U kom voću i povrću ima najviše pesticida?
Samo jedan uzorak kelja imao je čak 18 različitih ostataka pesticida. On je ove godine treći na listi najkontaminiranijih poljoprivrednih proizvoda i najveće iznenađenje za ispitivače, pokazalo je najnovije istraživanje Američke radne grupe za životnu sredinu, neprofitne nevladine organizacije koja ovakva ispitivanja sprovodi već 15 godina, podseća Politika.
Jagode su i dalje, kao i godinama unazad, prve na listi „najprljavijih” proizvoda a slede i to ovim redosledom: spanać, kelj, nektarine, jabuke, grožđe, breskve, višnje, kruške, paradajz, celer i krompir. Lista je gotovo identična prošlogodišnjoj što ukazuje da se ustaljuje i da ima mnogo posla za promena navika u proizvodnji hrane. Da bi rezultati bili što verodostojniji, aktivisti su se tokom ove akcije ponašali kao kupci, kupovali su voće i povrće na pijacama, potom ga prali, kako to obično rade kupci, pa su ga tek onda testirali.
– Iznenadili smo se da je kelj imao ovoliko pesticida. Ali rezultati su bili nedvosmisleni – izjavio je toksikolog dr Aleksis Temkin iz ove organizacije i dodao da budući da su voće i povrće važan deo ishrane u slučaju kelja treba birati organski umesto konvencionalno uzgajanog. Ovaj rezultat je dodatno poražavajući jer se kelj u savremenoj zdravoj ishrani promoviše kao snažan antioksidant, povrće dobro za sprečavanje upalnih procesa u organizmu i za prevenciju od kancera. Često se koristi u smutijima za detoksikaciju. Međutim, ovo istraživanje pokazuje da je kelj imao duplo više pesticida u odnosu na druge uzorke ali je veći problem, kako se navodi, što su uzorci tog povrća na ovom tržištu bili pozitivni na mogući kancerogen – „daktal”. Evropska unija je još 2009. zabranila upotrebu „daktala” ali se on u Americi i dalje koristi u proizvodnji kelja, brokolija, slatkog krompira i repe.
Istraživanje inače obuhvata rangiranje 47 najpopularnijih vrsta voća i povrća u zavisnosti od zagađenosti pesticidima. Oko 70 procenata uzoraka bilo je pozitivno na najmanje jedan pesticid. Temkin je upozorio da su ovi rezultati zabrinjavajući jer su mnoge od hemikalija, koje su detektovane u Americi, zabranjene u drugim zemljama.
Najvažnija preporuka ove nevladine organizacije je da se proizvodi temeljno peru. Kako kažu, pranje svežom vodom je ipak samo delimično efikasno pa bi pre upotrebe trebalo da se voće i povrće pere najmanje 30 sekundi.
Među „čistima”avokado, luk, kupus…
Ova lista srećom sadrži 15 „čistih” proizvoda. To su one vrste voća i povrća kod kojih inače postoji najmanja verovatnoća da će biti zagađeni pesticidima: avokado, kukuruz šećerac, ananas, zamrznuti grašak, luk, papaja, patlidžan, asparagus, kivi, kupus, karfiol, brokoli,dve vrste dinja i pečurke.
Politika
Ovaj tekst se, očigledno, odnosi na SAD. Iz njega, svakako, nećemo saznati kakvo je stanje po ovoj temi kod nas. Pravo pitanje je: da li mi imamo neku instituciju koja se bavi ovim pitanjem?
Ako postoji institucija koja se bavi ovim pitanjem verovatno nemaju osnovna sredstva za rad tj. ispitivanje. Mada, veruj mi, svaki proizvodjac u nasoj zemlji obradjuje parcele za trziste a posebno za potrebe svoje porodice.