Neobaveštenost ili svesno bekstvo od činjenica
Zloupotreba narkotika i štetnost koju oni imaju po psihofizičko zdravlje poslednjih godina je sveprisutna tema u društvu, međutim uprkos tome, sudeći na osnovu istraživanja koja se svojevremeno sprovedena u nekim čačanskim srednjim školama, prilično veliki broj anketiranih učenika je odgovorio da nisu obavešteni o štetnosti i uticaju koje droge imaju na ljudski organizam. Kada se u obzir uzme činjenica da današnji srednjoškolci žive u vremenu interneta i da su im gotovo sve informacije mnogo dostupnije nego njihovim vršnjacima pre samo dve decenije, stiče se utisak da ova „neobaveštenost“ predstavlja i svojevrstan beg od realnosti i činjenica ili čak izgovor. Na drugoj strani, kada je reč o razlozima zbog kojih mladi sve češće konzumiraju narkotike, česta objašnjenja se svode na to da su drogu probali po nagovoru drugih, dok je jedan deo njih kao razlog navodio težnju da se razlikuju od okoline i budu u trendu.
– Kada su odgovarali na pitanja, u okviru ankete koju smo svojevremeno sproveli u čačanskoj Gimnaziji, koja su se odnosila na njihova iskustva i razloge zbog čega su probali neke od psihoaktivnih supstanci, čak 25 odsto njih je odgovorilo da nisu bili obavešteni o štetnosti koju konzumiranje psihoaktivnih supstanci nosi. Neki od anketiranih učenika su tom prilikom isticali da smatraju da su sposobni da sebe kontrolišu i da im tako ne preti opasnost od bolesti zavisnosti. Prema našim saznanjima, do kojih smo došli radeći ovo istraživanje, prve kontakte sa drogom čačanski srednjoškolci imaju u periodu oko šesnaeste godine, mada je sve više onih koji su marihuanu probali još u osnovnoj školi – objašnjava profesorka čačanske Gimnazije Dušica Rečević.
Poslednjih godina sa porastom broja mladih koji konzumiraju narkotike u srpskim školama su preventivna predavanja postala nezaobilazni deo nastavnih programa, kao što je to slučaj u čačanskoj Gimnaziji. Kada je reč o ovakvoj vrsti preventivne edukacije profesorka Dušica Rečević zastupa stav da edukativna predavanja o zloupotrebi narkotika i bolestima zavisnosti treba bazirati na načinu koji će na učenike ostaviti jak emocijalni utisak.
– Realizujući ovakvu vrstu predavanja stekla sam utisak da neke stvari deca prvi put čuju, zbog čega se uvek trudim da im plasiram neke informacije do kojih nisu mogli da dođu ne bi li uvideli koliku opasnost predstavljaju droge i njihova zloupotreba. Svojevremeno je organizovano predavanje na ovu temu u kome je učestvovala i pevačica Viktorija, koja je deci prezentovala svoja iskustva vezana za zloupotrebu droge i bolesti zavisnosti iz svoje porodice, koje je imalo izuzetan uticaj na decu. Moj stav je da se o ovoj temi mora što više i što češće razgovarati sa decom, bilo da je reč o porodici ili o školi, ali najbolji efekat, bar se tako do sada pokazalo je deci omogućiti da od nekog lečenog narkomana čuju šta je to droga i kakvu opasnost predstavlja. Na predavanjima deci često pominjem knjigu „Đavo u prahu“ čija je autorka, po profesiji psihijatar, imala neposredni kontakt sa narkomanima. Ovu knjigu koristimo kao bazu interaktivnih predavanja u kojima deca tumače uloge likova iz knjige, kako bi svoijim vršnjacima što plastičnije objasnili pogubnost konzumiranja narkotika – kaže profesorka Rečević.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
________________________________________________________