Rasporedite obroke da biste izbegli gorušicu
Teško da postoji osoba koja nikad nije osetila kiselinu u želucu, odnosno gorušicu. Gorušica se javlja kada donji ezofagealni sfinkter, mišić koji zatvara želudac sa gornje strane, nije dovoljno zatvoren.
Tada se kiselina iz želuca vraća u jednjak, što daje osećaj pečenja. Kada jedemo, ovaj mišić je otvoren da propusti hranu u želudac. Gorušica se obično javlja oko sat vremena posle jela.
Prevencija je najbolji način da se izborite s gorušicom, ali to mnogi ne znaju. Osobe koje pate od gorušice redovno koriste medikamente radi kontrolisanja gorušice, ali tegobe se mogu smanjiti i na drugi način.
Kada jedete, nemojte se opterećivati raznim problemima. Opustite se. Vreme za stolom je vreme u kojem ne treba da se brinete zbog posla ili već nečega drugog, jer je dokazano da stres pojačava lučenje želudačne kiseline. Pustite neku laganu muziku i uživajte u hrani.
Kada više jedete, želudac luči veće količine kiseline. Umesto tri obilna obroka, rasporedite tu količinu hrane na pet obroka i smanjićete opterećenje na želudac. Hranu dobro sažvaćite.
Obratite pažnju šta jedete! Ljuta hrana izrazito pojačava lučenje želudačne kiseline. Takođe i kisela hrana, citrusi, paradajz, u bilo kom obliku, beli luk i začinjena hrana. Sve ovo izbegavajte ili, ako je to neizvodljivo, smanjite upotrebu nekih od navedenih namirnica.
Jedite lako svarljivu, kašastu, barenu hranu. Lako svarljiva hrana se u želucu zadržava manje nego ona koja se dugo vari, pa je i količina kiseline manja. Ona takođe potpomaže rad creva i olakšava izbacivanje štetnih materija.
Gazirana pića podstiču želudačne sokove. Pijte vodu, ostavite gazirano, verovatno i sami vidite da vam ne prija. Takođe izbegavajte alkohol, kafu i čaj. Oprezno sa slatkišima! Smanjite na najmanju meru čokoladu i slatkiše, kao i masna, pržena jela i mesne prerađevine. Ako vam se spava posle ručka, prvo se prošetajte malo pa tek posle, recimo, sat vremena možete da odmorite.
(Autor je Jasna Vujičić, dijetetičar nutricionista) Nezavisne