Maskenbalom obeležen Svetski dan autizma
U Školi za osnovno i srednje obrazovanje 1. novembar velikim maskenbalom obeležen je 2. april, Svetski dan osoba sa autizmom.
U organizaciji maskenbala bili su uključeni učenici ali i svi zaposleni u školi, dok su gosti bili učenici iz Osnovne škole Filip Filipović sa učiteljicom Divnom Todorović. Kako nam je rekla defektolog Sonja Jovanović, namera je bila da se skrene pažnja na osobe sa autizmom kojih je sve više u društvu i kako je potrebno da izajednom jedni drugima u susret.
– U maskenbalu učestvuju svi učenici škole i svi zaposleni, a biće dodeljeno pet nagrada. Nažalost autizam poprima razmere epidemije, sve je više dece sa ovim problemom. U školi trenutno ima 15. dece i tendencija je rasta. Što nam se roditelji sa ovakvom decom ranije jave i ranije započne tretman i podrška, veće su šanse da to dete ima kvalitetniji život, da što pre uđe u socijalnu sferu i da izadje iz svog autizma. Kako vreme odmiče možemo poraditi na kvalitetu života ali ne možemo uraditi mnogo kao kad dete dođe sa tri godine u predškolsku grupu, upozorava defektolog Sonja Jovanović.
Učenici škole ni ovoga puta nisu krili zadovoljstvo i srežu što su imali priliku da pokažu svoju kreativnost, da se druže ali i to što su ih posetili drugari iz OŠ Filip Filipović.
-Pvi put učestvujem u maskenbalu i odlučila sam se za kostim princeze. Lepo se družimo i srežna sam što smo svi danas veseli, rekla nam je kratko Danijela Minić, učenica II godine Škole za osnovno i srednje obrazovanje 1. novembar.
-Lepo nam je danas ovde, igramo se i družimo uz muziku. Pomogla mi je majka u spremanuju maske kojom se pretvorila u mačku. Volela bih da češće imamo ovakva druženja, kaže Jovana Cogoljević koja ima 16 godina.
Autizam je složeni razvojni poremećaj koji se obično javlja tokom prve 3 godine života. Mnogi stručnjaci veruju da ovaj problem nije izazvan jednim uzrokom. Postoje ozbiljni pokazatelji da autizam nastaje kao posledica različitih faktora koji utiču na razvoj mozga, njegovu strukturu i funkcionisanje. Ispoljava se kroz probleme u čulnom opažanju, govoru, mišljenju i razumevanju socijalnih situacija. Zbog toga se ponašanje i odnos sa spoljašnjim svetom razvija drugačije.
Uprkos početnim verovanjima u suprotno, autizam nije retka pojava. Poznato je da, ukoliko se podrazumeva ceo spektar autističnih poremećaja, poremećaj može uticati na skoro 6 od 1000 osoba.
Autizam može da se desi svakoj porodici, bez obzira na rasnu, nacionalnu i etničku pripadnost, socijalni i ekonomski status, i četvorostruko je učestaliji kod dečaka nego kod devojčica.