Revolucija: Zauvek ćemo biti mladi
Zamisao zvuči kao maštarija: nevidljivi premaz koji se nanosi na kožu i daje joj mladalačku gipkost. Podočnjaci nestaju za tren oka. Bora više nema.
Naučnici sa Harvarda i Instituta za tehnologiju Masačusetsa otkrili su da to uopšte nije maštarija. U nedavnom izveštaju objavjenom u časopisu Prirodni materijali, istraživači su naveli da „druga koža“ stvorena od jednostavnih hemikalija, koju Uprava za hranu i hemikalije SAD smatra bezbednom, može to da postigne – i da tokom ograničenih proučavanja primene niko do sada nije prijavio upale ni alergične reakcije, piše Njujork Tajms.
Kesice ispod očiju samo su početak. Premaz možete natopiti sredstvom za zaštitu od sunca i sunčati se bez brige da će ga voda ili znoj sprati, kažu istraživači. Očekuju da će se ekcemi, psorijaza i druge kožne bolesti lečiti tako što će suva nadražena mesta pokrivati premazom koji vlaži i smiruje.
Te hemikalije su siloksani – u osnovnom obliku čini ih jedan atom kiseonika vezan s dva atoma silicijuma koji stvaraju polimere, duge lance ponovljenih jedinica. Istraživači su stvorili veliku zbirku siloksana prilagođavanjem molekularnih osobina kao što je dužina lanca, kako bi dobili osobine koje žele.
Zatim su razvili postupak u dva koraka. Prvo se nanosi polimer, prozirna tečnost. Njegovi lanci nisu naročito jaki, pa je sledeći korak primena proizvoda koji ih čvrsto povezuje. Istraživači mogu da izmene osobine „druge kože“, da smanje ili povećaju propustiljivost. Propustljivija „druga koža“ koristila bi se za podočnjake, dok bi ona manje propustljiva služila za zadržavanje leka na određenom mestu. Premaz bi se uklanjao tečnim rastvaračem polimera.
Istraživanje je finansirala mala privatna biotehnološka kompanija Živi dokaz, a sam proizvod razvila je druga mala kompanija Laboratorija Olivo, koja je i vlasnik patenta.
Izveštaj opisuje prvi test na 170 subjekata. Istraživači kažu da im pre izlaska na tržište treba još podataka.
–Mislim da je to sjajno. Stvorili su domišljat biomaterijal koji obnavlja osobine mlade i zdrave kože. Mogu da ga postave kao neku vrstu flastera preko stare i obolele kože i dobiju značajne rezultate, kaže Gordana Vunjak Novaković, profesorka biomedicinskog inženjeringa Gordana Vunjak Novaković na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, koja nije učestvovala u istraživanju.
Zamisao o drugoj koži nastala je pre više od deset godina kada se dr Roksu Andersonu, profesoru dermatologije na Medicinskom fakultetu Harvarda obratila kompanija Živi dokaz koja je razvijala polimer za negu kose.
Direktor Anderson pitao je direktore kompanije zašto ne bi stvorili polimer koji bi se stavljao preko kože? Šta ako postoji način da se obnovi elastičnost kože. Nabrojao je šta je potrebno za to:
-Mora da bude gotovo nevidljiv. Koža mora da diše kroz premaz. Mora da bude dovoljno jak i elastičan da utiče na ponašanje kože.
Druga koža može da traje duže od jednog dana. Na samom počerku primenjena je na kesice ispod očiju, koje muče mnoge sredovečne i starije ljude.
-To zaista deluje, ali sam malo potišten. Nisam ni shvatio da imam tolike pdočnjake, rekao je profesor sa Harvarda dr Metju Avram.
Njujork Tajms, Nedeljnik
Ево у мојој вукојебини на најбољем смо путу по тем питању.Почели смо да схрањујемо оне у најбољим четрдесетим годинама. Они ће бог душу да им опрости остати вечно млади. Нек им је вечна слава.