Evo šta sve može da pomogne kod hrkanja
Sviranje nekog od duvačkih instrumenata moglo bi da bude ključno u borbi protiv hrkanja, pokazalo je britansko istraživanje.
Tako, na primer, trubači i klarinetisti imaju manje šanse da razviju opstruktivnu apneju u snu (zastoj disanja u snu), stanje u kojem meko tkivo na kraju ždrela kolabira tokom sna zatvarajući disajne puteve i dovodi do glasnog hrkanja, piše britanski „Dejli Mejl“.
Ako se ta pojava ne leči, može da dovede do povišenog krvnog pritiska, moždanog udara, dijabetesa, srčanih bolesti, depresije i drugih bolesti povezanih s hroničnim problemima spavanja, piše „Dejli Mejl“.
Ovaj list pre par nedelja 0bjavio je još jedno istraživanje vezano za hrkanje.
Veruje se da nošenje uskih čarapa smanjuje količinu tečnosti koja se tokom dana gomila u donjem delu nogu.
Ta tečnost se u toku noći “popne” do vrata i to dovodi do hrkanja koje može da bude veoma iritantno za osobu koja spava pored onoga ko hrče.
Kada se u vratu nakupi tečnost, to dovodi do prestanka rada mišića vrata, što dovodi do prestanka disanja na desetak sekundi.
Rezultat toga je hrkanje.
Nošenje uskih čarapa pozitivno deluje, jer pritiska dojni deo noge i na taj način krv cirkuliše i ne dolazi do skupljanja tečnosti.
U istraživanju sprovedenom u Torontu učestvovalo je 50 muškaraca koji imaju problem sa hrkanjem.
Polovina njih je nosila uske čarape svakog dana dve nedelje i skidala ih u toku spavanja, druga polovina je nosila obične čarape.
Rezultati su pokazali da se osobama koje su nosile uske čarape skupljalo manje tečnosti u predelu vrata i samim tim oni su manje hrkali.
Kod polovine učesnika koji su nosili obične čarape nisu zabeležene nikakve promene.
Dr Sajmon Merit je izjavio da se nošenje uskih čarapa ne može smatrati kao tretman protiv hrkanja sam po sebi, ali svakako može da pomogne u njegovom umanjivanju.