Vazduh u Čačku najzagađeniji u Srbiji, u opasnoj zoni
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA) vazduh u Čačku tokom jučerašnjeg dana i jutros je bio enormno zagađen i svrstan je u kategoriju opasnog.
To potvrđuju i podaci sa internet aplikacija. Kako možete videti, Čačak je jedini grad u Srbiji fde se vazduh nalazi u tamno crvenoj zoni i spada među najzagađenije gradove u svetu sa indeksom zagađenosti 332.
Najveće zagađenj eiznosilo je neverovatnih 394 US AQI, , dok je zagađenje vazduha sa PM2.5 česticama 344.7µg/m³.
Lekarima se savetuje da smanje bilo kakve fizičke aktivnosti napolju, a za osetljive grupe kao što su ljudi sa hroničnim bolestima i deca da praktično što manje vremena provode napolju.
Klimatolog prof. Vladimir Đurđević kaže da su s jedne strane uzrok zagađenog vazduha emisije štetnih materija iz industrijskih postrojenja, individualnih ložišta, saobraćaja, a sa druge što je vreme vedro, bez vetra.
– Visoke temperature pomažu, inače, da vazduh bude manje zagađen a ne više, ali pošto je sada u toku noći vedro i taj prizemni sloj vazduha, u kome se skuplja zagađenje, bude tanji nego inače, onda imate manje prostora u kome možete da razgradite zagađenje. Na kilometar visine otprilike kao da postoji neki plafon, tavanica pa se onda uglavnom sve to zagađenje koje mi emitujemo zadržava u tih kilometar. U toku zime, kad je ovako u toku noći vedro kao što je bilo sad predhodnih dana, onda visina tog sloja ne bude kilometar možda bude samo par stotina metara, pa pošto vam je „plafon“ bliži glavi onda kad emitujete istu količinu zagađenja budu veće koncentracije štetnih materija. Trenutno meteorološko stanje je razlog tome što zagađenje vazduha vidimo bolje nego inače, jer tokom cele godine emitujemo slične količine zagađenja – navodi naš sagovornik.
On dodaje da je verovatno očekivati, s obzirom na slično vreme i narednih dana, „da ćemo često biti u tim crvenim i ljubičastim bojama što se tiče zagađenja vazduha“.
I Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke organizacije tvrdi da u uslovima kada je visok vazdušni pritisak, kada ne postoji vetra i nema transporta štetnih materija, sve ono što emituju dva najveća zagađivača (termoenergetski sektor i industrija kao i mala ložišta i kotlarnice) ostaje pri tlu i ne ide nikuda.
– U ovakvim meteorološkim uslovima gde postoji stabilna atmosfera visokog pritiska i anticiklona onemogućavaju kretanje vazduha i vidimo da se poremetio model kretanja koncentracija zagađujućih materija zagađenje se na neki način i očekuje, međutim ono što je bilo ekstremno i samim tim što je objavila i Agencija za životnu sredinu to su te ljubičaste vrednosti. Agencija daje ocenu na osnovu srednjih stanih vrednosti, ali kada se pogleda srednje 24-voročasovne vrednosti vidi se još mnogo gore a to je da su te vrednosti (PM2,5) iznad 75 µg/m3 u ovom trenutku dok razgovaramo na 16 mesta mernih stanica Agencvije za zaštitu životne sredine. Najviše je bilo u Borči, čak 146 mg po metru kubnom. Onda zamislite koliko je to zagađenje, kada je preporuka Svetske zdravstvene organizacije za maksimalnu vrednost od 24 sata 15 µg/m3, dakle ovo je 10 puta više – ističe Lekić.
Lekić ističe da su mala ložišta i kotlarnice problem oko koga treba da se ujedini i uključi celo društvo.
– Postoje različiti razlozi zbog čega ta mala ložišta i kotlarnice emituju ovolike koncentracije štetnih materija. Recimo, ja znam u Smederevu imate 12 kotlarnica koje su kvartovske koje opslužuju jedan veći broj zgrada, a samo dve od njih su na gas, 10 je na mazut. Narodno pozorište u centru Beograda prošle godine je prešlo sa mazuta na gas. Dakle, ovom problemu nije bila dovoljno posvećena pažna u prošlosti – navodi Dejan Lekić.
Smatra da ljudima, koji nisu u mogućnosti da finasiraju prelazak na alternativne načine grejanja, treba omogućiti subvencijama da to urade.
– Potrebno je ljudima objasniti da ne mogu da lože otpad i đubre i kojekakve gluposti u ložištima, zatim da treba promeniti čak i ta ložišta kad nema nijedne druge varijante za alternativno gorivo i staviti energetski efikasna ložišta, ali i povećati energetsku efikasnost zgrada. To je jedan multidisciplinarni problem kome mora da se posveti čitav društveni sistem i na nacionalnom i na lokalnom nivou da bi se ovde napravio pomak. Zato što ima previše izvora zagađenja – ocenjuje naš sagovornik iz Nacionalne ekološke organizacije.
Ide gas! Za to smo glasali! Sad ce da nam kazu da je to normalno
Znači Forwerk pun gas…, dimna zavesa je podignuta.
Na prvom mestu je poremećena „ruža vetrova“.
Podizanjem zgrada bez ozbiljnog urbanističkog plana,jer ne postoji stručnost jad je u pitanju,izvor i kapacitet vetrova.
Sta to znaci,da se ni j e vodilo računa o spratnosti(ne više od 4 sprata)i obavezan ritmicki prazan prostor koji je popunjen sa individualnih dvospratna kućama.
Vetrovima je trebalo koji nam dolaze iz ovcarsko kablarske klisure i sa ravne gore ,dolinom moraće prema Kraljevu.
Ništa ne vrede pare,kamioni,avionimercedesi,bmwei. jadr Hemas kulturu građanina.
Jer ni mama ni tata nisu bili NIDJE,na ekskurzija.
A kamoli da su otišli u beli svet,a da na prvom mestu da nije šoping.