Droga uzima sve veći danak
Narkotici i njihova zloupotreba oduvek su bili prisutni u ljudskom društvu, međutim od kraja Drugog svetskog rata do danas beleži se sve veći broj konzumenata i sve više vrsta različitih droga koje u svetu svakodnevno odnose mnogo mladih života u svetu, zbog čega se među stručnjacima sa pravom govori o epidemiji narkomanije, odnosno bolesti zavisnosti, bez obzira da li je reč o razvijenim ili nerazvijenim zemljama. Da zlo bude veće, kao i kada se govori o konzumiranju duvana i alkohola, i kada je reč o narkoticima granica životne dobi u kojoj mladi dolaze u kontakt sa narkoticima sve je niža tako da su zavisnici sve prisutniji među mladima koji su još uvek daleko od granice punoletsva.
Ova pojava nažalost je sve prisutnija i u srpskom društvu na šta upozorava i profesorka dr Bojana Dimitrijević, sa filozofskog fakulteta u Nišu, koja ističe da u Srbiji ali i u celom svetu naglo raste broj uživalaca droga, naročito među srednjoškolcima, pa i starijim osnovcima uprkos upozorenjima stručnjaka koji ističu da nijedna droga nije bezopasna i da njeno konzumiranje ostavlja teške posledice po mentalno i fizičko zdravlje.
– Upravo zbog toga neke škole u saradnji sa lekarima i policijskim stručnjacima organizuju sastanke sa učenicima, roditeljima, nastavnicima, kako bi se upoznali sa ovim problemom, a cilj je da deca ne posegnu za drogom, odnosno da prestanu sa njenim uzimanjem. Potreba droge je osobito karakteristična za moderno društvo. Droga se više ne događa negde drugde i nekima drugima, ona je ovde među nama. Naglo raste broj uživalaca droga, naročito među mladima, među srednjoškolcima, pa i starijim osnovcima. Medicinski stručnjaci tvrde da nijedna droga nije bezopasna, napotiv, ostavlja teške posledice i po mentalno i po fizičko zdravlje. Upravo zbog toga neke škole u saradnji sa lekarima i policijskim stručnjacima organizuju sastanke sa učenicima, roditeljima, nastavnicima, kako bi se upoznali sa ovim problemom, a cilj je da deca ne posegnu za drogom, odnosno da prestanu sa njenim uzimanjem – navodi profesorka Dimitrijević u tekstu Narkomanija kod mladih, koji je objavio portal Stetoskop.
Sva dosadašnja istrašivanja koja su u Srbiji sprovedena na temu zloupotrebe narkotika kod mladih nedvosmisleno ukazuju da je droga najprisutnija kod mladih uzrasta između 14 i 25 godina. Najprisutniji i nadostupniji narkotik na srpskom ilegalnom tržištu predstavlja kanabis, odnosno indijska konoplja ili trava i njeni derivati kao što su hašiš i hašišovo ulje. Prema procenama Zavoda za bolesti zavisnosti, iz 2010. godine samo u Beogradu je u tom periodu živelo oko 35.000 narkomana, a pretpostavljalo se da u je u celoj Srbiji u tom trenutku bilo oko 80.000 zavisnika od droge.
– Mada nema zvaničnih podataka, stručnjaci sve češće tvrde da je oko 60 odsto mladih, najviše srednjoškolaca, u kontaktu sa drogom. Zanimljivo je da se poslednjih godina izmenila socijalna struktura narkomana. Pre desetak godina oni su pripadali višim socijalnim slojevima. Sada ih je najviše iz srednjeg i nižeg sloja. Takođe se pokazalo da najčešće nema istorije uzimanja droge u porodici, nema učestalih primera da momak/devojka uzimaju drogu, niti da to čine bliski prijatelji. Droga se konzumira iz znatiželje, dosade, potištenosti, želje za avanturom, slabosti da odbiju ponuđenu drogu kao i zbog nedostatka čvršće veze s porodicom. Drogu još uvek shvataju kao dobru zabavu, bežanje u nestvarni svet, čak i kao modu ili ulaznicu u svet odraslih. Većina mladih ljudi, ipak, ne uzima drogu. Manji broj će posle prvog uzimanja to ponoviti nekoliko puta i njima preti opasnost da postanu zavisnici – upozorava profesor dr Bojana Dimitrijević.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
________________________________________________