Grejpfrut štiti od pojave raka
Grejpfrut je tropska biljka iz porodice agruma, a njegovu lekovitost poznavali su Aboridžini iz Australije, koji ga koriste kao univerzalni lek.
Grejp je bogat izvor vitamina C (polovina ploda sadrži više od polovine preporučene dnevne doze) i sadrži pektin koji smanjuje holesterol u krvi.
Žuti grejpfrut ima manje vitamina C nego ružičasti i crveni koji štiti od raka jer sadrži flavonoide – neutralizatora supstancija koje potiču razvoj malignih ćelija.
Nacionalna američka organizacija hemičara preporučuje sok od grejpfruta kao obavezan deo doručka jer je ovo voće odlično preventivno sredstvo protiv karcinoma pluća i debelog creva.
Novija saznanja o grejpfrutu potvrđuju da je ovaj plod vrlo efikasan u borbi protiv virusa i bakterija, pa se preporučuje u terapiji gripa i prehlade. Ekstrakt semenki grejpfruta snažno je sredstvo protiv oko 800 vrsta bakterija i oko 100 vrsta gljivica.
Od cveta grejpfrutovog drveta priprema se esencija koja leči nesanicu, ali i tegobe izazvane bolestima želuca i srca, dok ekstrakt lista ima protivupalno delovanje.
Sok je bogat bioflavonoidima koji pospešuju metabolizam i podstiču proces mršavljenja, blagotvorno deluju na funkciju jetre i jačaju arterije.
Sok crvenog grejpfruta sadrži likopen i karotenoide, koji imaju antitumorsko dejstvo i ublažava tegobe koje prate osteoartritis i reumatski artritis, te deluje na ravnotežu hematokrita u krvi.
Grejpfrut čisti creva i stabilizuje crevnu floru, a zahvaljujući posebnom sastojku naringina, koji plodu daje gorkast ukus, ubrzava varenje. Takođe, dobar je izvor pantotenske kiseline (vitamina B5) koja ima ključnu ulogu u proizvodnji ćelijske energije.
Studija nemačkih naučnika ukazuje na to da konzumiranje grejpfruta pomaže u borbi protiv bolesti zubnog mesa. Istraživanja su pokazala da dva ploda dnevno smanjuju rizik od krvarenja desni.