Колико смо заиста изложени пестицидима
Национална агенција за безбедност хране, животне средине и здравља на раду (АНСЕС) и Jавно здравство Француске покренули су истраживање о изложености становништва виноградарских подручја пестицидима, пише „Еурактив”.
Ово питање изазива све већу забринутост у тој земљи, али и широм Европске уније. Према најавама, резултати студије биће објављени почетком 2022.
Француска студија је прво такво веће истраживање где ће бити испитана изложеност пестицидима и њихов учинак на здравље руралног становништва, саопштиле су агенције.
Како се истиче у саопштењу, у тој земљи знатан део руралног становништва живи у винским регијама, а постоји мало података о њиховој стварној изложености пестицидима и њиховим ефектима на здравље локалног становништва.
Контролом узорака урина и праменова косе испитаника истраживачи ће мерити изложеност хемикалијама. Такође ће се спроводити контрола загађења воде и хране у виноградарским крајевима
Како је најављено, ово испитивање биће спроведено у две фазе, а план је да у њему учествује више од три хиљаде добровољаца који живе у виноградарским подручјима, али и на подручјима удаљеним од њих. То ће, како се сматра, омогућити идентификовање извора који највише доприносе изложености овим хемикалијама и предузимање превентивних мера.
Једна анализа већ је почела прошлог месеца и трајаће до фебруара 2022, то јест у периоду када се спроводе третмани хемикалијама. Друга ће бити спроведена на пролеће и током лета, када се винова лоза чешће третира. Контролом узорака урина и праменова косе испитаника истраживачи ће мерити изложеност пестицидима. Такође ће се спроводити контрола загађења хемикалијама у води и храни.
Медији наводе како би резултати испитивања требало да расветле повезаност послова који се спроводе у производњи грожђа и изложености активним материјама. Представници невладиних организација у Француској указали су да постоје различите студије које су и до сада показале јасну везу изложености пестицидима и разних болести.
Како пише „Агроклуб”, организација „Глифосат кампејнс” објавила је у јуну да се верује како пестициди у храни и животној средини у Француској утичу на готово сто одсто становништва. Иначе, у Француској је у јулу ове године наложено да се измене правила за коришћење ових средстава у пољопривреди како би се боље заштитило становништво.
Око двадесетак еколошких и здравствених организација у ЕУ недавно је позвало надлежне да размисле о модернизацији европских података јер, како наглашавају, нико нема прецизне податке о томе колико су људи заправо изложени хемикалијама које се користе у пољопривреди. Позвали су ЕК на транспарентност прикупљања и објављивања тих података.
Politika
Ne treba ništa da mere, dosta je da odu na Onkologiju i biće im sve jasno. Zatrovali smo hranu pesticidima, zatrovali smo vazduh sa automobilima i loženjem, zatrovali smo reke ispuštajući otrove u njih jos samo da dođe Rio Tinto da zatruje zemlju i da zaokružimo proces.
mene daleko više brine prava epidemija kancera dojke u zadnjih nekoliko godina, nije normalno za koliko slučajeva sam čuo, čak i kod relativno mladih žena.