Obeležen Svetski dan čistih ruku
Svetski dan čistih ruku, 15. oktobar, obeležava se širom sveta sa ciljem da se propagira kultura pranja ruku sapunom i ukaže na to kako se redovnom higijenom ruku mogu preduprediti brojne zarazne bolesti.
U obeležavanje ovog datuma uključile su se i zdravstvene ustanove u Čačku, a Zavod za javno zdravlje i učenice Medicinske škole su za mališane vrtića „Neven” organizovali predavanje na tu temu.
Prljave, klicama zagađene ruke imaju ključni značaj u prenošenju uzročnika crevnih, respiratornih i kožnih zaraznih bolesti, infekcija oka, kao i bolničkih infekcija, upozoravaju stručnjaci. Svake godine oko tri i po miliona dece, stare do godinu dana, i skoro dva miliona odraslih umre od bolesti koje su posledica prljavih ruku, a sapun i vodu sebi mogu da priušte svi.
– Svetska zdravstvena organizacija, UNICEF i druge zdravstvene ustanove su prepoznale značaj obeležavanja ovog datuma u kalendaru zdravlja. Čicte ruke, odnosno pranje ruku toplom vodom i sapunom, predstavlja najjeftiniju, najbezbedniju, najdostupniju preventivnu meru koja u velikom procentu može da smanji pojavu oboljenja koja se odnose na respiratorna oboljenja, kaže Danijela Parezanović iz Zavoda za javno zdravlje.
Uzročnici bolesti prljavih ruku su virusi, bakterije i paraziti. Posebno osetljive kategorije su deca koja nemaju razvijene higijenske navike i stari. Lekari savetuju da ruke treba prati ne samo pre jela i kada su vidno zaprljane, već i nakon kontakta s bolesnom osobom, ali i prilikom svakodnevnih aktivnosti u domaćinstvu.
– S tim u vezi, deci u predškolskim ustanovama je jako važno pričati o svakodnvom pranju ruku, obavezno pre jela, posle upotrebe toaleta, posle igranja, i o tome treba pričati u nihovom uzrastu zato što se tada stiču zdrave navike koje će kasnije primenjivati, navodi Danijela Parezanović.
Inicijativa o obeležavanju Svetskog dana čistih ruku pokrenuta je pre sedam godina u Stokholmu, tokom svetske nedelje vode. Međunarodni dan čistih ruku obeležen je prvi put 15. oktobra 2008.
Higijenska dezifekcija ruku
– Ruke treba prati u toploj tekućoj vodi,jer topla voda bolje uništava uzročnike bolesti nego hladna
– Sapun treba koristiti najmanje 10-15 sekundi
– Treba dobro oprati područje između prstiju , ispod noktiju, oko noktiju jer se tu mikroorganizmi rado zadržavaju u velikom broju
– Nakon ispiranja ruke treba osušiti čistim peškirom ili papirnim ubrusom
Pri odabiru sapuna važno je da se dobro peni jer mehurići stvaraju negativan pritisak koji izbacuje nakupljenu nečistoću i mikroorganizme s kože. Ako koristimo čvrst sapun posle upotrebe treba ga isprati i staviti uvek u suvu kutiju za sapun ,jer voda koja se sliva sa sapuna idealna je podloga za razvoj bakterija. Danas se više koristi tečni sapun jer se pumpicom uzme određena doza i ne može da se kontaminira ostala količina tečnog sapuna .
Procenjeno je da pranje ruku sapunom smanjuje rizik (42% do 47%) od nastanka bolesti koje su posledica neadekvatne lične higijene.