Kako se rešiti nakupljene tečnosti u organizmu?
Zadržavanje vode u organizmu je češći problem nego što mislite. Ako vam se nekad desilo da ste se ugojili jedan do dva kilograma “preko noći” verovatno ste konzumirali začinjenu hranu koja je za sebe vezala vodu. Nakupljena voda je učinila da izgledate otečeno, naduto i… deblje nego što zaista jeste. Glavne znake da zadržavate tečnost ćete primetiti oko središnjeg dela tela – u predelu stomaka. Međutim, možda ćete videti i da su vam stopala, gležnjevi i prsti nakon kratkog perioda preteranog uživanja u začinjenoj hrani ili alkoholu otečeni.
Dobra vest je da se nakupljene tečnosti možete rešiti brže nego što ste mislili – znamo neke trikove koje ćemo podeliti sa vama. U nastavku ćemo detaljno raščlaniti ovu temu, zato ostanite uz nas – sledi mnogo zanimljivosti!
Šta uzrokuje nakupljanje vode u organizmu?
Normalno je da vaša težina varira i do 3 kilograma dnevno zbog težine vode, a evo šta uzrokuje ovu pojavu:
- Previše soli. Najčešći uzrok nadimanja je neravnoteža u odnosu so i voda (tj. previše natrijuma i premalo vode). Ova neravnoteža uzrokuje zadržavanje dodatne tečnosti u vašim tkivima ili između krvnih sudova.
- Fizička neaktivnost. Produženi periodi sedenja mogu uzrokovati da se voda „skupi“ u vašim donjim ekstremitetima. Možda ćete primetiti da su vam stopala i gležnjevi otečeni na kraju dugog dana sedenja ili stajanja u jednom položaju.
- Hormonski disbalans. Promene u hormonima, zbog menstruacije i trudnoće, mogu da dovedu do toga da tkiva zadržavaju višak vode. Srećom, ovaj problem se obično rešava sam.
- Previše ugljenih hidrata. Ugljeni hidrati se skladište u mišićima i jetri kao glikogen. Svaki gram glikogena obično skladišti 3-4 grama vode sa sobom. Ovo bi trebalo da objasni brzi „gubitak težine“ kada smanjite ugljene hidrate.
- Lekovi. Neki lekovi, kao što su lekovi za visok krvni pritisak, antidepresivi i lekovi za hemoterapiju, mogu izazvati zadržavanje vode.
- Hronični zdravstveni problemi. Ako primetite konstantno nadimanje ili zadržavanje vode (naročito oko stopala/gležnja), to može biti znak ozbiljnijeg problema, kao što je problem sa srcem, jetrom ili bubrezima. Ako oticanje ne nestane u roku od par dana, dobra je ideja da se konsultujete sa lekarom.
Kako se osloboditi viška tečnosti u organizmu?
Sada kada znamo zbog čega se voda zadržava u organizmu, hajde da vidimo kako je izgubiti:
Pijte više vode
Zvuči kontradiktorno – zadržavate vodu, a treba da je pijete više? Verovali ili ne, jedan od načina na koji ljudsko telo reaguje na dehidraciju je da akumulira vodu koju ima.
Ako pijete preporučenu količinu vode, najmanje 2 litre dnevno i više ako vežbate, vaše telo uči da ne mora da skladišti vodu jer će je dobijati u potrebnim količinama. Redovno pijte dovoljno vode kako biste izbegli povećanje telesne težine.
Vežbajte
Vežbanje pomaže u smanjenju zadržavanja vode na dva načina, kako izveštava portal za odgovore na sva vaša pitanja, Kako-zašto. Vežbanje povećava protok krvi tako da se voda ne nakuplja u donjim ekstremitetima, a takođe uzrokuje da se znojite i tako izbacujete višak vode. Iako je važno da nadoknadite vodu izgubljenu znojenjem tokom vežbanja, znojenje vam takođe može pomoći da se rešite viška vode u ćelijama. Čak i samo hodanje je odličan način da smršate i izbacite vodu iz organizma.
Smanjite unos soli
Ako pojedete jedan slan obrok to je u redu, ali svakodnevna ishrana sa visokim sadržajem natrijuma može uzrokovati mnoštvo zdravstvenih problema, poput visokog krvnog pritiska, pored povećanja telesne težine.
Unosite manje od 2.300 mg natrijuma dnevno za uravnoteženu ishranu. Obratite pažnju na etikete na hrani (posebno na konzervisanu ili prerađenu hranu) i povećajte unos svežeg voća, povrća i proteina da biste zamenili njihove prerađene alternative.
Povećajte unos kalijuma
Kalijum može pomoći u balansiranju odnosa soli i vode u vašem telu i pomoći da se smanji zadržavanje vode. Kalijum se može naći u voću i povrću kao što su lisnato povrće, pasulj, orasi, mlečna hrana i skrobno povrće. Preporučuje se da odrasli ljudi konzumiraju najmanje 2 porcije voća i 3 porcije povrća dnevno.
Smanjite unos ugljenih hidrata
Preporučeni dnevni unos ugljenih hidrata je 45-65% vašeg dnevnog kalorijskog unosa. Kada pogledate svoj tanjir, četvrtina vašeg tanjira treba da bude neka vrsta neprerađenih ugljenih hidrata, kao što su cela zrna ili skrobno povrće.
Ako otkrijete da se nadimate sa ovom količinom, pokušajte malo da smanjite količinu ugljenih hidrata da biste videli kako vaše telo reaguje. Napravite male promene u ishrani, dajte svom telu vremena da reaguje i pronađite ono što vam odgovara.
Lekovi
Ako vam nijedna od gorenavedenih metoda ne pomogne, možete razgovarati sa vašim odabranim lekarom ili farmaceutom o tome da li treba da uzimate diuretik koji će vam pomoći da izgubite višak vode iz organizma.
Koliko vremena treba da izbacite višak vode iz organizma?
Kada počnete da primenjujete savete koje smo naveli primetićete promene, ali budite svesni da one neće doći preko noći – nećete se narednog dana probuditi mršaviji za 3-4 kilograma.
Dužina vremena koje je potrebno da se izgubi nakupljena voda zavisi od toga koliko vode zadržavate, uzroka povećanja telesne težine i akcije preduzete da biste je izgubili. Ako imate jedan obrok sa visokim sadržajem natrijuma, a zatim se vratite normalnim, zdravim prehrambenim navikama, verovatno ćete se vratiti na svoju normalnu težinu za nekoliko dana.
Ako ste duže vreme preterivali i nezdravo se hranili, te stoga zadržavate veću količinu vode u organizmu, proces izbacivanja može potrajati duže.
Pravljenje malih, doslednih promena može dovesti do velikih, dugoročnih rezultata. Počnite da pijete više vode tako što ćete dodati jednu čašu dnevno uobičajenoj količini. Počnite da se krećete redovnije i povećavajte vreme hodanja za 5 minuta svakog dana. Jedite više voća i povrća. Nastavite da pravite korake napred prema vašem cilju, dok ne ispunite dnevne potrebe za vežbanjem i ishranom, i povećanje telesne težine uzrokovano vodom će biti stvar prošlosti.
PR tekst
__________________________________________________