Stvari o kojima se ne priča, a mogu pobediti akne
Ima stvari o kojima se zaista malo priča, a i te kako mogu biti korisne kada je pobeđivanje akni u pitanju. Za pojedine je tema akni zaista bolna, naročito ako im one predstavljaju problem još od najmlađih dana, pa sve do zrelog doba. A ima takvih.
Naravno da je prvi korak odlazak dermatologu. Akne su ozbiljan problem jer ostavljaju ožiljke i posledice koje su trajne. Ipak, većina dermatologa postupa klasično lekarski, prepisujući određene lekove i medicinske kreme. Da se razumemo, ovde nema ničeg lošeg i mnogim ljudima ovaj način pomaže da se izbore sa svojim problemom.
Ipak, nekada je problem dublji, dolazi iznutra. Kažu da za većinu kožnih oboljenja zapravo postoji neki unutrašnji okidač, u vidu stresa ili pada imuniteta, koji doprinese promenama na koži. On se veoma često udružuje sa nekim spoljašnjim problemima, kao što su bakterije od slabije higijene. I eto! Retko kada, mada je i to moguće, imamo samo spoljašnji uzročnik za razvoj akni.
Upravo to i jeste glavni problem prilikom njihovog lečenja. Previše se bavimo posledicom, onim što pronalazimo na koži, a manje uzrokom.
Zato danas govorimo o nekim taktikama koje mogu pobediti akne, a nisu baš prve na koje pomislite ili prve koje bi vam stručnjaci preporučili. Naravno, ima i oprobanih, uobičajenih lekova, koje svakako ne možemo zanemariti jer ih smatramo izuzetno potrebnim u ovoj situaciji.
Strpljenje da se stvari slegnu
Prva stvar koja se nekako podrazumeva, ali vam je niko ne naglasi posebno kada je borba sa aknama u pitanju, jeste da morate imati strpljenja. Naime, akne se ne javljaju baš niotkuda i za dva dana. Proces njihovog nastanka treje barem neko vreme. Samo dok ih mi postanemo svesni, prođe nekoliko meseci, a dok počnemo njima da se bavimo, prođe možda još i više.
To je tako jer prvi korak najčešće predstavlja negaciju. One su najdominantnije na licu, mada se pojavljuju i po telu, najčešće su to ramena i leđa. Što se lica tiče, pribegavamo korektorima i puderu, kao najboljim načinima da pokrijemo stvari. Onda kada vrag odnese šalu, počnemo sa detaljnim bavljenjem problemom.
Sa leđima je poricanje još češće. Naročito ako je zima, pokrijemo ovaj deo i onda se „hvatamo za glavu” u letnjem periodu.
Zbog svega ovoga, ne možete očekivati da akne samo nestanu sa vašeg lica i tela onda kada namažete prvu kremu ili losion. Setite se puta koji ste prošli dok se one nisu stvorile po licu, pa onda razmislite racionalno.
Pre svega, razina stresa dok nestrpljivo čekate da se stvari reše je ogromna. Potrudite se da radite na unutrašnjem balansu dok preparati koje koristite rade svoje. Put koji morate da pređete neće biti ni trunku lakši ako ste konstantno pod stresom zbog situacije u kojoj se nalazite. Radite na smirivanju sopstvenih tenzija. Deluje kao kliše, ali radi kod brojnih problema i oboljenja.
Higijena lica i kože leđa
Jedan veoma važan segment koji nikako ne možemo zaobići ipak jeste higijena. Trebalo bi da bude redovna, a kada se pojavi problem, pojačana.
Naime, čišćenje lica je rutina koja bi trebalo da bude svakodnevno večernja, a u slučaju akni i jutarnja. Na stranu kozmetika za akne. Ovde prvenstveno mislimo na čišćenje lica. Neke akne ne dozvoljavaju korišćenje šminke, dok je kod nekih drugih vrsta to dozvoljeno.
Bilo da se šminkate ili ne, a naročito ako se šminkate, uveče pristupite detaljnom čišćenju lica. Koje je barem dvostruko. Pre svega, čistač na bazi uljane strukture, da bi otopio šminku i suvišne masnoće. Onda čistač u vidu pene ili neka druga umivalica, da budemo potpuno sigurni da je sve detaljno otklonjeno.
Sa leđima i ramenima je stvar takođe složena. Čišćenje leđa od akni je proces koji takođe treba da počne blagim čistačima, po potrebi to može kasnije biti i blagi piling.
I ovde čišćenje treba da bude svakodnevno. Akcenat je opet na večernjoj rutini. Tuširanjem spiramo znoj, ali akne često imaju dodatan broj bakterija koje se ne mogu tek tako sprati. Adekvatan čistač koji će prijati koži smanjuje broj bakterija na telu. Kasnije, kada početna upala prođe, blagi pilinzi u dužem vremenskom periodu mogu pomoći da se sasušeni delovi i fleke uspešno uklone.
