Jesti tri puta dnevno nije uopšte zdravo!
Ako i vi svakog dana u isto vreme jedete doručak, ručak i večeru, pročitajte ovaj tekst i razmislite o tome da promenite tu dnevnu rutinu.
Svi smo prihvatili dnevnu rutinu u kojoj jedemo tri obroka dnevno, a gotovo niko se nije zapitao da li je to zaista zdravo i kako je uopšte do toga došlo.
Nema dokaza da tri obroka dnevno zadovoljavaju potrebe organizma za energijom. Štaviše rutinsko jedenje doručka, ručka ivečere moglo bi da nam nanese štetu, tvrde stručnjaci.
Povremeno preskakanje obroka može da bude korisnije za zdravlje nego strogo držanje rutine tri obroka – ističe istoričarka Ebigejl Kerol, koja je nakon godina istraživanja objavila knjigu “Tri polja: Izmišljanje američkog obroka”.
Ona kaže kako je nutricionistička dogma od tri obroka dnevno posledica kolonizacije Amerike. Nijedno društvo u istoriji, a posebno u praistoriji, nije imalo takav raspored. Evropljani se drže tri obroka tek od srednjeg veka. Nastavili su si nakon što su došli u Ameriku, a sve koji se nisu držali rutine smatrali su divljacima, iako su Indijanci imali prehrambene navike sasvim dobro prilagođene klimi i uslovima života na tom kontinentu.
Paradoksalno, način života doseljenika postao je ideal zdravlja. Tu je veliku ulogu odigrala i prehrambena industrija.
– Na primer, to što doručak smatramo najvažnijim obrokom u danu, dobrim delom je posledica kampanje proizvođača pahuljica – objašnjava Kerol.
Prošlogodišnje istraživanje Univerziteta u Batu dokazalo je da doručak ni na koji način ne povećava potrošnju kalorija tokom dana. Ljudi koju su doručkovali su sagoreli više kalorija, ali su ih više i pojeli tako da je potrošnja ista.
I jedno američko istraživanje dokazalo je da je režim ishrane “divljih” Indijanaca u stvari dobar za organizam.
Gladovanje dva do četiri dana svakih šest meseci podstiče organizam da istopi kilograme, ali i obnovi i ojača imuni sistem, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Kaliforniji.