Svetli i simetrični mladeži su bezopasni!
Mladeži su okruglaste promene na koži. Sreću se u svim uzrastima, tako da nema osobe koja posle 30. godine nema između 10 i 40 mladeža.
Obično su prisutni na rođenju ili se pojavljuju u prvim godinama života.
Mladeži su danas tema koja predstavlja predmet interesovanja skoro svake osobe. Razlog za to je saznanje da je opasni melanom, najteži oblik raka kože, nekada vrlo sličan bezopasnim mladežima. Upravo zbog toga dermatolozi i hirurzi plastičari redovno podsećaju na važnost kontrolnih pregleda i redovnu zaštitu kože.
– Bezopasni mladež i opasni melanom nisu uopšte srodni. Boja im je često jedina zajednička karakteristika i većina mladeža je sasvim bezopasna. Naučnici smatraju da se tek jedan na 100.000 mladeža pretvara u melanom. Ukoliko na telu imate mladež koji stalno povređujete (vešom, kaišem…), treba da ga operativno uklonite – kaže prof. dr Boban Đorđević s Vojnomedicinske akademije.
Prema njegovim rečima, pre odlaska kod lekara mladeže možete ispitati i jednostavnim samopregledom.
– To, naravno, nije pouzdan metod, ali ćete ih barem donekle bolje upoznati.
Samopregled obavite u pet koraka. Pogledajte prvo njihovu simetričnost. Bezopasni mladež je pravilnog oblika, okrugao, ovalan ili duguljast. Najlakše ćete utvrditi da li je simetričan ako razvučete kožu, zamislite liniju po sredini koja ga deli na dva jednaka dela. Ako su delovi jednaki, onda je u redu, ukoliko nisu, potražite mišljenje specijaliste. Ivice mladeža trebalo bi da su ravne, uredne i čistih obrisa. Obratite se lekaru ukoliko su nepravilne, nareckane ili nejednake boje – savetuje dr Đorđević i dodaje da je boja mladeža vrlo važna.
– Bezopasni imaju svetlokestenjastu boju ili boju bele kafe. Jako tamni mladeži, gotovo crni, razlog su za odlazak u ordinaciju. Uz to, neophodno je da utvrdite i njihovu veličinu. Ako je mladež veći od šest milimetara, posetite lekara. Najbitnije kod samopregleda jeste da budete oprezni i odete na pregled ukoliko ste opazili da je neki od mladeža delimično promenio boju, zapaljen je, vlaži ili krvari. Jer su to sve sumnjive promene koje će stručnjak da proceni – navodi naš sagovornik.
Kako on kaže, specijalista će pažljivo pregledati mladeže, a one sumnjive posmatraće i posebnom lupom ili dermoskopom.
– To je sve bezbolno, kratko traje, a daje vrlo pouzdane rezultate. Adekvatnim pregledom utvrdi se otprilike 95 odsto melanoma. Bez obzira na to što u našem narodu postoji strah od mladeža zbog negativnog iskustva sa njihovim „diranjem“, savremeni način njihovog hirurškog otklanjanja je potpuno bezbedan – ističe dr Đorđević.
Zaštitite decu od izlaganja suncu
Opasnost od melanoma veća je kod osoba koje su u detinjstvu imale jake opekotine od sunca. Zato, pripazite na decu. I u popodnevnim satima trebalo bi da budu u hladu, a kada se igraju na suncu, morate ih zaštititi kapom, pamučnim majicama, platnenim pantalonicama i kremama s visokim zaštitnim faktorima. Osim toga, najnovija istraživanja pokazuju da su melanomi i tumori kože češći među višim društvenim slojevima, što se objašnjava time da osobe s visokim prihodima mogu sebi da priušte odmor u toplijim krajevima čak i izvan sezone. Nepripremljena koža tako prelazi s blagog zimskog na tropsko sunce, pa lako dolazi do opekotina, čime je povećana opasnost pojave melanoma.
Zapamtite!
1. Strah od mladeža nije bezrazložan, ali ne smete dozvoliti da vas on parališe.
2. Pravovremeni pregled i eventualno hirurško otklanjanje mladeža eliminisaće svaku mogućnost da obolite od zloćudnog tumora kože.
3. Ne plašite se da uklonite mladež ukoliko predstavlja estetski problem ili je na nezgodnom mestu, pa ga povređujete.
4. Sunce i genetska predispozicija su jedini pravi faktor rizika za mladež, zato ga uklonite da ne biste brinuli.
5. Raniji stav da je uklanjanje mladeža opasno, savremene metode i iskustvo demantuju.
Alo