Rizici i predrasude
Poslednjih godina u Srbiji, pa tako i u našem gradu, mnogo se govori o ekpanziji bolesti zavisnosti, naročito kod mladih, ali uprkos relevantnim podacima koji se odnose na štetnost psihoaktivnih supstanci, kada se malo podrobnije analizira ova tema, stiče se utisak da osim znatiželje na porast broja mladih koji konzumiraju psihoaktivne supstance, naročito narkotike, velikim delom utiču neobaveštenost i predrasude o tome da nisu sve droge opasne i pogubne po psihofizičko zdravlje.
Nedavno istraživanje koje je u saradnji sa Specijalnom bolnicom za lečenje bolesti zavisnosti „Vita“ iz Novog Sada sprovela Agencija za društveno odgovorno delovanje nedvosmisleno ukazuje da su narkotici izuzetno prisutni u populaciji između 15 i 30 godina, odnosno da su mladi u Srbiji izuzetno izloženi riziku koji nosi zloupotreba narkotika.
– Istraživanje, sprovedeno na uzorku od 400 ispitanika uzrasta od 15 do 30 godina, ukazuje da čak 69,8 odsto mladih ovog uzrasta poznaje nekog u svom neposrednom okruženju ko konzumira drogu, dok skoro polovina ispitanih (46,8 odsto) zna gde i od koga može drogu da nabavi, što ukazuje na visok nivo izloženosti mladih riziku od narkotika. Dodatni rizik od zloupotrebe droga čine i razvijene predrasude među mladima, a to je pre svega opravdavanje podela droga na lake i teške, smatra čak 75 odsto ispitanih. Slično je i sa predrasudom da se droga može uzimati povremeno i kontrolisano, što podržava čak 41,5 odsto ispitanih – navodi se u saopštenju Agencija za društveno odgovorno delovanje.
Povećani rizik od probanja i konzumiranja narkotika, kako ocenjuju lekari klinike „Vita“ uzrokuju pre svega pogrešni stavovi zahvaljujući kojima se stvara lažna slika o prema psihoaktivnim supstancama, njihovom dejstvu i štetnosti. Tokom istraživanja koje je povodom 26. juna Svetskog dana borbe protiv droge čak 64,2 odsto ispitanika je izjavilo da narkomanija i nije bolest, već slabost, volja ili hir. Istovremeno pokazalo da se mladi u Srbiji o zloupotrebi droga i narkomaniji najviše informišu preko interneta, njih 35, u školi 17,7, od prijatelja 16,3, u porodici 15,6 i putem ostalih medija 13,7 odsto.
– Što se tiče zastupljenosti droga, marihuana je ubedljivo najzastupljenija, zatim sledi ekstazi, potom spid, kokain, pa heroin i ostale droge. Istraživanje pokazalo da su mladići mnogo izloženiji riziku od droge od devojaka, s obzirom na to da čak 80 odsto njih u svom neposrednom okruženju ima nekoga ko konzumira drogu, za razliku od 60 odsto devojaka – navodi se u saopštenju za javnost koje su povodom Svetskog dana borbe protiv droga objavili Agencija za društveno odgovorno delovanje i Klinika “Vita”.
Ovo istraživanje kao i mnoga slična koja su tokom poslednjih godina sprovođena u Srbiji i državama u regionu potvrđuju, na jednoj strani, da uprkos edukativnoj moći koju poseduju interenet i društvene mreže, i brojnim upozorenjima, na drugoj strani, mladi još uvek nemaju pravu predstavu o tome šta su i kakvu opasnost predstavljaju bolesti zavisnosti, zbog čega ćemo u nekoliko narednih tekstova u okviru projekta Mladi i bolesti zavisnosti posvetiti više pažnje narkoticima, njihovim vrstama, delovanju i bolestima zavisnosti uopšte.
Tekst realizovan u sklopu projekta „mladi i bolesti zavisnosti“. koji sufinansira Grad Čačak u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2016. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
__________________________________________