U Srbiji se prošle godine koristilo 20 odsto više antibiotika
Potrošnja antibiotika u Srbiji tokom 2020. godine porasla je za čitavih 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, rečeno je između ostalog danas na panelu „Zaustavimo superbakterije“, koji je održan u sklopu aktivnosti posvećenih obeležavanju Svetske nedelje svesnosti o antibioticima (WAAW) i Evropskog dana svesnosti o antibioticima (ECDC).
Stručnjaci stoga upozoravaju da su poslednji podaci o povećanju potrošnje antibiotika alarmatni, te da je neophodno da se u Srbiji što doslednije primenjuje Vodič za racionalnu upotrebu antibiotika i Nacionalni program sa akcionim planom za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike.
Učesnici panela složili su se da je jedan od najvećih izazova savremene medicine porast broja različitih vrsta bakterija koje su rezistentne na različite vrste antibiotika, do čega dolazi zbog neracionalne i nepravilne upotreba ovih lekova u lečenju infekcija.
– Neracionalna i nepravilna upotreba antibiotika direktno uzrokuje porast broja bakterija rezistentnih na antibiotike, a efikasnost antibiotika u lečenju infekcija smanjuje se brzinom koja se nije mogla predvideti – kaže epidemiolog prof. dr Vesna Mioljević.
– Ako se trend porasta otpornosti na antibiotike nastavi, i ako se ne budemo pridržavali preporuka o pravilnoj upotrebi antibiotika, čitav svet može ući u razdoblje koje je prethodilo otkriću antibiotika, gde će lečenje infekcija, posebno kod kritično obolelih pacijenata, predstavljati nerešiv problem za lekare kliničare – dodaje prof. dr Mioljević.
Upravo iz tog razloga, poručili su učesnici panela, svest i znanje o pravilnoj i racionalnoj primeni antibiotika biće od velike važnosti za očuvanje efikasnosti antibiotika u lečenju infekcija.
U panel raspravi su učestvovali dr. sci. med Vesna Mioljević, naučni saradnik, epidemiolog, Univerzitetski Klinički Centar Srbije koja je ujedno bila i moderator ovog događanja, prim. dr Snežana Jovanović, mikrobiolog, Univerzitetski klinički centar Srbije, prof. dr Goran Stevanović, infektolog, Univerzitetski klinički centar Srbije, prof. dr Ivana Ćirković, mikrobiolog, Institut za mikrobiologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Goran Vukomanović, pedijatar, Univerzitetska dečja klinika Tiršova.
Šta vredi kada neuk narod misli da antibiotici uništavaju viruse, pa se kljukaju istim kada imaju prehladu, grip, virusnu infekciju herpesa, a ne shvataju da je antibioticima jedina svrha uništenje bakterija. Ne postoji lek na planeti Zemlji koji može da uništi bilo koji virus. Taj koji to smisli već sutradan će dobiti Nobelovu nagradu.
Тако је, само шта очекивати од народа кад антибиотике преписују лекари
Ma, kakvi antibiotici. Treba piti Ivermektin čim imaš neku tegobu. Izuzetan medikament.
Jedino što posle na kopita ne mogu da se obuju patike. A i sa grivom je malo nezgodno otići kod frizera.
Какве су ово глупости и лажи…Од 2 новембра сам четири пута био у Болници на контроли због Ковида..Сваки пут Други доктор и сваки ми је променио Антибиотик..Могу да приложим документацију да се види
Prešednik je lepo reko da nekoliko rakijica rešava sve.