Opasni alergen počeo da cveta, ambroziju u Čačku niko ne uklanja (VIDEO)
Prema trendu koji u aplikacijama za praćenje polena pokazuje da će u narednom periodu doći do povećanja koncentracije polena amborzije, njeno cvetanje se najviše oseti, pre svega u Kuli, Sokobanji, Kraljevu, Čačku, Bečeju, Obrenovcu, Loznici i na mernom mestu Zeleno brdo u Beogradu, ali, posledica njenog alergenog dejstva nisu pošteđeni ni stanovnici Vršca, Novog Pazara, Valjeva, Niša, Zrenjanina, Kikinde, Sombora, Novog Beograda i Zlatibora.
Kako objašnjavaju stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine, prema trenutnim merenjima u vazduhu su prisutni, pre svega, poleni korovskih biljaka. Pojedinih dana u crvenoj zoni je bio, pre svega, polen koprive.
-To su mala polenova zrna, ima ih dosta, ali polen korpive nema veliku alergenost. Ono što je upozorenje na svim mernim mestima je da se vidi da je amborzija krenula da cveta. Ona je u zelenoj zoni, a to znači da ona nije u prekograničnim vrednostima, ali za naredni period, iz dana u dan, očekuje se, naročito kada padnu visoko ekstremne temperature, da se poveća njena koncentracija. Njeni maksimumi su ipak od 15. avgusta do 15. septembra, obično je to kraj avgusta i početak septembra kada se beleže najveće dnevne vrednosti i to u gradovima u Vojvodini – kaže Mirjana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine, rukovodilac grupe za monitoring i stanje alergenskog polena.
Kako je objasnilaVojvodina je kritično područje zbog toga što „posle žetve pšenice, ukoliko se hektari i hektari žitišta ne obrade dobro agrotehnički postaju najgušće zasejan usev invanzivnog korova – ambrozije“.
Kada je u pitanju Čačak, ne postoje planovi za uništavanje ambrozije, a ona se poslednjih godina intezivno širi, čak i na mestima gde izlazi veliki broj Čačana – pored same gradske plaže ili na bedemu.
„Očekivano je da dođe do ekspanzije ambrozije jer njene biološke i ekološke karakteristike same vrste dovode do toga jer spada u eksremno invazivnu vrstu, lako se širi i ne zahteva neke specifične uslove staništa, može svuda da raste. Sa druge strane, ako nema nekog planskog višegodišnjeg uklanjanja onda je to i očekivati. Mi smo kao nevladina organizacija i ekološko društvo pre deset godina ukazivali na taj problem, ne samo ambrozije već uopšte invazivnih vrsta na teritoriji grada. U obavezi su da ambroziju uklanjaju svi oni vlasnici površina bez obzira da li su javne ili privatne po uredbi iz 2006.godine. U programu Zaštitie životne sredine Grada Čačka postoji cilj redovno i uklanjanje korovskih vrsta i definisane aktivnosti, a nosioci su Grad, Gradsko zelenilo, Srbijavode, Železnice Srbije“, objašnjava Danka Ranđić iz Geografsjkog ekološkog društva i ujedno apeluje i podseća da je sada poslednji trenutak da se ambozija uništi pre nego što uđe u intenzivnu fazu cvetanja.
„Kada uđe u cvetanje mehaničko uzbunjivanje, odnosno, bilo koja agrotehnička mera, recimo, košenje ili zaoravanje, samo još više pospešuje raspršivanje ovog polena u vazduhu, a znamo da polen leti i preko 100 kilometara od mesta izvora. Najlakši način je mehaničko i fizičko uklanjanje čupanjem iz korena ili košenje ali pre cvetanja, s obzirom da je to jednogodišnja biljka“, podseća Danka Ranđić.
Najveće vrednosti polena ambrozije u vazduhu su u prepodnevnim satima i tada je najbolje izbegavati odlazak u prirodu, a po povratku se preporučuje pranje kose i promena odeće.
Tokom perioda kada su vrednosti polena ovog korova povećane ne treba sušiti veš u spoljašnim uslovima, dobro je boraviti u klimatizovanim prostorijama, i u automobilima takođe, jer svi ti filteri koliko-toliko zaustavljaju te čestice.
„Naravno, u dogovoru sa lekarima, alergolozima, ukoliko znamo da smo alergični na amboroziju, ovo je period kada moramo krenuti sa terapijama da bi se pripremili za kritične vrednosti. Kako na sajtu Agencije, tako i na android aplikaciji „Polen Srbija“, a takvo je izveštavanje u čitavoj Evropi, vrednosti se očitavaju manuelnom metodom i vidljivi su rezultati za prethodnu nedelju. Građani se dosta bune zbog toga, ali svuda je takva metodologija priznata. Na osnovu iskustava meteoroloških i naših, i na osnovu biologije biljaka, u poslednjoj koloni dajemo trend za tekuću nedelju, i kažemo da li će njene vrednosti biti u opadajućim, nepromenjenim ili će te vrednosti rasti“, objasnila je Mirjana Mitrović.
Rekordi
Pre tri godine su u prestonici zabeležene rekordne koncentracije polena ambrozije, te su čak i sugrađani koji nisu do tada imali probleme osećali određene tegobe.
Najbolja zaštita
– ne izlaziti tokom prepodneva kad su najveće koncentracije polena
– držati zatvorene prozore od stana ili automobila
– tuširati se i prati kosu svako veče, ali i često prati ruke
– ne sušiti veš na terasi, redovno usisavati stan i prati podove
– sportskim aktivnostima se, ako je moguće, baviti posle kiše
– otići na odmor na more ili u planinu kad je pik talasa ambrozije
Borba sa alergijom
– najbolji način je imunoterapija koja se sprovodi tokom cele godine tako što se pacijentima daju male doze alergena
– lekovi antihistaminici, kao i razne kapi za nos i oči, u težim slučajevima i kortikosteroidi u vidu sprejeva
– poštovanje “pravila ponašanja” u kući, na poslu i tokom boravka na otvorenom