Jovanović: Troškovi lečenja daleko veći od potrebnog ulaganja u čistiji vazduh (VIDEO)
Nekoliko stotina građana prisustvovalo je na protestu zbog zagađenog vazduha u Čačku koji je organizovao Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS). Jedan od govornika bio je i član Nacionalne ekološke asocijacije Milenko Jovanović koji je rekao da u Srbiji više od 17.000 građana svake godine umre od prekomernog zagađenja vazduha. On je posebno istakao da novca ima čistiji vazduh itekako ima, navodeći da su troškovi lečenja mnogo veći nego ulaganja u ekologiju.
„Proces upravljanja kvalitetom vazduha počinje od republičkog nivoa preko pokrajinskog do lokalnog nivoa. Svi dele sudbinu nečinjenja, odnosno nekada negiranja, minimiziranja. a sada priznanja ili neadekvatnog rešavanja. Izvori aerozagađenja su poznati. To su lokalna ložišta, industrija i saobraćaj. Na to se mora delovati urgentno jer u Srbiji preko 17.000 ljudi po zvaničnim procenama prevemeno umre zbog toga. Deo toga i u Čačku. To može da se smanji drastično isključivo delovanjem institucija. Građani mogu da podsećaju, protestuju, d abudu zabrinuti, da su ljuti, ali ne mogu da donose odluke. Ne mogu građani da budu svesniji od države niti da urade ono što je posao države. Ukoliko ne počne reševanje problema, a godinama se već kasni, neophodno bi bilo da neko podnese ostavku i da snosi odgovornost za nečinjenje. Ako se ovako nastavi svi ćemo biti krivi a jedine posledice imaju građani. To je narušeno zdravlje, to su prevremene smrti, to su bolesna deca, to su troškovi lečenja koji su dokazano daleko veći od ulaganja u smenjenje aerozagađenja. U Srbiji imamo dovoljno novca, ali ne za tu namenu. Ako u Beogradu izdvajamo 5,5 milijardi evra za metro koji će poboljšati za 1 do 2 procenta kvalitet vazduha, a treba nam u celoj Srbiji 3 milijarde evra da bi se vazduh dobveo na dozvoljeni, zakonski nivo, onda je jasno o čemu se radi, i ko odgovora i ko se pita i gde nam je referndum da bar o tome odlučujemo„, kaže Jovanović.
On je mišljenja da su građani postali svesniji koje sa sobom donosi zagađeni vazduh, o čemu svedoče pun ebolnice, ali i brojne studije koje se pojavljuju u poslednje vreme.
„Građani su opravdano uplašeni i zabrinuti u vezi s astanjem vazaduha i što oni koji treba d abudu odgvoorni za viši javni interes i njihovo zdravlje ne rade svoj posao, a mi ih plaćamo da čine ono što ne čine. Bez svesti građana ovoga ne bi bilo. Nažalost nije bilo svesti ni odziva kod onih koji treba da rade svoj posao sem priznanja da imamo problem. Nažalost ne vidimo koja će institucija rešavati problem, kada i d ali će ga uopšte rešiti„, rekao je Jovanović.
Njihova deca su na drugim lokacijama, negde po svetu.A vaša?Sedite kod kuće, samo će se resiti.
Грејање на гас и смањење вожње аутомобила. То у Чачку може… Више пешачења и вожња бицикли..