Ishrana i suplementi
Ima velike istine u tome da ishrana ima veliki udeo u celokupnom izgledu. Naše lice, tačnije koža, nije izuzetak. Ono što se može uzeti kao opšte pravilo kada su akne u pitanju, jeste da im nikako ne prija masna hrana.
Masnoća doprinosi raspirivanju upalnih procesa, čak i pojačanom lučenju sebuma, koji je čest pratilac akni i aknozne kože. Drugi na redu su prosti šećeri, oni kojih ima u slatkišima grickalicama. Neumoljivo ih unosimo, a zapravo štete, ne samo našoj koži, već čitavom organizmu. Zato, smislena dijeta koja isključuje ove namirnice ceoma je korisna.
Ono što smanjuje upalne procese i što može biti veoma korisno u tom prvom stadijumu pojave akni, jeste cink. Iako ga ima u hrani, cink se preporučuje kao dodatak u vidu tableta osobama koje se bore sa problemom akni.
Zašto cink? Akne nastaju izmešu ostalog kada se pore zapuše od viška sebuma i kada se na tom mestu razvije upala. Cink sam po sebi sprečava upalne procese, podstiče proizvodnju novih ćelija kože. Naravno, suplemente treba kontrolisano unositi, uz konsultaciju sa lekarom ili farmaceutom, dok hranu bogatu cinkom treba da jedete što češće.
Tu je i beta karoten. On ima ulogu u zaštiti kože od UV zračenja, proizvodeći veću količinu pigmenta. Naravno da koža pod uticajem sunca ima veću sklonost ka upalnim procesima, tako da beta karoten može sprečiti ovakve stvari.
U vezi sa ishranom i greškama koje nekada namerno, a nekada nenamerno pravimo, važno je da unosimo probiotike. I oni se mogu upijati iz hrane, ali i kroz tablete. Generalno su čista creva važna za funkcionisanje organizma. Kada su probiotici u pitanju, onda je važno naglasiti da oni čiste creva od loših bakterija, a neke od njih su konkretno vezane za razvijanje akni na koži.
Prirodni lekovi
Pored medicinskih sredstava koja umeju biti agresivna i isušivati kožu oko bubuljica, nije zgoreg da se bacite na prirodna sredstva koja u mnogome mogu pomoći da se posledice bubuljica saniraju ili bar smanje.
Pored velikog proja prirodnih preparata koje možete pronaći u prodaji, baziranih na biljnim sastojcima, tu su i stvari iz kuhinje.
Na primer, soda bikarbona.
Odlična je za smirivanje upale i smanjivanje crvenila, a nije štetna i gotovo da niko na nju nije alergičan. Potrebno je da malu količinu pomešate sa nekoliko kašičica kisele vode i nanesete na akne u debljem sloju. Kad zasuši, isprati.
Nije loše koristiti je i kao piling lica, ali tek kada akne budu u nekoj prolaznoj i zasušenoj fazi. Naime, prvo je potrebno napariti lice, nekom mešavinom čaja od kamilice i ruzmarina, a zatim blago ispilingovati već pomenutom pastom.
Na kraju, namazati tanak sloj kokosovog ulja. Ovo ulje čini čuda sa kožom. Ako niste alergični na njega, biće odlično jer podjednako pomaže suvoj, kao i masnoj koži. Masnu kožu podstiče da se oslobodi velike količine sebuma. Suvu kožu hidrira, pruža joj zalihe vitamina E, laurinske i omega 3 masnih kiselina.
Naravno da je individualno, ali može pomoći kao dodatna terapija, kada se odmarate od medicinskih sredstava.
Prave informacije
Kažu „Najskuplja na svetu je informacija”. Ako malo detaljnije sagledate stvari, važno je prikupiti prave informacije i ne verovati zabludama po pitanju lečenja akni. Jedna od njih je da aknoznu, uglavnom masnu kožu, treba što više isušivati.
Ona uglavnom postane dehidrirana i sa ogromnim problemom koji je ponekad i veći nego same akne. Zapravo, masnoj koži je takođe potrebna hidratacija, a često se to ne zna.
Još jedno pravo informisanje tiče se vaših individualnih karakteristika. Treba istražiti uzrok pojave akni kod vas, zatim proveriti koje to namirnice mogu pogoršavati stanje u vašem slučaju. Tek kada to znate, možete znati koje od lekova, prirodnih preparata, suplemenata možete unositi i koji će raditi baš za vas.
Napadnite problem akni iz svog ugla i ne brinite za pozitivne rezultate.
PR tekst
____________________________________________________
Nego, ne rekoste kako izlečiti akne?!
Pismenima sve rečeno. Duducima nejasno i kad im se nacrta.