Otvorena laboratorija još uvek ne radi (VIDEO)
U jeku koronavirusa, krajem 2020.godine, Rotari klub obezbedio je donaciju od 150.000 evra kako bi Čačak i Moravički okrug dobili najsavremeniju PCR laboratoriju. Oprema je stigla odavno, ali grad kasni sa svojom obavezom da obezbedi prostor, pa laboratorija još uvek nije počela sa radom. Podsetimo, čelnici grada otvorili su laboratoriju u septembru prošle godine
“U toku su baš finalni radovi i očekujemo da u narednih nekoliko dana, ti finalni građevinski radovi budu završeni, da tehnička komisija da odobrenje na te građevinske radove. Oprema je već ranije najavljena tako da nas bukvalno dani dele od početka rada. Graditi laboratoriju i kuću ili zgradu nije isto, postoji dugi niz dodatnih zahteva koji treba da se ispuni, pre svega materijala sa kojim treba da radite. Ne možete raditi sa najobičnijim materijalima”, navodi dr Aksentije Tošić, direktor Zavoda za javno zdravlje u Čačku.
Kako smo saznali, nadzor radova izgleda nije bio stručan pa se moralo pristupiti zameni kablova novim specijalnim vrstama, izolacije, protivpožarne mere…
On navodi da je PCR poslednja reč tehnologije u svetu i očekuje se da sve mikrobiološke analize u skorijoj budućnosti pređu na ovaj nivo rada. Nova oprema u laboratoriji, osim dijagnostifikovanja korona virusa, biće od velikog značaja i za otkrivanje bakterija koje su jedan od uzročnika steriliteta i kod žena i kod muškaraca, kao i onih bakterija koje uzrokuju lajmsku bolest, ali i mnogih drugih.
Obuka kadrova za rad u laboratoriji se privode kraju i u njoj će raditi pet mikrobiologa.
Iako je bilo najava da će se nakon koronavirusa promeniti status Zavoda za javno zdravlje, da će se izdvajati više novca za njihovo funkcionisanje, oni su i dalje na tržištu gde se obezbeđuje novac za plate zaposlenih koje su danas daleko manje nego u drugim zdravstvenim ustanovama, a iz Ministarstva zdravlja se i dalje čuju glasovi da će se oni polako gasiti. Tošić je izrazio očekivanje da se neće ići u tom pravcu.
“Zavodi za javno zdravlje u centrima regiona su jako korisni zdravstvenom sistemu i stanovništvu, ne samo bolnice i domovi zdravlja. Vidite kakve sve analize i poslove radimo i koliko je to važno i vredno za sve građane”, kaže dr Tošić.
Po predlogu optimizacije zdravstva, u svakom region postojaće po jedan zavod, a predviđeno je da Čačak bude u sastavu Instituta z ajavno zdravlje Šumadija i Centralna Srbija sa sedištem u Kragujevcu, a njega bi pored Čačka još činili Kraljevo, Kruševac, Kragujevac, Novi Pazar i Ćuprija.
Prema istom Masterplanu, planiranje se u zdravstvu više neće raditi prema kapacitetu ustanove, već prema broju stanovnika, njihovim potrebama i mogućnosti ustanove da pruži uslugu. Promene će se realizovati u fazama – u prvoj fazi u prve tri godine, u drugoj fazi od četvrte godine i u naredne tri godine, i potom dugoročno, najkasnije do 15 godina.
Nacrtom je predviđeno da zdravstveni sistem u budućnosti bude podeljen na šest regiona – Vojvodina, Beogradski region, Zapadna Srbija, Šumadija i centralna Srbija, Istočna Srbija i Južna Srbija. Središte svakog regiona je po jedna centralna bolnica, za koju se planira da poseduje najbolju opremu i kadar i koja će raditi najsloženije procedure. Svaki region imaće regionalne apoteke, hitnu pomoć i druge ustanove.
Za sta ce nam korona laboratorija i PCR testovi? Napravite nesto za pedijatriju.
Laboratorija moze da koristi za neke nove i savremene bolesti da se mladi obucavaju, edukuju i koriste svoje steceno znanje na fakultetima. To ce doprinete da se bolesti sto pre otkriju i lece savremenim metodama uz koriscenje hidrogenizovane vode obogacene vodonikom.
Nema od tog posla nista.
Nikada se ne zna danas je sve moguce a mozda ce mo u buducnosti piti ovu hidrogenizovanu vodu.