Od sledeće godine potpuna zabrana pušenja
U Srbiji će naredne godine biti uvedena potpuna zabrana pušenja na javnim mestima, uključujući sve ugostiteljske objekte.
To znači da će svaki deo kafića i restorana ubuduće biti nepušački, izuzev letnjih bašti u kojima će biti dozvoljeno pušenje. Pušači više neće moći da koriste ni posebne prostorije sa ventilacijom koje sada postoje u mnogim kafićima u tržnim centrima.
Trenutnim Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu napravljen je ustupak ugostiteljskim objektima, pa je tako pušenje dozvoljeno u lokalima površine veće od 80 kvadrata, u kojima vlasnici mogu da odrede najmanje 50 odsto prostora gde je pušenje dozvoljeno.
Predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja, dr Srmene Krstev, kaže da to više neće biti dozvoljeno nakon izmena pomenutog zakona, koje bi trebalo da stupe na snagu tokom 2016. godine.
„Predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima, uključujući i hodnike, liftove, čekaonice. Ovakav zakon svrstaće Srbiju u grupu evropskih zemalja koje su donele iste zakone iz ove oblasti. U njima je pušenje u potpunosti zabranjeno u zatvorenim javnim mestima, javnom transportu, na radnim mestima… Međutim, mi smo i sada napravili male ustupke. Tako će u psihijatrijskim ustanovama, socijalnim objektima i zatvorima biti dozvoljeno pušenje u posebnim prostorijama, s tim što će u njima moći da puše samo pacijenti i zatvorenici, ali ne i zaposleni“, objašnjava Krstev za „Blic“.
Biće uvedena i nova, oštrija pravila koja se tiču pakovanja i izgleda paklica cigareta, na kojima će morati da se nađu i upozoravajuće slike štetnog dejstva na ljudski organizam. Biće zabranjena proizvodnja slim cigareta i cigareta sa ukusom mentola, a biće uvedena i stroža kontrola elektronskih cigareta.
Na pakovanjima cigareta nalaziće se obavezna upozorenja o štetnosti duvana sa slikom i tekstom koji pokrivaju 65 odsto prednje i zadnje strane paklice. Na bočnim stranama pisaće zdravstvena upozorenja poput „pušenje ubija – prestani sada“ i „duvanski dim sadrži više od 70 supstanci koje uzrokuju rak“.
Kaznena politika se neće menjati. Ostaje da pojedinac koji puši na javnom mestu plaća 5.000 dinara, rukovodilac od 30.000 do 50.000 dinara, a firma između pola miliona i milion dinara.
Blic
Bravo
I dalje će zaposleni pušiti po hodnicima, toaletima,i to niko neće moći da spreči!
Neka puse gde i kako hoce, ali nece moci vise u prostorijama gde boravimo mi koji ne zelimo da udisemo otrove zahvaljujuci njima. Bravo za tu odluku!
Jos samo kada bi neko sprovodio zakon, bilo bi to lepo.
A da se donese zabrana pusenja i na ulici, ponekad ne moze da hoda uicom od onih ogrezlih sto ne puse samo kad spavaju
E kada bi se svaki zakon u ovoj zemlji primenjivao kao ovaj o zabrani pusenja gde bi nam bio kraj.Najmanje steti ovij drzavi sto pojedinci puse, kako zivimo pocece i da se drogiraju a da to je dozvoljeno
Opet će u vrtiću „Nadežda Petrović“ da puše u garaži zajedno sa rukovodiocima
E DA NAM JE TO JEDINI PROBLEM U ZEMLJI,JA BIH RAZUMELA.DROGA CVETA NA SVE STRANE I NIKOM NISTA,KRIMINAL TAKODJE,A ONI SE UHVATILI ZA CIGARETE KO PIJAN PLOTA.U OVOJ J……ZEMLJI SU VAM UZELI PRAVO NA SVE.NE MOZETE DA RADITE,JER NEMATE POSAO ILI STE DOBILI SUT KARTU,DA PUTUJETE NEMATE OD CEGA,LETOVANJE VECINA NIJE VIDELA STO GODINA,PA SAD NEMA NI DA PUSITE.E PUSICU SVE VAMA U INAT I TO NA JAVNOM MESTU
Opet će u Zračku da puše na terasama ispred soba gde ih gledaju deca.
Ma pusite (ga) … :))))
Sve je to divno i lepo, ali ni ovaj stari zakon koji je prilično dobar niko ne sprovodi. Ja verujem da bi u Čačku samo od kazni u starom zakonu mogao da se popuni budžet sa par miliona dinara dnevno. Ako se ne varam 5.000 za fizičko lice, 20.000 za odgovorno lice u pravnom licu i 50.000 za pravno lice. Znači sa jednim prekršajem 75.000 dinara kazne. Ja mislim da za nekoliko sati šetnje po bolnici i ostalim zdravstvenim ustanovama vrtićima, školama i drugim državnim ustanovama, o ugostiteljskim objektima da i ne govorimo može jedan inspektor u Čačku da vidi bar 50 prekršaja.
Da ponovim: „DŽABA NAMA ZAKONI AKO IH NIKO NE SPROVODI“
Па што не забране производњу духана ко дрогу и решен проблем. Сви би профитирали наравно држава највише. Неби морали да отимају пензосима.