Kamilica: Leči spolja i iznutra
Cvetovi pomažu protiv opekotina, grčeva, nervoze. Kamilicu ne smete da kuvate, niti je nakon prelivanja držati u otvorenom sudu.
Kamilica (Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita) ili narodski kamomila, carev cvet, popadija, titrica, jedan je od najstarijih lekova u narodnoj medicini. Cveta od maja do septembra. Cvetovi su lekoviti. Osnovni aktivni sastojak kamilice je etersko ulje azulen, plavo ulje koje je vrlo osetljivo i lako isparava. Otuda preparati sa kamilicom i azulenom imaju plavu boju u sebi.
Gaji se plantažno za komercijalnu upotrebu i kao sirovina za industriju kozmetike, ishrane i farmacije. Kamilica ima snažno umirujuće dejstvo. Poznato je da smiruje tegobe pri varenju, olakšava grčeve i opušta nerve.
Pri spoljašnjoj upotrebi, lekovito deluje na kožu i sluzokožu usta i očiju, smiruje osipe, rane i upale. Na opekotine blažeg oblika može se staviti zavoj potopljen u čaj napravljen od ove biljke. Ohlađeni čaj od kamilice može da posluži kao tečnost za ispiranje očiju i tako smiri crvenilo ili iritaciju nastalu usled konjunktivitisa i drugih vidova upale oka. Za ovu svrhu uvek koristite sveže pripremljen čaj koji ćete u toku dana čuvati u sterilnoj ambalaži.
Ukoliko se čaj svakodnevno koristi za ispiranje usta i grla, može da pomogne u izlečenju rana u ustima i spreči pojavu bolesti desni.
Protiv prehlade blagotvorno deluje inhalirana para dobijena korišćenjem ekstrakta kamilice. Protiv opekotina od sunca, hladnoj kupki može da se doda ulje od kamilice ili da se ovo ulje pomeša sa bademovim uljem i utrlja na mesto sa opekotinama. Ulje se upotrebljava razblaženo i ne koristi se za unutrašnju upotrebu.
Opekotine od sunca i osipe na koži (kao što je ekcem) mogu da smire i kreme od kamilice.
Kamilica je jedna od najznačajnijih lekovitih biljaka za negu kože i kose. Svako ko nekoliko puta dnevno ispira lice ili telo čajem od kamilice, već drugog dana će primetiti koliko blagotvorno deluje na kožu, kako je koža svetlija, mekša, nežnija. Ispiranje kose kamilicom dovodi do toga da ona postane meka i svetlucava, a uz to dolazi i do posvetljivanja kose kod osoba koje imaju smeđu ili svetliju.
Kamilica izaziva opuštanje i smanjivanje stresa. Opuštajuće deluje i na glatke mišiće digestivnog trakta, olakšavajući smetnje pri varenju, pomaže kod bolesti creva, poremećaja kod divertikuloze i drugih tegoba. Dejstvo kamilice na opuštanje mišića može da olakša menstrualne grčeve.
Kamilicu ne smete da kuvate, niti je nakon prelivanja provrelom vodom držati u otvorenom sudu. Takođe, ne treba da stoji dugo neproceđena, niti sme da stoji duže od sat vremena u šolji sa čajem. Podgrevanje čaja od kamilice nije nikako preporučljivo.
Čaj se sprema tako što supenu kašiku kamilice sipate u šolju i prelijte tek proključalom vodom, poklopite i nakon pet minuta stajanja procedite čaj i pijte. Da bi čaj imao lekovito dejstvo, mora da bude jači i da se pije tri puta dnevno duže vremena, posebno kod psihosomatskih bolesti, grčeva izazvanih stresom, nesanice i nervoznog stomaka.
Verovanje da se kamilica može piti u neograničenim količinima, posebno kod bolesti ili čišćenja organizma stručnjaci, ipak, osporavaju. Bez obzira na to što je ovo blag čaj, umerenost je najvažnija. Takođe, treba znati da su neki ljudi alergični na kamilicu, tako da se njima ne preporučuje. Ukoliko vam se pojavi osip, gorušica, crvenilo, peckanje, prestanite sa upotrebom kamilice.
Ulje
Od kamilice možete napraviti i ulje na vrlo jednostavan način. U teglu ili široku flašu sipati sveže cvetove kamilice skoro do vrha, naliti maslinovo devičansko ulje i zatvorenu posudu držati na suncu 2 do 3 nedelje, pa procediti u čistu posudu.
Kupka
U hladnu kupku dodajte 4-5 kapi ulja kamilice, ili nekoliko šolja čaja od kamilice. Ostanite u njoj barem pola sata. Ova kupka osim što opušta, može da pruži olakšanje kod opekotina od sunca, kao i svraba i suve kože. Za kupke može da posluži i samo nekoliko šaka cvetova koje se ubacuju direktno u toplu vodu.
Čaj za sve
Priprema se tako što se dve kafene kašičice osušenih cvetova preliju šoljom vrele (ne ključale) vode. Ostaviti da odstoji pet minuta, a zatim procediti. Pijte do tri šolje dnevno ili jednu šolju pred spavanje za opuštanje i miran san. Ukoliko čaj želite naneti na kožu ili oči, neka bude dobro ohlađen, sipajte ga u sterilnu posudu i neka bude pokriven do trenutka korišćenja.
Čaj se može koristiti i za ispiranje usne duplje i ždrela u slučaju upale. U lečenju kožnih oboljenja pospešuje zarastanje rana, umiruje upalu i iritaciju.
Često se primenjuje za ginekološka ispiranja. Koristan je za inhalaciju disajnih organa protiv prehlade, alergijskog rinitisa i slično.
Ublažava bolove
Kamilica i mleko preporučuju se kao lek protiv bolnih menstruacija i to u vidu obloga koje se pripremaju tako što se jedna velika kašika cvetova kamilice prelije sa 2 dl vrelog mleka. Nakon nekoliko minuta procediti, dok je još toplo, nakvasiti gazu ili drugu odgovarajuću tkaninu pa držati oblog preko stomaka.
Tinktura protiv šuljeva
Tinktura kamilice je rastvor cvetnih glavica u alkoholu, a pravi se na sledeći način: 10 grama suvog cveta kamilice stavi se u tamnu bocu i prelije sa 100 grama 70-procentnog alkohola i ostavi da odstoji 4 nedelje uz povremeno mućkanje. Zatim se procedi kroz krpu u drugu tamnu bocu. Ovakva tinktura upotrebljava se pri manjim povredama kože i koristi se pri lečenju šuljeva.
Lepe ruke, zdrava usta
Topla voda s tinkturom kamilice je sredstvo za negu ruku koje ublažava pukotine na rukama i oko noktiju. Veoma je efikasna i za sprečavanje procesa upale u ustima, ždrelu i na usnama. Koristi se na taj način što se malo tinkture stavi u toplu vodu i rastvorom ispira usna šupljina.