Vazduh i dalje zagađen, šta smo uradili tokom leta? (VIDEO)
Ono što su građani Čačka znali, sada je zvanično potvrdila i državna Agencija za zaštitu životne sredine – vazduh u u gradu na Moravi je tokom prošle godine bio treće, najlošije kategorije, što znači da je prekomerno zagađen. I tako je godinama unazad, a čini se država i lokalna smaouprava malo šta rade da bi se situacija promenila.
Sa tim se slaže i David Šujdović iz Udruženja građana „Zeleni talas” koji okuplja mlade sugrađane.
“Nažalost nije bilo većih aktivnosti lokalne smaouprave ni državnih organa i to tako često bude. Tokom zimske sezone kada je problem vazduha izražen mi imamo neke pokušaje i obećanja da će se nešto uraditi, praviti planovi…Bilo je nekih mera, kao što je zamena kotlova i prelazak na ekološki prihvatljiva goriva, za zamenu stolarije, što na grad ove veličine i sa ovolikim problemom te mere nisu dovoljne. Jesu koraci u pravom smeru ali je potrebno još i mnogo više. Tokom godine kada imamo dobar kvalitet vazduha mi zaboravimo šta nas čeka u zimu”, kaže Šujdović.
Najveća zagađenja su na obodima grada gde veliki broj domaćinstava ima individualne kotlarnice i kao energent koristi ugalj, čija je cena najmanje skočila poslednjih godina. Nažalost, kompletan spisak zagađivača u gradu ne postoji.
“Na toj listi imamo samo dva zagađivača. N epostoji obaveza da sde zagađivači upišu u registar već je to na dobrovoljnoj bazi. Poslednji put kada sam gledao listu bila su upisana dva ili tri zagađivača, što nije merodavno za naš grad. Problem sa zagađenjem je lako rešiti, potrebna je samo dobra volja i doneti prave mere kojima su na pravi način targetirana domaćinstva. Imali smo situacije da je recimo z ameru zamene kotlova ponuđač dao nerealno visoku cenu koja je čak i sa subvencijama visoka za veliki broj domaćinstava. Slično je bilo i sa zamenom stolarije. Potrebno je povećati broj domaćinstava koja mogu da dobiju pomoć i za zamenu stolarije i za zamenu kotlova, jer energetska efikasnost i manja potrošnja idu ruku pod ruku. Nažalost, dešava se da zbog teške ekonomske situacije pojedina domaćinsta pribegavaju loženju i raznog otpada, što je prilično opasno za zdravlje, pa i tu treba osmisliti mere kako da se pomogne socijalno ugroženim porodicama”, kaže Šujdović.
Paradoksalno, ali jedino udruženja građana ukazuju na problem zagađenosti vazduha i na opasnost koja donosi građanima. Nadležne službe se retko kada oglašavaju, barem sa savetima kada su ona prekomerna.
“Problem je već dugo tu i ima negativne efekte na naše zdravlje. Medicina je dala svoje studije kako sve to utiče, i na nama je, kao i građanima, da vršimo pritisak na lokalnu smaoupravu kao i na državne institucije da rade na ovom problemu. I oni koji rade u tim institucijama udišu isti vazduh kao i mi, i svi smo ugroženi”, podseća Šujdović.
Podsetimo, izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine pokazuje da je Čačak tokom 2022.godine imao čak 80 dana sa prekoračenim vrednostima PM10 i PM2.5 čestica. Po podacima studije Instituta za zdravstvene efekte iz Bostona disanje zagađenog vazduha dugi niz godina je povezano sa povećanom verovatnoćom da osobe koje su tome izložene razviju hronične bolesti pluća, hronične bolesti srca i krvnih sudova, šlog, rak pluća, šećernu bolest, zarazne bolesti kao što je zapaljenje donjih respiratornih puteva itd. Postoji sve više dokaza koji ukazuju na povezanost izloženosti trudnica aerozagađenju i usled toga rađanje beba sa malom telesnom težinom na rođenju ili rađanje pre vremena.
Da li smo svesni da je ovo jos ozbiljniji problem od svih tekucih, od izbora, Jovanjice, EPS-a, do Kosova. Dzaba sve ako se potrujemo, a sami smo svedoci kakav je vazduh i koliko ima bolesnih ljudi oko nas. Nazalost i sami smo neodgovorni. Zarad neke ustede od koje se necemo obogatiti mnoga domacinstva i dalje se greju na drva, ugalj i na rayne otpadne materijale i tako ugrozavaju živote okolini, ali i sebi. Ocigledno moraju postojati neke kaznene mere jer ovom narodu nista ne dopire do mozga. Tu ustedu na cvrstim gorivima dace za lekove, a i mnogo vise.