Smokva leči i podmlađuje
Smokva spada u najzdravije namirnice, daje energiju, snižava holesterol i štiti od stresa.
Sveža smokva je bogata vitaminima B- kompleksa, A, C, E i K, mineralima gvožđem, kalijumom, bakrom, selenom, cinkom, kalcijumom i magnezijumom, kao i karotenom, luteinom i taninima, koji jačaju imunološki sistem našeg organizma.
Bogata je pektinom i nije previše kalorična (u 100 grama svežih smokvi ima 74 kalorija). Smokva sadrži 80 odsto vode i oko 60 odsto prirodnog šećera.
Suva smokva je takođe veoma dragocena jer sadrži antioksidanse, vitamine i minerale. Suva smokva ima mnogo više magnezijuma i kalcijuma od sveže, poboljšava koncentraciju, jača kosti, pomaže u borbi protiv depresije i stresa i daje snagu. U 100 grama ima oko 250 kalorija.
Snižava holesterol
Smokva efikasno snižava holesterol u krvi. Zrele smokve sadrže biljne sterole koji se vezuju za molekule holesterola u crevima i ometaju njegovu apsorpciju. Manje ga je u krvi kada ne dolazi do apsorpcije.
Štiti od malignih bolesti
Antioksidansi i druge materije u smokvama se bore protiv slobodnih radikala koji uzrokuju karcinom. Jedite ih često jer štite od karcinoma prostate, debelog creva, pluća, kože i od karcinoma dojke u periodu menopauze. Preporučuju se i u prevenciji karcinoma kože.
Čuva kosti
Zbog visokog sadržaja magnezijuma i kalcijuma, suve smokve jačaju imunitet, čuvaju nervni sistem i kosti. Predstavljaju pravi izbor za trudnice i žene u postmenopauzi. Pospešuju mentalne sposobnosti, usporavaju starenje, ublažavaju simptome PMS-a, obezbeđuju energiju i štite od uticaja stresa.
Štiti od kardiovaskularnih oboljenja
Osim što pospešuje rad imunološkog sistema, smokva štiti organizam od nastanka kardiovaskularnih oboljenja. Pošto je izuzetno bogata kalijumom, smokva se preporučuje i za snižavanje povišenog krvnog pritiska.
Obezbeđuje dobar san
Ukoliko imate nesanicu, smokva će vam pomoći da je izlečite. Naime, ona sadrži amino-kiselinu triptofan koji je zaslužan za lep san. Takođe, pomaže i kod loše cirkulacije.
Lepši izgled kože
Blagodeti smokve odraziće se i na lepši izgled vaše kože lica. Ukoliko jedete smokve, imaćete manje bora. Možete da ispasirate nekoliko plodova i da koristite kao sredstvo za čišćenje kože i za lečenje akni. U narodu se smokva upotrebljava i za lečenje zubobolje, otoka, gljivica, čireva i žuljeva. Smokva i njen mlečni sok imaju antiseptično i dezinfekciono dejstvo.
Podstiče probavu
Smokva se koristi protiv nadutosti i grčeva u stomaku. Kombinacija plodova smokve i listova biljke sene podstiče rad creva, a najbolje je da se priprema u srazmeri gram sene na 100 grama smokvi. Savetuje se da se svakodnevno uzima komad smese veličine klikera. Za razliku od sintetičkih purgativa, koji ne otklanjaju uzročnike zatvora, ova kombinacija pospešuje probavu uzrokovanu neadekvatnom ishranom.
Dobra je i za dijetu
Smokva ima nizak sadržaj masnoća i obiluje biljnim vlaknima koji daju duži osećaj sitosti pa se savetuje onima koji žele da smršaju. Ukoliko više volite suve smokve, pazite na količinu koju unosite jer su kalorične.