Vazduh u Čačku 2022.godine bio prekomerno zagađen, svrstan u III kategoriju
Po analizama i merenjima Agencije za zaštitu životne sredine, vazduh u Čačku tokom prošle godine bio treće, najlošije kategorije, što znači da je bio prekomerno zagađen usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica RM10 i PM2.5.
To se navodi u izveštaju o kvalitetu vazduha u 2022.godini koji je izdala Agencija za zaštitu životne sredine uuz pomoć Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Kako se navodi u izveštaju, Agencija za zaštitu životne sredine je vršila sistematska merenja kvaliteta vazduha u državnoj mreži u skladu sa Uredbom o uspostavljanju Programa kontrole kvaliteta vazduha u državnoj mreži i prikupljala i obradila rezultate merenja sa svih mernih mesta državne mreže i iz lokalnih mreža jedinica lokalne samouprave. U 2022. godini najčešće su se vršila merenja suspendovanih čestica PM10, zatim merenja azot-dioksida,sumpor-dioksida, suspendovanih čestica PM2.5,a najmanje ugljen-monoksida i prizemnog ozona.
Po svim tim analizama, vazduh u Čačku je bio III kategorije, prekomerno zagađen vazduh, usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica RM10 i PM2.5.
Izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da je Čačak tokom 2022.godine imao čak 80 dana sa prekoračenim vrednostima PM10 čestica (dnevna granična vrednost je 50 µg/m3). Najveća maksimalna vrednost PM10 čestica bila je 142 µg/m3.
Godišnja granična vrednost za suspendovane čestice PM2.5 je 25 µg/m3 i ona je prekoračena u Čačku, ali i u Novom Pazaru, Užicu, Valjevu, Pančevu, Smederevu, Pirotu, Beogradu, Kraljevu, Kosjeriću, Subotici i Nišu. Njaveća maksimalna vrednost PM2.5 izmerena je u centru grada i iznosila je 108 µg/m3 .
PM čestice – suspendovane čestice – Particulate matter, poznate kao „nevidljive ubice iz vazduha“ prestavljaju mešavinu čvrstih čestica dima, čađi, prašine i kiseline, uz teške metale poput olova, kadmijuma, nikla i arsena, a nastaju kao posledica kombinovanog uticaja grejanja, saobraćaja i industrije.
– Sve PM čestice jako negativno utiču na ljudsko zdravlje, pre svega na pluća. PM10 stižu do pluća, dok PM2.5 i sitnije ulaze i direktno u krvotok, zbog čega su još opasnije. Njihov sastav je takav da je stoprocentno štetan za organizam. PM čestice imaju svoje organske i neorganske supstance među kojima su i teški i toksični metali: arsen, živa, kadmijum, olovo, koji ulaze kao takvi u organizam – objasnio je prof. dr Ljubiša Ignjatović sa Fakulteta za fizičku hemiju.
Po podacima studije Instituta za zdravstvene efekte iz Bostona disanje zagađenog vazduha dugi niz godina je povezano sa povećanom verovatnoćom da osobe koje su tome izložene razviju hronične bolesti pluća, hronične bolesti srca i krvnih sudova, šlog, rak pluća, šećernu bolest, zarazne bolesti kao što je zapaljenje donjih respiratornih puteva itd. Postoji sve više dokaza koji ukazuju na povezanost izloženosti trudnica aerozagađenju i usled toga rađanje beba sa malom telesnom težinom na rođenju ili rađanje pre vremena.
Šta proizvode nemci u Baluzi ?
Ulicu dobiše, nas potrovaše.
Od kada su oni došli Čačak je jedan od najzagađenijih gradova u Srbiji.