Užice se pobunilo i zadržalo transfuziju krvi
Novi Zakon o transfuzijskoj medicini, koji stupa na snagu 1. januara 2019. godine, predviđa da će na teritoriji Srbije biti samo četiri ovlašćene transfuziološke ustanove – u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. To znači da se gasi 47 službi transfuzije u Srbiji, koje postaju samo bolničke banke krvi.
Užice se pobunilo protiv ovog zakona zbog rizika od nedostatka krvi za potrebe 340.000 stanovnika Zlatiborskog okruga i gostiju ove turističke regije. Bunt se ovoga puta isplatio.
U užičkoj Službi za transfuziju već 15 godina nema nestašica krvi, niti odlaganja operacija. Po novom zakonu oni treba da pripadnu Institutu u Beogradu od koga, kažu, svaki dan dobijaju zahteve da im pošalju krv, jer je nemaju dovoljno.
„Ne može vlast nas koji smo apsolutno dobri i samodovoljni da da nekome ko evidentno ima mnogo problema“, kaže načelnica Službe za transfuziju krvi u Opštoj bolnici Užice Radmila Smiljanić.
A po rečima Smiljanićeve, dosta problema ima i u samom Zakonu o transfuzijskoj medicini koji ne predviđa na primer, stepene hitnosti, što dovodi pacijente u opasnost dok krv ne dođe iz Beograda u vanrednim situacijama.
„Mi smo daleko od Beograda oko četiri sata. A nama krv treba u hitnim slučajevima u periodu od 0 do 5 minuta ili od 15 do 45 minuta. Bolnice u Priboju i Prijepolju su još dalje“, naglašava Smiljanićeva za N1.
U Zlatiborskom okrugu ima 7.000 dobrovoljnih davalaca krvi. Njihov stav je da se novim zakonskim rešenjima urušava dobrovoljno davalaštvo.
„Iskustva iz drugih zemalja su da nakon centralizacije transfuzioloških službi dobrovoljno davalaštvo opada u prvoj godini za 60 odsto. Po našim procenama, to će se desiti i u Zlatiborskom okrugu“, kaže Radovan Janjić iz udruženja „Kap po kap – život“.
„Bilo bi u redu da su nadležni zakonom predvideli da se svaka boca krvi plaća 100 evra kao na zapadu. Onda bi imali vojsku plaćenih davalaca krvi, a ne dobrovoljaca. Ovo je samo omalovažavanje i podcenjivanje dobrovoljnosti“, smatra Vladislav Biljić iz Udruženja dobrovoljnih davalaca iz Bajine Bašte.
Ministar zdravlja izjavio je tokom nedavne posete užičkoj bolnici da je zakon izglasan i da transfuzija odlazi iz Užica.
„Srbija je izglasala ovaj zakon a mi sad treba da napravimo presedan u Užicu. I šta ćemo time dobiti – ništa“, rekao je Lončar.
Ipak, Užice je primer da ministarova ne mora da bude zadnja. Na više sastanaka, zahvaljujući jakoj argumentaciji, pronađeno je rešenje bez izmene Zakona o transfuzijskoj medicini.
„Služba za transfuziju ostaje u Užicu kao subjedinica Instituta u Beogradu. To znači da će se i dalje ovde prikupljati, prerađivati krv i krvne komponente i prosleđivati pacijentima u Zlatiborskom okrugu“, kaže predsednik Saveta za zdravlje grada Užica Vidoje Drndarević.
Ova odluka postaće i zvanična do 15. jula.
Normalno, i čačanska transfuzija se neverovatno pobunila, protestovala, itd. Čačak da bude jedna beogradska opština.
Ko pita osoblje ,kad nacelnik i glavna sestra pristaju na sve….
što sam dobrovoljno davao(75 puta)-davao sam!Više NE! Od sada samo namenski. Kad se bude vratila Čačku transfuzija krvi nastaviću da dajem dobrovoljno. Sve u znak protesta! A pokušaću da nagovorim što više davaoca da pođu mojim stopama. Nadam se da će doći dan kada će se Čačak odcepiti od Blejograda!!!
Uvek su nam uzimali kintu nismo se protivili sad je na redu krv possle dolaze na red organi.
Raspitajte se kako Bozovic vodi bolnicu u Uzicu. Sve glupe predloge iz Beograda je odbijao da sprovede i istrajao do kraja. Od razdvajanja bolnice i Doma zdravlja koje samo on nije razdvojio, a sada je nova preporuka da svi opet spoje, pa i sada za ukidanje transfuzije.
Pozdrav iz Dragaceva
А Чачак ћути и аминује одлуке великог вође и његових послушника из СНС-а.