ali uvek postoje izuzeci“, rekao je profesor Koen.
Guardian
Moze, ali ako nekom do sada nije jasno, ovaj virus mutira, i nije isti kao onaj koji je napao Kinu, nego je mnogo blazi. Srecom pri svakoj sledecoj mutaciji oslabi, pa vise nije ni vazno.
Human Corona Virus (HCV) je prisutan kod mnogih ljudi, ali ga niko ne primecuje jer ne smeta. Svi smo puni raznih virusa i bakterija.
Dali to vazi za Srbiju,jos se nezna ali iz svetskih izvora informacija,dogodilo se nmekoliko slucajeva u Juznoj Koreji,Oni su tacno opisali i utvrdili medicinski.Da posle kada postanete negativni,ponovo na proveri na snimcima se javljaju klinicki tragovi,ali to je mali broj ,neznaju jos uzrok ,jer takav oblik povracaja klinicke slike nema kod drugih virusa.
Prepostavlja se da firus i kad je intezivan i primetno globalan,nemora da kod svih populacija ne ostavlja uvek zajednicku sliku.
Molimo se Bogu ,samo da bude sunca,jer Srbiji je ostecen ozon ski omotac sto je ako se moze reci i prednost. Protka Cacak.
Čitam Vaš komentar i krstim se. Na kom jeziku ste ovo pisali?